Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. "Nie mogliśmy zrobić więcej"

0
Podziel się:

- Polska i Unia Europejska zrobiły wszystko, by przekonać władze Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej - przekonywał dziś w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Ukraina w UE. "Nie mogliśmy zrobić więcej"
(Xinhua News/East News)

-_ Polska i Unia Europejska zrobiły wszystko, by przekonać władze Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej _ - przekonywał dziś w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Zapewnił, że oferta UE dla Ukrainy pozostaje na stole, a polska oferta mediacji jest wciąż aktualna.

Sikorski przedstawił posłom informację na temat przebiegu i rezultatów szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, który odbył się pod koniec listopada. Podczas szczytu nie doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Umowę stowarzyszeniową parafowały Gruzja i Mołdawia.

Szef MSZ ocenił, że szczyt w Wilnie przysłoniła decyzja Ukrainy o wstrzymaniu procesu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Jak dodał, Polskę martwi ten krok władz Ukrainy, ale - zapewnił to nie zmienia nic w naszej polityce wschodniej.

_ - Od lat nasze priorytety są jasne i konsekwentnie je realizujemy. Na tej drodze będą kroki do przodu, ale czasami zdarzy się krok w tył. Małymi, ale pewnymi krokami pomagamy naszym wschodnim sąsiadom zbliżać się do UE i zachodnich standardów, i ten plan będziemy realizować nadal _ - zapewnił Sikorski.

Jak zaznaczył, szczyt wileński trwa nadal na ulicach Kijowa i innych ukraińskich miast. Dodał, że nawet bez podpisania umowy stowarzyszeniowej, udało się znacząco przybliżyć do siebie Ukrainę i UE.

Sikorski przekonywał, że postrzeganie szczytu wileńskiego w kategoriach wygranej bądź przegranej oznaczałoby _ przyjęcie zerojedynkowej, zimnowojennej logiki _. Szef MSZ wyraził opinię, że Polska i Unia Europejska zrobiły wszystko co w ich mocy, by przekonać władze Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

_ - Staraliśmy się zrobić jak najwięcej dla Ukraińców, ale nie możemy niczego zrobić zamiast nich. Nie podpiszemy umowy za Ukrainę, tak jak nie przeprowadzimy za nią reform. Reformy i decyzje należą do Ukrainy i ukraińskich władz _ - mówił szef MSZ.

Podkreślił, że prowadzi regularne konsultacje nt. sytuacji na Ukrainie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarzem ds. rozszerzenia i polityki sąsiedzkiej UE Sztefanem Fuele, ministrami SZ krajów UE i Departamentem Stanu USA.

- _ Różnymi kanałami Polska zabiega i wspiera administrację unijną i międzynarodowe instytucje finansowe w przygotowaniu właściwej oferty dla Ukrainy. Wsparcie techniczne i finansowe jest Ukrainie niezbędne w procesie implementacji umowy stowarzyszeniowej z Unią _ - zaznaczył minister.

Według niego cała UE dokonała wyjątkowej mobilizacji, organizując w Wilnie tuż przed szczytem nadzwyczajne posiedzenia na szczeblu szefów państw i rządów włącznie. Dodał, że na jego prośbę odbyło się też spotkanie koordynacyjne unijnych szefów MSZ po to, by uzyskać pewność, że Unia jest gotowa podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą.

_ - To Kijów podjął decyzję, która ma bez wątpienia charakter strategiczny i brzemienny w skutkach _ - mówił szef MSZ. Jak dodał, choć umowa stowarzyszeniowa nie podlega dalszym negocjacjom, Polska jest otwarta na rozmowy z państwami Partnerstwa Wschodniego na temat warunków jej implementacji. _ - Wierzymy, że europejski wybór Ukrainy jest wciąż możliwą i nieodległą perspektywą _ - zaznaczył.

Według ministra Polska musi tłumaczyć państwom spoza UE, czym jest umowa stowarzyszeniowa i przekonywać, że nie zagraża ona ich interesom, lecz przeciwnie - będzie służyć poprawie ich wzajemnych stosunków: poprawi klimat biznesowy, umocni związki gospodarcze w regionie na przejrzystych i uczciwych zasadach.

Mówiąc o roli Rosji w procesie stowarzyszeniowym szef MSZ zaznaczył, że _ nie była ona i nie jest zainteresowana udziałem w Partnerstwie Wschodnim _. _ - Rosja, obok USA, Japonii, Szwajcarii, Norwegii i Turcji należy do grupy przyjaciół Partnerstwa Wschodniego, ale jej rola jest pasywna _ - zaznaczył Sikorski.

_ - Tym niemniej unijna oferta współpracy dla Rosji leży na stole; jest to zmodernizowane i pogłębione porozumienie o partnerstwie i współpracy _ - dodał. Jak mówił, Unia prowadzi dialog z Rosją na temat liberalizacji wizowej.

Sikorski podkreślił, że należy brać pod uwagę trudną sytuację Ukrainy, jej problemy gospodarcze, bezprecedensowe naciski Federacji Rosyjskiej. _ Jednak to reformy, a nie ich unikanie są jedyną drogą na wzmocnienie Ukrainy. One też pozwolą na uruchomienie dodatkowego wsparcia, w tym finansowego. Takie są też warunki międzynarodowych instytucji _ - powiedział.

Szef MSZ podkreślił, że protesty na Ukrainie, które wybuchły po szczycie są dowodem, że PW jest dla Ukrainy sprawą fundamentalną. - _ Partnerstwo dało Ukrainie realną możliwość wyboru. Ten wybór, mimo negatywnej decyzji władz, dokonuje się dzisiaj w sumieniu każdego Ukraińca. Czy zgadza się z decyzją prezydenta Janukowycza, czy też nie, każdy rozważa tę decyzję, mając świadomość realnej szansy, która nadal leży na stole _ - mówił minister.

Sikorski ocenił, że w środku kryzysu gospodarczego nie jest łatwo myśleć _ o wyższych celach, czy o odległej przyszłości _. _ - Ale mimo to, Ukraińcy robią to właśnie teraz. Mimo mrozu wychodzą na ulicę, aby to zademonstrować _ - zaznaczył.

Szef MSZ ocenił, że po szczycie w Wilnie sytuacja na Ukrainie jest _ bardzo napięta _. _ - Spora część społeczeństwa ukraińskiego nie zgadza się z decyzją prezydenta Wiktora Janukowycza o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej. Masowe protesty w wielu miastach na Ukrainie pokazały jak bardzo, zwłaszcza młodzi Ukraińcy, są zdeterminowani w przybliżaniu swojego kraju do UE _ - zauważył.

Jak dodał władze ukraińskie nie spodziewały się tak ogromnej, proeuropejskiej determinacji społecznej. _ Odpowiedź na masowe protesty w wielu przypadkach była nieadekwatna, a często bardzo brutalna _ - mówił. Przypomniał, że MSZ dwukrotnie wzywało ambasadora Ukrainy, by przedstawić zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie.

Szef MSZ powiedział, że 5 grudnia był w Kijowie, by przy okazji szczytu OBWE, wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Szwecji spotkać się z przedstawicielami administracji, opozycji oraz społecznego Euromajdanu w Kijowie. _ - Apelowałem o wzajemny i konstruktywny dialog, unikanie przemocy i eskalacji napięcia. Swój apel kierowałem do obu stron. Zachęcałem i wyrażałem gotowość do mediacji między władzą a opozycją _ - podkreślił Sikorski. Dodał, że _ wydarzenia ostatnich dwóch dni nie sprzyjają dialogowi i na pewno nie budują klimatu zaufania _.

Zaznaczył, że premier Donald Tusk zwrócił się do szefa Rady Europejskiej, by sytuacja na Ukrainie była głównym tematem najbliższego szczytu UE. _ - Nasze wysiłki nie pozostały bez wpływu na zachowanie władz, wobec pokojowych, proeuropejskich demonstracji. Sądzimy, że przyczyniły się m.in. do wycofywania się sił porządkowych i spowodowały, że prezydent Janukowycz po raz kolejny zadeklarował gotowość do zorganizowania okrągłego stołu z opozycją _ - zaznaczył Sikorski. _ Mam nadzieję, że dotrzyma tych zobowiązań _ - dodał.

Sikorski zapowiedział, że poniedziałkowe posiedzenie rady ds. zagranicznych UE w znacznej mierze będzie poświęcone wydarzeniom na Ukrainie. _ - Zdecydowanie podniesiemy kwestię konieczności europejskiego zaangażowania na Ukrainie _ - zapewnił. _ Oferta UE zostaje wciąż na stole. Nie zamierzamy rozmawiać o Ukrainie z nikim innym jak tylko z jej przedstawicielami. Wciąż aktualna jest nasza oferta mediacji. Czekamy na ruch władz ukraińskich _ - powiedział.

Sikorski przekonywał, że polityka wschodnia to zadanie ponad podziałami oraz że dzięki Polsce polityka sąsiedztwa UE otworzyła się na wschód. Zaznaczył, że dzięki Polsce i projektowi Partnerstwa Wschodniego polityka sąsiedztwa UE otworzyła się na wschód.

Przypomniał, że to Polska i Szwecja były inicjatorami programu Partnerstwa Wschodniego i jest to pierwsza polska inicjatywa, która _ stała się integralną częścią polityki zagranicznej UE _. _ Nigdy nie wątpiliśmy, że był to dobry pomysł i nie mamy żadnej wątpliwości również teraz _ - stwierdził Sikorski.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)