Notowania

ue
27.05.2008 14:52

UE ustaliła nowe priorytety

Najważniejsze obecnie wyzwania Unii to zmiany klimatyczne i polityka energetyczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Francja, Czechy i Szwecja, które od połowy tego roku po kolei sprawować będą przewodnictwo w Unii Europejskiej, podpisały we wtorek w Pradze porozumienie w sprawie ich wspólnych priorytetów.

Wśród najważniejszych wyzwań na najbliższe 18 miesięcy francuski sekretarz stanu ds. europejskich Jean-Pierre Jouyet wymienił na konferencji prasowej - _ zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne, wdrożenie ustaleń Traktatu Lizbońskiego oraz rozwój polityki zagranicznej i europejskiej obrony _.

Czeski wicepremier ds. europejskich Alexandr Vondra zwrócił uwagę na potrzebę znalezienia równowagi między popieraną przez Francję koncepcją Unii dla Śródziemnomorza i zaproponowanym właśnie przez Polskę i Szwecję Wschodnim Partnerstwem.

Szwedzka minister do spraw Unii Europejskiej Cecilia Malstroem przewidziała, że nadchodzący okres będzie - _ ekscytujący i pełen komplikacji _, będzie też wymagał wiele pracy od wszystkich trzech krajów.

Po Słowenii przewodnictwo w Unii Europejskiej przejmuje 1 lipca Francja, po sześciu miesiącach Czechy, a Szwecja w drugiej połowie 2009 roku.

Tagi: ue, unia europejska, francja, czechy, szwecja, przewodnictwo, priorytety, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz