Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraina w UE. Wspólnota ponagla Kijów

0
Podziel się:

Bruksela wymaga od Kijowa reform systemu wyborczego i sądownictwa, rezygnacji z wybiórczej sprawiedliwości i uwolnienia Juli Tymoszenko.

Ukraina w UE. Wspólnota ponagla Kijów
(Vladimir Yaitskiy/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Komisja Europejska ponagla Ukrainę we wprowadzaniu reform koniecznych na drodze do zbliżenia ze Wspólnotą. Komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele, który spotkał się dziś z ukraińskimi opozycjonistami, podkreślał, że Kijów musi jak najszybciej nadrobić zaległości wskazywane przez Brukselę. Celem jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

- _ Czas odgrywa teraz kluczową rolę _ - uważa komisarz ds. rozszerzenia. Oczekuje on od wszystkich sił politycznych na Ukrainie zdecydowanych działań na rzecz stowarzyszenia z Unią Europejską. Przedstawiciele ukraińskiej opozycji zapewniają o gotowości do współpracy.

- _ Popieramy wszystkie reformy konieczne do tego, by Ukraina mogła stać się częścią europejskiej rodziny _ - podkreślił Arsenij Jaceniuk. Bruksela wymaga od Kijowa reform systemu wyborczego i sądownictwa, rezygnacji z wybiórczej sprawiedliwości i uwolnienia Juli Tymoszenko. Im bardziej jednak Ukraina deklaruje chęć sprostania unijnym wymaganiom, tym większą presję wywiera na nią Moskwa.

- _ Rosja nigdy nie pozwoli odejść Ukrainie bez wysiłków, musimy więc być gotowi na dalsze prowokacje _ - ocenił Ołeh Tiahnybok.

Kreml grozi wojną handlową, jeśli Kijów zdecyduje się na zbliżenie ze Wspólnotą. Bruksela takie zapowiedzi uznaje za niedopuszczalne. Paradoksalnie jednak, jak zauważył jeden z opozycjonistów, agresywna polityka Rosji wzmacnia europejskie aspiracje na Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wypełnimy zobowiązania wobec Unii" Ukraiński parlament już w najbliższy wtorek przystąpi do głosowania nad ustawami koniecznymi do podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - zapowiedział w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej w Kijowie, Wołodymyr Rybak.
"Wzywamy, by Unia nie działała emocjonalnie" - _ Apelujemy, by UE nie działała w sposób emocjonalny _ - powiedział rzecznik MSZ Rosji Aleksandr Łukaszewicz.
Ukraińcom będzie łatwiej o wizę do Polski Od początku 2013 r. na Ukrainie wydano 109 tys. wiz do Polski, z czego 53 tys. - we Lwowie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)