Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Świadczenia dla uchodźców. Niemcy chcą, by były takie same w całej UE

552
Podziel się:

Szef niemieckiego MSW zaznaczył, że poziom niemieckich świadczeń dla uchodźców jest relatywnie wysoki i wywołuje "efekt zasysania".

Poziom niemieckich świadczeń dla uchodźców jest relatywnie wysoki i wywołuje "efekt zasysania".
Poziom niemieckich świadczeń dla uchodźców jest relatywnie wysoki i wywołuje "efekt zasysania". (Associated Press/East News)

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere opowiedział się za ujednoliceniem wysokości świadczeń dla uchodźców w UE. Wyższy niż w innych krajach poziom świadczeń w Niemczech przyciąga, jego zdaniem, zbyt dużą liczbę migrantów.

- Niemcy są krajem, w którym pragnie zamieszkać większość (migrantów), ponieważ nasze procedury i warunki przyjmowania są w porównaniu z innymi krajami europejskimi wspaniałomyślne - powiedział de Maiziere w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post".

Szef MSW zaznaczył, że poziom niemieckich świadczeń dla uchodźców jest relatywnie wysoki i wywołuje "efekt zasysania".

Nowy rząd utworzony po wyborach powinien, jego zdaniem, niezwłocznie podjąć zabiegi o stworzenie jednolitego systemu azylowego w całej UE.

- Procedury azylowe i świadczenia dla uchodźców powinny być we wszystkich krajach Unii takie same - powiedział polityk CDU. - Oznacza to, że wysokość świadczeń w Niemczech zostałaby obniżona - przyznał.

Zobacz także: Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

De Maiziere skrytykował obowiązujące w Niemczech przepisy prawne, pozwalające na, jego zdaniem, zbyt długie odwlekanie na drodze sądowej deportacji osób, którym odmówiono azylu.

Agencja DPA przytacza dane Eurostatu, z których wynika, że w zeszłym roku o ochronę w krajach UE wystąpiło 1,2 mln osób. 60 proc. z nich złożyło wnioski w Niemczech.

Mieszkający w ośrodku dla uchodźców obcokrajowiec otrzymuje początkowo kieszonkowe w wysokości 143 euro. Gdy zamieszka w kwaterze poza ośrodkiem, świadczenia wzrastają o 216 euro. Po upływie 15 miesięcy kandydat do azylu ma prawo do zasiłku w wysokości przysługującej także Niemcom - 392 euro miesięcznie, a także do dodatku na mieszkanie.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(552)
BARBLA
2 lata temu
KURDE 1600ZŁ HAA ZA NIERUBSTWO KTO KOLWIEK TO WYMYŚLIŁ TO FAJNIE WYMYŚLIŁ
BARBLA
2 lata temu
CZŁOWIEKU JA TAM JADĘ HA HAA KREDYT CHOCIASZ SPŁACĘ
Bronek
4 lata temu
Zrównać zarobki i świadczenia oplaty świato gaz w całej UE .
gosc
4 lata temu
Jaki Niemiec dostaje miesiecznie 392,-Euro. Co za brednie, skad te wiadomosci. Jakos nigdy bedac bezrobotna nie dostalam 392,-Euro. Skad macie te "super dane".
ona
4 lata temu
Jasne, źe tak! Ale dopiero w dniu, w którym zarobki i świadczenia socjalne dla obywateli UE będą takie same w każdym kraju!
...
Następna strona