Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szybko odpowiemy Brukseli w sprawie reform

0
Podziel się:

Zdaniem Komisji Europejskiej zmiany w OFE nie wystarczą, by wystarczająco obniżyć deficyt.

Szybko odpowiemy Brukseli w sprawie reform
(kprm.gov.pl)

**Polska odpowie do końca stycznia na pismo Komisji Europejskiej w sprawie reform fiskalnych - powiedział w Sejmie szef resortu finansów Jacek Rostowski.

_ - Potwierdzam, że kilka dni temu otrzymaliśmy list od komisarza Rehna. Odpowiemy na ten list do końca miesiąca. Podejrzewam, że podobny list otrzyma wiele krajów UE _ - powiedział Rostowski.

W liście Olli Rehna, komisarza ds. budżetowych UE do polskiego ministra finansów napisano, że Komisja Europejska oczekuje, by polski rząd do końca stycznia przedstawił zapowiedzi reform strukturalnych, które pozwolą na ograniczenie w przyszłym roku deficytu sektora finansów publicznych do 3 proc. PKB.

Jeśli to nie nastąpi, Komisja wystąpi do Rady UE o wszczęcie procedury, która może doprowadzić do nałożenia sankcji finansowych na nasz kraj.

Zdaniem Brukseli zmiany w OFE nie wystarczą, by do 2012 r. obniżyć deficyt finansów publicznych tak, aby był zgodny z unijnymi normami.

_ - List, który komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn wysłał do ministra finansów jest standardowym dokumentem. Komisarz Rehn chce wyjaśnień odnośnie prognozy deficytu, jaki został przedstawiony w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) i notyfikacji fiskalnej z października 2010 roku oraz jak rozbieżność między tymi liczbami wpłynie na planowaną przez Polskę ścieżkę obniżenia deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB _ - powiedział urzędnik Ministerstwa Finansów pragnący zachować anonimowość.

_ - Oczywiście żadne sankcje ze strony KE nam nie grożą. Nasza ścieżka ograniczenia deficytu także się nie zmienia. Pod koniec stycznia KE dostanie odpowiedź na list _ - dodał.

W piśmie przesłanym do Komisji w lutym 2010 r. resort finansów prognozował, że deficyt sektora wyniesie 6,9 proc. w 2010, jednak w jesiennej notyfikacji fiskalnej prognozował już - 7,9 proc. PKB.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli MF wskazują, że deficyt za ubiegły rok na poziomie 7,9 proc. PKB jest nadal aktualny, a ostateczne dane pojawią się najwcześniej w połowie lutego.

Rząd zakłada także, że deficyt sektora zostanie obniżony poniżej 3 proc. PKB najpóźniej w 2013 r., chociaż nie wyklucza, że uda się już w 2012 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t82731.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;nam;nie;ufa;ukarze;nas;za;dlugi,177,0,757169.html) Bruksela nam nie ufa. Ukarze nas za długi? Komisja Europejska domaga się programu reform i redukcji deficytu finansów publicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t129096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/krach;czeka;hiszpanie;jesli;tak;to;takze;polske,187,0,753595.html) Krach czeka Hiszpanię? Jeśli tak, to także Polskę! Rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć naszą wiarygodność. Nie jesteśmy gotowi na kryzys w strefie euro.
unia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)