Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt UE ws. brexitu

192
Podziel się:

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na czwartek szczyt UE ws. brexitu. Zapewnia, że nie ma mowy o renegocjacji osiągniętego porozumienia, jest za to gotowość do rozmów o tym, jak ułatwić ratyfikację umowy.

Donald Tusk na czwartek zwołał nadzywczajny szczyt UE
Donald Tusk na czwartek zwołał nadzywczajny szczyt UE (Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

- Postanowiłem na czwartek zwołać szczyt UE ws. brexitu. Nie będziemy renegocjować umowy, w tym zmian dotyczących środków ochronnych, ale jesteśmy gotowi porozmawiać o tym, jak ułatwić Wielkiej Brytanii jej ratyfikację. Ze względu na to, że czasu jest coraz mniej, omówimy także naszą gotowość do scenariusza bez umowy - poinformował na swoim Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Premier Wielkiej Brytanii potwierdziła, że zaplanowane na wtorek głosowanie nad projektem umowy ws. brexitu się nie odbędzie. Przez półtorej godziny odpierała ataki niemal z każdej strony.

- Brexit nie będzie możliwy bez kompromisów po obu stronach, musimy sobie z tego zdać sprawę - podkreśla premier May.

Głosowanie ostatecznie zostało przełożone, ale oczywiście nie odwołane. Mogłoby odbyć się w przyszłym tygodniu lub zostać przełożone na początek stycznia. W czasie wystąpienia May wskazała, że ostateczny termin głosowania to 21 stycznia. Konkretna data jednak nie padła.

Zobacz także: Zobacz też: Wiceminister do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Bądźcie czujni"

Dyskusja w brytyjskim parlamencie była gorąca. Przewodniczący obradom kilkukrotnie musiał upominać zebranych, by nie przeszkadzali May. Niemal każdej wypowiedzi premier towarzyszyły głośne krzyki i buczenie.

Niektórym parlamentarzystom puszczały nerwy i nie przebierali w słowach. "Czy ona jeszcze nie rozumie, że porozumienie jest nie do zaakceptowania dla tej izby? Proszę, by pani naprawdę zaczęła słuchać i wróciła do dyskusji po zmianach warunków umowy lub zostanie ona odrzucona" - powiedział Nigel Dodds,

- Teraz zrobię wszystko, co w mojej mocy, by zapewnić gwarancje na irlandzką ochronę przed UE - przekonywała premier. W czwartek uda się do Brukseli, by prosić o zmiany w umowie, ale - jak wskazują obserwatorzy - UE już powiedziała, że nie wznowi rozmów.

May zaznaczała wielokrotnie, że ani brak umowy, ani drugie referendum ws. brexitu nie zyskałyby poparcia w kraju i doprowadziłoby tylko do głębszego podziału w społeczeństwie. Ostrzegła, że ryzyko wyrzucenia z UE rośnie wraz z przedłużaniem blokowania podpisania planu wynegocjowanego do tej pory z UE.

- Rząd wzmocni wysiłki w kwestii przygotowań do brexitu bez umowy z UE - zapowiedziała premier.

Podkreśliła, że jeśli parlament chce wyjść z umowy, musi mieć świadomość, że w krótkim okresie spowodowałoby to znaczną szkodę dla części kraju. A nie wszyscy będą w stanie wziąć ten ciężar na siebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(192)
antar
3 lata temu
Ciekawy byłby zapewne wynik ponownego referendum w sprawie brexitu. To byłoby najprostsze rozwiązanie problemu.
mago
3 lata temu
Tusk nie decyduje tylko ustala terminy i na tym kończy się jego decyzyjność.
Twuj nig
3 lata temu
Donald, wracaj Polska tonie w pisowskim szambie, czekamy na Ciebie, #Tusk2020
Barbara
3 lata temu
Tusk powiedz swoim koleśią aby od naszego kraju się odwalili my nie chcemy aby ktokolwiek nas z uni reprezentowal nasz rząd sam da sobie rade. Znalazł sie dzidziuś obrońca Polaków który robi sobie reklame w najbliszych wyborach do UE kosztem Polski
ZZ
3 lata temu
CO ZROBIŁ ? PPSTANOWIŁ ? HA HA HA . TU TO JEST JAZDA BEZ TRZYMANKI.
...
Następna strona