Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tusk i Hollande: "drzwi dla Ukrainy nadal otwarte"

0
Podziel się

Dzisiaj w Warszawie pod przewodnictwem premiera Tuska oraz prezydenta Hollande'a odbyły się polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe. Wzięli w nich udział ministrowie: gospodarki, obrony, rolnictwa i środowiska.

Tusk i Hollande: "drzwi dla Ukrainy nadal otwarte"
(Reporter)
bEpGsUUR

UE zrobiła więcej niż powinna ws. umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą; nie podpisano jej, bo zabrakło determinacji ze strony ukraińskich władz - ocenił premier Donald Tusk. Razem prezydentem Francji Francois Hollande'em zapewniali, że drzwi do UE są dla Ukrainy nadal otwarte.

Dzisiaj w Warszawie pod przewodnictwem premiera Tuska oraz prezydenta Hollande'a odbyły się polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe. Wzięli w nich udział ministrowie: gospodarki, obrony, rolnictwa i środowiska.

_ - Europa mówi dziś w sprawie Ukrainy jednym głosem, że zbliżenie między Kijowem, a Unią stało się faktem, że europejskie drzwi dla Ukrainy pozostają otwarte _ - powiedział Tusk na wspólnej z Hollande'em konferencji prasowej. Ocenił, że sam proces negocjacji z Ukrainą powoduje zbliżanie się standardów ukraińskich do standardów europejskich.

bEpGsUUT

Premier podkreślił, że jest oczywiste, iż historia zbliżenia Ukrainy do UE nie zakończyła się na szczycie w Wilnie. Zapewnił, że Polska nadal będzie pracowała nad zbliżeniem z naszymi wschodnimi sąsiadami. _ - Być może w przyszłości strategiczna wyobraźnia przywódców ukraińskich pozwoli im na podjęcie decyzji, które w naszym najgłębszym przekonaniu są potrzebne Europie i Ukrainie _ - powiedział Tusk.

Szef polskiego rządu zaznaczył też, iż cieszy się z tego, że obywatele Ukrainy pokazali w ostatnich dniach swą determinację i gotowość do bliskiej współpracy i do integracji narodu ukraińskiego z narodami europejskimi. _ - To być może nawet jest ważniejsze w tym strategicznym procesie, niż brak decydującego podpisu ze strony prezydenta Ukrainy _ - ocenił Tusk.

Wyraził też przekonanie, iż _ Europa pozostaje tak atrakcyjnym modelem dla przygniatającej większości państw świata - nie tylko ze względu na pozycję gospodarczą - że prędzej czy później także przywódcy Ukrainy nabiorą więcej determinacji i odwagi w tym procesie zbliżania Ukrainy i UE _.

Tusk przekonywał, że _ Unia zrobiła więcej niż powinna _, aby Ukraina podpisała umowę stowarzyszeniową. Zauważył też, że presja ze strony Rosji na Ukrainę była tak samo mocna, a może nawet mocniejsza w przypadku Mołdawii i Gruzji (które mimo to w piątek parafowały umowy stowarzyszeniowe z UE). _ Zabrakło determinacji i woli politycznej (ze strony władz ukraińskich) _ - ocenił premier.

bEpGsUUZ

Również prezydent Francji zadeklarował, że _ drzwi dla Ukrainy są nadal otwarte _. _ Nie kupuje się stowarzyszenia z Unią, to nie jest tak, że płacimy za to, żeby Ukraina się z nami zbliżyła. To musi wynikać z przekonania Ukrainy, oczywiście konieczne jest wsparcie _ - powiedział Hollande, pytany, czy Unia zrobiła wszystko, aby Ukraina mogła podpisać umowę stowarzyszeniową.

Jak ocenił, Unia zrobiła _ to, co trzeba było zrobić i teraz to do Ukrainy należą kolejne działania _. _ Kiedy władze Ukrainy postanowią o tym (podpisaniu umowy stowarzyszeniowej), oczywiście będzie możliwość podjęcia nowej inicjatywy, ale to nie jest tak, że my czymś handlujemy _ - zaznaczył prezydent Francji.

Hollande pytany, czy Francja popiera wejście Ukrainy, Gruzji i Mołdawii do UE, powiedział: _ mamy podejście polegające na stowarzyszaniu tych krajów z Unią, jednakże stowarzyszenie nie oznacza dla nas przystąpienia do Unii _.

Dzisiaj zakończył się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie; wbrew wcześniejszym planom nie podpisano umowy o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Umowy o stowarzyszeniu parafowały Gruzja i Mołdawia.

bEpGsUVa

Tusk przekonywał, że relacje Polski z Francją mogą być wzorem dwustronnej współpracy w ramach UE. Podkreślił, że Polska i Francja mają zbieżne stanowiska we wszystkich właściwie kluczowych kwestiach dotyczących UE. _ A tam, gdzie stanowiska czasami są rozbieżne, świetnie znajdujemy wspólny język i zdolność do szukania kompromisów _ - zapewnił.

Szef rządu zaznaczył również, że wielką zasługą Hollande'a jest _ jego osobiste zaangażowanie w nasze relacje, (w to), że polsko-francuskie relacje są najlepsze w historii _. _ Jestem przekonany, że będzie to oznaczało także wspólne przedsięwzięcia, nie tylko wspólne punkty widzenia _ - zaznaczył Tusk.

Hollande poinformował, że rozmawiał z Tuskiem m.in. o kwestiach bezpieczeństwa i obrony. _ Wspólnie musimy przygotować się do grudniowej Rady Europejskiej, która poświęcona będzie kwestii obronności _ - zaznaczył.

Prezydent Francji przyjął też zaproszenie na targi przemysłu zbrojeniowego w Kielcach w 2014 roku. _ Współpraca z Francją w tej dziedzinie obronności ma dla nas wymiar absolutnie kluczowy _ - podkreślił premier.

bEpGsUVb

Hollande zadeklarował, że francuskie przedsiębiorstwa będą uczestniczyły w przetargach na modernizację polskiego wojska.

Zdaniem Hollande'a bardzo ważną dziedziną współpracy obu państw jest energetyka. - _ Polska i Francja podejmują własne decyzje w zakresie tego, jak będą rozwijać swoją energetykę. Chcemy zmniejszyć naszą zależność od niektórych źródeł energii, pochodzących z zewnątrz _ - podkreślił.

Prezydent Francji zadeklarował również, że oba państwa chcą wspólnie działać na rzecz zatrudnienia, szczególnie ludzi młodych. _ Moim celem jest redukcja bezrobocia wśród młodych _ - podkreślił.

Tusk poinformował z kolei, że kolejnymi tematami rozmów były: szczyt klimatyczny COP19, który zakończył się niedawno w Warszawie, a także zwalczanie skutków kryzysu finansowego i gospodarczego. _ - Będziemy razem pracowali także nad utworzeniem silnego mechanizmu unii bankowej, będziemy rozmawiali o polityce zatrudnienia _ - podkreślił Tusk. Jak ocenił, szczyt klimatyczny w Warszawie _ ku zaskoczeniu niektórych zakończył się sukcesem _.

bEpGsUVc

W obecności obu polityków zostały podpisane umowy: o polsko-francuskim partnerstwie strategicznym oraz o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie morskiej. Ministrowie obrony obu krajów podpisali też list intencyjny dotyczący wzmocnienia współpracy w dziedzinie powietrznej i lądowej. Zdaniem Tuska, podpisanie umów pokazuje, że współpraca polsko-francuska przynosi _ konkretne owoce _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m160965.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tymoszenko;do;studentow;macie;te;same;interesy;i;wspolny;cel,33,0,1431841.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tymoszenko do studentów: "Łączcie się!" - _ Razem będziecie mogli realizować wspólny cel, więc wybór należy do was _- podkreśliła Tymoszenko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/m110877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ostre;slowa;o;rosji;na;szczycie;partnerstwa;wschodniego,246,0,1431798.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Van Rompuy rzuca ostre słowa w stronę Rosji - _ Byliśmy już blisko. Nie możemy przegapić tej historycznej randki z historią w przyszłości _- mówił ł szef Rady Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m190794.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brak;umowy;ukraina-ue;niech;tusk;i;sikorski;sie;wytlumacza,236,0,1431788.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PiS żąda wyjaśnień od Tuska i Sikorskiego Chcą, by premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski odpowiedzieli, dlaczego na szczycie w Wilnie nie podpisano umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m201708.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwolnienie;tymoszenko;przewodniczacy;pe;prosi;o;przerwanie;glodowki,159,0,1431711.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Apeluje do Tymoszenko: Przerwij głodówkę Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przekazał córce byłej premier, Jewhenii, list dla opozycjonistki. Zapewnił w nim, że pozostanie w pełni oddany sprawie jej uwolnienia.
bEpGsUVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)