Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE. Tusk spotkał się z Van Rompuyem

0
Podziel się:

Donald Tusk rozpoczął od spotkania z Hermanem Van Rompuyem. David Cameron uznał dziś, że nowa kompromisowa propozycja Van Rompuya ws. budżetu UE jest niewystarczająca.

Szczyt UE. Tusk spotkał się z Van Rompuyem
(PAP/Radek Pietruszka)

Drugi dzień szczytu UE w Brukseli poświęconego budżetowi unijnemu na lata 2014-2020 premier Donald Tusk rozpoczął od spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

Rozmowy na szczycie przywódcy państw członkowskich UE przerwali w nocy z czwartku na piątek, po północy. Ich wznowienie zaplanowano w piątek w południe po analizie nowej propozycji budżetu. Dla Polski przewiduje ona o 1,5 mld euro mniej w polityce spójności, ale wciąż więcej w porównaniu z obecnym budżetem.

Nowa propozycja Van Rompuya przedstawiona nocy oznacza, że Polska mogłaby w ramach funduszy spójności otrzymać w ciągu siedmiu lat nowej perspektywy finansowej około 72,4 mld euro. To wciąż więcej niż Polsce przypada w obecnym budżecie na lata 2007-13 (prawie 68 mld euro). Poza Polską tylko dwa inne kraje: Słowacja i Rumunia też zyskują w tej polityce.

Premier W. Brytanii David Cameron uznał dziś, że nowa kompromisowa propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya ws. budżetu UE na lata 2014-2020 jest niewystarczająca._ - Myślę, że nie poczyniliśmy jeszcze wystarczających postępów _ - powiedział Cameron i dodał, że _ nie jest to czas na przesuwanie pieniędzy z jednej części budżetu do drugiej _.

Zdaniem Camerona cięcia są nieuniknione. Brytyjski premier argumentował, że jego kraj obcina wydatki państwa i tak samo musi być w Unii Europejskiej.

Kanclerz Austrii Werner Faymann uważa, że na szczycie UE w Brukseli nie widać żadnych oznak porozumienia. Faymann dał wyraz obawom, _ czy w ogóle doprowadzimy do czegoś, co przetrwa siedem lat _. Jego zdaniem _ jesteśmy jeszcze dość daleko od porozumienia _.

Nowa propozycja Van Rompuya zakłada cięcia tej samej wielkości co poprzednia, ale inaczej rozłożone. Największe cięcia dotyczyłyby konkurencyjności i infrastruktury, przy wzroście środków dla rolnictwa. Dla Polski przewiduje ona o 1,5 mld euro mniej w polityce spójności, ale wciąż wychodzimy na plus w porównaniu z obecnym budżetem. Polska mogłaby w ramach funduszy spójności otrzymać w ciągu siedmiu lat nowej perspektywy finansowej około 72,4 mld euro, a w obecnym budżecie na lata 2007-13 przypada jej prawie 68 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Van Rompuy ma propozycję dla Polski. Tusk... Szef Rady Europejskiej złożył polskiemu premierowi kompromisową ofertę w sprawie paktu fiskalnego.
"Dobrze, że to Tusk negocjuje budżet" Koledzy z PiS wykazali się piramidalną naiwnością - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Tusk bije się o polski interes. Ma szanse? Eksperci są realistami. W tej walce możemy rozbić się o solidny, brytyjski mur.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)