Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt Unii Europejskiej. Donald Tusk już w Brukseli

7
Podziel się:

Donald Tusk, na poświęconym między innymi gospodarce cyfrowej UE, bankom i Partnerstwu Wschodniemu, szczycie UE chce rozmawiać o ochronie danych osobowych i podatku VAT na e-książki.

Szczyt Unii Europejskiej. Donald Tusk już w Brukseli
(Reporter Poland)

Donald Tuskna unijnym szczycie, poświęconym między innymi gospodarce cyfrowej UE, bankom i Partnerstwu Wschodniemu, chce rozmawiać o ochronie danych osobowych i podatku VAT na e-książki.

Szczyt potrwa do jutra. Według unijnych dyplomatów ma jedynie wyznaczyć kierunki polityki UE. Spotkanie przywódców rozpocznie się około godz. 18 od debaty na temat sektora gospodarki cyfrowej, która ma być źródłem wzrostu gospodarczego w wychodzącej z kryzysu Unii.

Mowa będzie nie tylko o innowacjach i inwestycjach w tym sektorze, ale także o jego opodatkowaniu oraz ochronie prawa do prywatności w świecie cyfrowym. Sektor ten, chociaż jest dużą szansą do unijnej gospodarki, wciąż wymaga uregulowania. Z powodu braku regulacji dochodzi do nadużyć, jak unikanie płacenia podatków przez globalne koncerny internetowe czy niedawny skandal, który wybuchł po doniesieniach, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadziła elektroniczną inwigilację obywateli i instytucji UE.

Polska zabiegała o to, by przy okazji debaty o agendzie cyfrowej poruszono temat reformy przepisów o ochronie danych osobowych. W projekcie wniosków końcowych szczytu zapisano zobowiązanie, by prace nad reformą przestarzałych unijnych przepisów w tym zakresie zakończyły się do końca 2014 roku. Część krajów nie chce tak ambitnego planu i przestrzega przed zbytnim obciążaniem biznesu, zwłaszcza małych i średnich firm, zbyt wyśrubowanymi wymogami, związanymi z obowiązkiem ochrony danych osobowych.

Polski rząd proponował także, aby szczyt zajął się propozycją obniżenia stawki VAT na e-książki. Zdaniem ministra ds. administracji i cyfryzacji Michała Boniego, który towarzyszy premierowi Donaldowi Tuskowi w Brukseli, VAT na e-książki powinien być taki sam, jak na książki papierowe. W projekcie wniosków jedynie zasygnalizowano temat, ale zaznaczono, że przywódcy wrócą do niego na grudniowym szczycie UE, który jest poświęcony m.in. sprawom podatkowym.

Unijni szefowie państw i rządów mają omówić również przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się pod koniec listopada w Wilnie. Mają potwierdzić wolę podpisania na wileńskim szczycie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz parafowania takich porozumień z Mołdawią i Gruzją, jeśli kraje te spełnią postawione przez UE warunki.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
TW Oskar
rok temu
Chcemy dobrych stosunków z Rosją taką jaka ona jest...
JOLECZKA
rok temu
nie drap się o głowie, bo pomyślą, że masz WSZY... to nie jest medialne... Europa patrzy...
piła
rok temu
VAT i ochrona danych to b.ważne dla nas sprawy. Fajnie że Tusk tam jest.
JOLECZKA
rok temu
a co ty tam robisz?... już nie wracaj!
konfident nie...
rok temu
Ale jaja,jako kto???Może ma reklamówki z "Biedronki" z kasą,jako lapówkę tak uwielbianą w Brukselskim parlamencie??Czy jako protegowany Angeli, wykonawca polecenia Urszuli??Módlmy się.