Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina przyjęła ustawy, które odblokują 3,2 mld dolarów pomocy

0
Podziel się:

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek cztery ustawy które dotyczą m.in. regulacji w sferze usług komunalnych, egzekwowania długów firm i ochrony wkładów bankowych obywateli.

Ukraina przyjęła ustawy, które odblokują 3,2 mld dolarów pomocy
(Tiia Monto/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek cztery ustawy, które dotyczą m.in. regulacji w sferze usług komunalnych, egzekwowania długów firm i ochrony wkładów bankowych obywateli.

Jak powiadomił wiceminister finansów Ukrainy ds. integracji europejskiej Artem Szewalow, uchwalone zostały "wszystkie zalegające ustawy dotyczące Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego". Szewalow wyjaśnił, że przyjęte przepisy umożliwią odblokowanie 1,7 mld dol. z MFW, 1 mld dol. z Banku Światowego, 300 mln dol. z Japonii i 200 mln euro z Niemiec.

- Fundusze te zostaną wykorzystane do wsparcia budżetu i rezerw walutowych, to jest, do wsparcia hrywny i na pilne potrzeby budżetowe - poinformował wiceminister.

Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" informuje, że przyjęcie ustawy o regulacjach w sferze usług komunalnych było konieczne do odblokowania funduszy z Banku Światowego. Inna ustawa ma wzmocnić dyscyplinę spłaty przez osoby prawne zadłużenia za energię, kolejna dotyczy jurysdykcji Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Ustawa o systemie gwarantowania wkładów osób fizycznych znacznie wzmocni ochronę wkładów bankowych obywateli - podała "Ukrainska Prawda".

Program pomocy finansowej MFW dla Ukrainy wart jest 17,5 mld dol., Ukraina do tej pory otrzymała 5 mld dolarów.

Kryzys na Krymie uderzył w ukraińskie banki

Teraz tamtejsze instytucje finansowe chcą odszkodowania od Rosji. Drugi pod względem wielkości aktywów ukraiński bank państwowy Oszczadbank oraz największy prywatny Prywatbank żądają od Rosji pokrycia strat, jakie te instytucje poniosły w wyniku aneksji Krymu.

Oszczadbank skierował swój list do odpowiednich organów Federacji Rosyjskiej, w którym informuje o naruszeniu umów dwustronnych między Kijowem i Moskwą, a także prawa międzynarodowego. Swoje straty ocenia na 15 miliardów hrywien, czyli prawie 3 miliardy złotych.

Na razie nie jest to pozew, a jedynie zasygnalizowanie istniejących pretensji. Od tego momentu strony, zgodnie z istniejącymi porozumieniami, mają pół roku na uregulowanie sytuacji na drodze pozasądowej.

Prywatny Prywatbank skierował za to od razu pozew do Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze. Nie ujawnia jednak wysokości swoich strat na anektowanym przez Rosję półwyspie. Wiadomo, że stracił on 337 oddziałów na Krymie, o 43 więcej niż Oszczadbank.

Ukraińskie władze zachęcają przedstawicieli innych instytucji i firm, które straciły swój majątek na Krymie o kierowanie podobnych pozwów.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)