Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina i Europa. Wicepremier: integracja jest dla nas priorytetem

0
Podziel się

Oleksandr Vilkul zapewnił, że Ukraina chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Ukraina i Europa. Wicepremier: integracja jest dla nas priorytetem
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bDziCBmJ

Integracja europejska jest priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy - powiedział do uczestników 8. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu wicepremier Ukrainy Oleksandr Vilkul.

Vilkul zapewnił, że Ukraina chce podpisać umowę stowarzyszeniową z UE podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Wicepremier podkreślił, że dokumentu takiej wagi Ukraina i Unia Europejska nigdy nie podpisały.

Zaznaczył, że Ukraina w ciągu ostatnich trzech lat zrobiła znacznie więcej dla polepszenia relacji z Unią Europejską niż na przestrzeni poprzednich dwudziestu lat. Powiedział, że Ukraina chce stworzenia strefy wolnego handlu z Unią.

bDziCBmL

_ - Jesteśmy pewni, że stowarzyszenie Ukrainy z UE jest korzystne zarówno dla Ukrainy jak i dla Europy. To dla nas cywilizacyjny wybór i katalizator reform, które teraz przeprowadzamy, zarówno reformy sądownictwa jak i np. oświatowej _ - mówił Vilkul.

Prezes PGNiG Jerzy Kurella powiedział, że zapewnienia Vilkula to dla polskiego biznesu _ bardzo cenna wiadomość _. - _ PGNiG ma nieustające interesy związane z relacjami z Ukrainą, a możliwość pogłębiania tych relacji to dla nas rzecz bezcenna _ - powiedział Kurella.

W ramach Forum Młodych Liderów na środę zaplanowano panel dyskusyjny zatytułowany: _ Partnerstwo Wschodnie - przełom czy stagnacja? _. W dyskusji weźmie udział m.in. minister ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Gruzji Alex Petriashvili. W kolejnych dniach gościem młodych liderów będzie m.in. komisarz UE ds. zatrudnienia L szló Andor.

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów organizowane jest w Nowym Sączu od 2006 roku. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest przedsiębiorczość młodych w Polsce i w Europie. W Forum Młodych Liderów zaangażowanych jest ponad 2330 młodych osób, szefów organizacji pozarządowych, społecznych, ekonomicznych, studenckich, młodzieżówek partii politycznych, stowarzyszeń pracodawców, a także młodych pracowników naukowych, dziennikarzy i przedsiębiorców.

bDziCBmR

Organizatorem Forum jest Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw. Współorganizatorami są: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Instytut Studiów Wschodnich. Głównym partnerem wydarzenia jest województwo małopolskie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wypełnimy zobowiązania wobec Unii" Ukraiński parlament już w najbliższy wtorek przystąpi do głosowania nad ustawami koniecznymi do podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - zapowiedział w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej w Kijowie, Wołodymyr Rybak.
"Wzywamy, by Unia nie działała emocjonalnie" - _ Apelujemy, by UE nie działała w sposób emocjonalny _ - powiedział rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.
Ukraińcom będzie łatwiej o wizę do Polski Od początku 2013 r. na Ukrainie wydano 109 tys. wiz do Polski, z czego 53 tys. - we Lwowie.
bDziCBnm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)