Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina w UE. Jest data podpisania umowy stowarzyszeniowej

Wyznaczono datę, kiedy umowa mogłaby by zostać podpisana.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

*Zakończyły się prace nad tekstem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Otwiera to negocjatorom drogę do jej parafowania 30 marca - potwierdziła rzeczniczka KE ds. polityki zewnętrznej. *

_ - Grupy techniczne skończyły swoje prace nad skonsolidowanym tekstem umowy, co pozwala negocjatorom na jej parafowanie 30 marca. To ostatni techniczny krok _ - powiedziała rzeczniczka Maja Kocijanczicz. Zastrzegła, że podpisanie umowy to _ akt polityczny _ uwarunkowany m.in. _ przestrzeganiem praw podstawowych na Ukrainie _.

Wcześniej o parafowaniu umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską 30 marca w Brukseli poinformował dziennik _ Kommiersant-Ukraina _, powołując się na źródła dyplomatyczne w Kijowie.

Do tego czasu ukraiński parlament ma uchwalić odezwę do UE z prośbą, by po parafowaniu umowy, a jeszcze przed jej podpisaniem i ratyfikacją, wprowadzić w życie gospodarczą część tego dokumentu, czyli umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu między Ukrainą a UE.

Projekt odezwy do UE, przygotowany przez parlamentarzystów rządzącej Partii Regionów Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza, został już zarejestrowany w Radzie Najwyższej (parlamencie).

Dokument może jednak nie uzyskać poparcia ukraińskiej opozycji. Deputowana bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona Iryna Heraszczenko oświadczyła, że opracowany przez Partię Regionów projekt powiela tekst uchwalony wcześniej przez parlamentarną komisję współpracy Ukraina-UE.

_ - Z nieznanego powodu z tekstu odezwy wypadł ważny punkt: o konieczności wstrzymania wybiórczego stosowania prawa i prześladowania opozycji _ - powiedziała Heraszczenko.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Partii Regionów Ołeksandr Jefremow odpowiedział, że chciałby, by opozycja współpracowała w sprawie odezwy, ale przyznał, że są z tym problemy. _ Chciałbym konstruktywnego współdziałania z opozycją w tej kwestii, ale jeśli oni chcą umieszczenia w tekście punktu o uwolnieniu Tymoszenko, to o czym mamy rozmawiać? _ - pytał w rozmowie z _ Kommiersantem _.

Sprawa byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej w październiku 2011 roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku, doprowadziła do poważnego ochłodzenia między Ukrainą a UE.

To właśnie ze względu na wyrok na Tymoszenko do parafowania umowy stowarzyszeniowej nie doszło, jak wcześniej planowano, w grudniu ubiegłego roku, w czasie polskiej prezydencji.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski goszcząc w lutym na Ukrainie oświadczył co prawda, że umowa może być parafowana w marcu, jednak podkreślił, iż na razie nie ma warunków politycznych do jej podpisania.

_ - Z przyjaźni mówię Ukrainie, jak bardzo zaszkodziła jej sprawa jakości procesu Julii Tymoszenko _ - zaznaczył wówczas Sikorski.

Czytaj w Money.pl
Unia stawia ultimatum Ukrainie. Chodzi o... Bez rozwiązania sprawy byłej premier nie będzie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.
Ten szczyt to nasza porażka? Nie podpiszą Wbrew oczekiwaniom, w czasie zaplanowanego na jutro szczytu w Kijowie nie dojdzie do parafowania umowy między Unią Europejską i Ukrainą.
Ich marzenia o wejściu do UE się spełnią? Już niebawem może dojść do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Ale najpierw mały test z demokracji.
Tagi: ukraina w unii europejskiej, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz