Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja-Unia. Rosyjskie MSZ wzywa Wspólnotę do przemyślenia skutków stowarzyszenia z Ukrainą

0
Podziel się:

- Apelujemy, by UE nie działała w sposób emocjonalny - powiedział rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

Stosunki Rosja-Unia. Rosyjskie MSZ wzywa Wspólnotę do przemyślenia skutków stowarzyszenia z Ukrainą
(sermarr erGuiri/CC BY 2.0/Flickr)

_ - Wzywamy Unię Europejską, by nie wypaczała rzeczywistości i oceniała scenariusze rozwoju Ukrainy po podpisaniu umowy o stowarzyszeniu z UE nie w sposób emocjonalny, a obiektywny _ - oświadczył dziś rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.

W opublikowanym na stronie internetowej MSZ komentarzu rzecznik ustosunkował się w ten sposób do niedawnych wypowiedzi szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton i unijnego komisarza do spraw rozszerzenia Sztefana Fuelego na temat Ukrainy.

_ - Opublikowany niedawno w internecie projekt umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE wyjaśnia, dlaczego przez wiele lat pracę nad tym dokumentem trzymano w tajemnicy przed ukraińską i międzynarodową opinią publiczną. Nawet powierzchowna analiza pokazuje, że umowa nie zawiera realnych korzyści dla Ukrainy, a prowadzi do deindustrializacji gospodarki ukraińskiej, zmieniając ją faktycznie w rynek zbytu dla towarów z UE _ - powiedział Łukaszewicz.

Jego zdaniem w ocenie ekonomistów specjalizujących się w handlu międzynarodowym _ jest oczywiste, że w krótko- i średnioterminowej perspektywie ludność Ukrainy czekają ciężkie czasy; przyjdzie jej jeszcze mocniej zacisnąć pasa _. W ocenie Łukaszewicza na Ukrainie nastąpi gwałtowny wzrost bezrobocia.

_ - Według niezależnych ekspertów efekt ekonomiczny realizacji umowy będzie negatywny aż do 2020 roku, a nie ma konkretnych gwarancji "manny" w postaci napływu inwestycji i technologii, jaki Unia Europejska obiecuje Kijowowi w długoterminowej perspektywie _ - ocenia przedstawiciel MSZ.

_ - Wzywamy UE, by nie wypaczała rzeczywistości i wydawała nie emocjonalne, a obiektywne i ugruntowane ekonomicznie oceny scenariuszy rozwoju społeczno-gospodarczego Ukrainy po podpisaniu umowy o stowarzyszeniu _ - oświadczył rzecznik.

Jego zdaniem, _ znamienne _ jest, że _ UE za główny cel stawia sobie nie interesy obywateli Ukrainy, a względy geopolityczne i boi się, jak wyraziła się Ashton, "stracić Ukrainę" _.

Szefowa unijnej dyplomacji cztery dni temu podczas wizyty w Estonii wyraziła nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie. _ Nie możemy stracić Ukrainy _ - dodała.

Dzień później komisarz Fuele skrytykował Rosję za ostrzeżenia, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE pociągnie za sobą zaostrzenie kontroli celnych ukraińskich towarów sprowadzanych do Rosji. _ Wszelka presja z zewnątrz na Ukrainę, związana z jej ambicją, by podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, jest nie do przyjęcia _ - podkreślił komisarz.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraińska opozycja w Brukseli. Dyskutują o... Ukraińscy opozycjoniści nie mają wątpliwości, że ich kraj musi kontynuować próby zbliżenia z Unią.
Ukraina bliżej Unii Europejskiej czy Rosji? Utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską należy odbierać jako coś realnego - oświadczył szef rządu w Kijowie Mykoła Azarow.
Rosja chce ukarać Ukrainę. Będą zwolnienia? Kreml może zdecydować się na masowe deportacje ukraińskich gastarbeiterów z Federacji Rosyjskiej - prognozuje rosyjska _ Niezawisimaja Gazieta _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)