Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"UE może pomóc Ukrainie zapłacić za gaz"

0
Podziel się:

Komisja Europejska przygotowuje pakiet pomocy dla Ukrainy.

"UE może pomóc Ukrainie zapłacić za gaz"
(http://www.gaz-system.pl)

_ Komisja Europejska przygotowuje pakiet pomocy dla Ukrainy, pomoc w obrocie paliwami z Rosją jest jego częścią _ - poinformował komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Zaznaczył, że nie ma krótkoterminowego zagrożenia dla dostaw gazu z Rosji dla UE.

_ W tej chwili nie ma powodu do obaw _ - powiedział Oettinger, odnosząc się do obaw przed wstrzymaniem dostaw gazu dla UE przez terytorium Ukrainy. Zauważył, że zima jest łagodna, a rezerwy gazu w UE są duże. Dodał też, że Rosjanie są zaangażowani w mechanizm wczesnego ostrzegania z UE i _ nie mieliśmy dotąd żadnych telefonów z Rosji _.

_ Mamy jednak obawy o bezpieczeństwo dostaw (gazu) na Ukrainę; w Komisji przygotowujemy w tej chwili pakiet pomocy, gaz jest jego częścią, bezpieczeństwo dostaw gazu, plus płacenie rachunków za gaz. Ukraina musi zapłacić rachunek Gazpromowi, to część naszych kalkulacji _ - oświadczył Oettinger.

Dodał, że niezapłacone ukraińskie rachunki za gaz mogą sięgać 2 mld dolarów, a ukraiński rząd może znaleźć się w jeszcze większych kłopotach, gdy Rosja zdecyduje się z powrotem podnieść cenę gazu ze 186 dolarów za 1000 m sześc. (uzyskanych jesienią w ramach rosyjskiego pakietu pomocy dla Ukrainy, wynegocjowanego jeszcze przez Wiktora Janukowycza) do 400 dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)