Notowania

rosen plewnelijew
29.01.2014 22:40

Ta propozycja uratuje Bułgarię? Kryzys narasta

W referendum Bułgarzy mieliby wybierać między większościowym a proporcjonalnym systemem głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Administration to the President of the Republic of Bulgaria/CC/Wikimedia)

Bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew zaapelował o rozpisanie referendum w sprawie kształtu systemu wyborczego. Szef państwa nie ma prawa do inicjatywy ustawodawczej, dlatego w odezwie telewizyjnej prezydent zwrócił się z tą propozycją do parlamentu.

Według Plewnelijewa skłoniła go do tego ożywiona dyskusja na temat charakteru systemu wyborczego, tocząca się obecnie w społeczeństwie bułgarskim. W referendum Bułgarzy mieliby wybierać między większościowym a proporcjonalnym systemem głosowania, zaaprobować lub odrzucić głosowanie obowiązkowe i możliwość głosowania elektronicznego.

W dyskusjach o zmianach prawa wyborczego pojawiają się głosy nawołujące do odejścia od obowiązującego systemu proporcjonalnego i wprowadzenie większościowego, lecz są one raczej w mniejszości. Partie polityczne sprzeciwiają się zmianie systemu.

Uzasadniając konieczność referendum, prezydent podkreślił, że wprowadzenie obowiązkowego głosowania przyczyni się do eliminowania skutków zjawiska kupowania głosów, a elektroniczne głosowanie umożliwi udział w wyborach licznej rzeszy emigrantów. Referendum zgodnie z jego propozycją miałoby odbyć się razem z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Zjawisko kupowania głosów, zwłaszcza w środowisku romskim, stwierdzali obserwatorzy międzynarodowi, w tym OBWE, podczas wszystkich wyborów w ostatnich latach w Bułgarii - zarówno parlamentarnych, jak prezydenckich i samorządowych.

Według pierwszych komentarzy propozycja prezydenta może mieć na celu podniesienie frekwencji w wyborach do PE, która tradycyjnie jest niższa niż w wyborach krajowych. Propozycja padła tydzień po tym, jak parlament przyjął w pierwszym czytaniu nową ordynację wyborczą, wprowadzającą nieliczne zmiany w dotychczasowym systemie proporcjonalnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Drogi zasypane śniegiem, metrowe zaspy Na północnym wschodzie kraju wiele dróg jest nieprzejezdnych, silny wiatr utworzył ponad metrowe zaspy. Z powodu wiatru port w Warnie pracuje z przerwami.
Ambitne zamiary szefa nowej bułgarskiej partii W Sofii powstała nowa partia polityczna - Bułgaria bez cenzury. Jej założyciel i przewodniczący, były dziennikarz telewizyjny Nikołaj Barekow wyraził gotowość objęcia stanowiska premiera.
Za granicą pracuje więcej osób, niż w kraju Liczba zatrudnionych w kraju wynosi 2,2 mln, podczas gdy poza granicami na stałe lub dorywczo pracuje 2,5 mln Bułgarów.
Tagi: rosen plewnelijew, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz