Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Niemcy otworzą rynek pracy dla Ukraińców. Co drugi wyjedzie z Polski

226
Podziel się:

Od 3 do 4 razy więcej może zarobić Ukrainiec, pracując w Niemczech zamiast w Polsce. Jeśli nie podniesiemy płac, wielu pracowników ucieknie na Zachód.

Niemcy otworzą rynek pracy dla Ukraińców. Co drugi wyjedzie z Polski
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Taki exodus jest bardzo prawdopodobny – pisze ”Rzeczpospolita”. Właśnie ziszcza się czarny sen pracodawców. Rynek pracy, który ratował się dotąd pracownikami ze Wschodu, znów może czekać szok.

Niemiecki rząd szykuje szersze otwarcie swojego rynku pracy dla osób spoza Unii Europejskiej. Przez pół roku będą mogli legalnie szukać zajęcia, a potem legalnie pracować. Nowe zasady mogą wejść w życie już na początku 2019 roku – pisze dziennik.

Według Work Service z Polski może wyjechać nawet 60 proc. Ukraińców. Jak szacują eksperci, wówczas liczba wakatów w gospodarce przekroczyłaby pół miliona. Jak przestrzega ”Rz”, firmy nie byłyby w stanie realizować zamówień, spadłaby produkcja.

Zobacz: Prof. Gomułka: Gdyby nie Ukraińcy, byłby kryzys

Jedyne wyjście, to podnosić płace – twierdzą pytani przez dziennik eksperci – albo sięgnąć po pracowników z Białorusi, Wietnamu, Indii, czy Gruzji.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(226)
Pjoter.
4 lata temu
A ja roboty szukam w Radomiu 17% bezrobocie.Tego w TVN-ach nie mówią.Nareszcie prywaciarz się domyśli o co chodzi.Ja musiałem tyrać 3 latach w reichu a tu słyszę że tyle w Polsce pracy to wróciłem.ale widzę tylko na czarno i za najniższą krajową.
oczko
4 lata temu
i bardzo dobrze, to działa na naszą korzyść, może nasi pracodawcy z pomocą rządu wreszcie zrozumieją, że czas na zmiany i zaczną płacić pracownikom tak jak w starej unii wtedy będą pracować u nas w kraju i Polacy też zaczną wracać czy to takie trudne do pojęcia? ale chyba nikomu tak naprawdę na tym nie zależy, trzeba polikwidować vakaty stworzone po różnych fundacjach, instytucjach, ograniczyć biurokracje (urzędy miejskie, skarbowe, zus, a w nich vakaty stworzone tylko po to aby przechować partyjnych kolesi, przyjaciół i rodziny, znam to i jestem pewny w 100% ze tak jest,
Polak
4 lata temu
A niech wyp.....w piz....kto za nimi będzie płakać! Wszędzie pełno tego się panoszy,nawet nie potrafią się zachować,dzicz... Niech Polacy w końcu zaczną godnie zarabiać!!!
polak
4 lata temu
I bardzo słusznie !!!!! nie chce robić za marne 2000-2500 złotówka płacy w górę to 3zł podwyżki na co innego .....
Polanin
4 lata temu
Gospodarka Niemiec potrzebuje rąk do pracy (tak jak i gospodarka Polski). Ale wolą mieć tam w Niemczech ludzi z kontynentu europejskiego niż z tych kierunków, z których dotychczas do nich napływali. Wystarczy prosty ruch: otworzyć drzwi Ukraińcom i ci pracujący za Odrą, czyli przyzwyczajeni już do życia na emigracji, nie lękający się wyzwań natychmiast przyjadą do nich, wedle zasady ubi patria ubi bene, którą kierują się wszyscy emigranci na świecie nie wyłączając Polaków w Norwegii, Belgii, Wlk. Brytanii id. A na ich miejsce do Polski przyjadą ludzie z Nepalu, z Pakistanu. Też chcieli by Niemiec, no ale nie mogą, cóż, lepszy rydz (polska) niż nic... Serdeczni, pracowici, ale zupełnie inni od Polaków - a na pewno o 100% dalsi od nas kulturowo niż wyglądający jak my, mówiący prawie tak jak my, jedzący to co my, pijący to co my - Ukraińcy. Poruszamy tu właściwie nie zjawisko gospodarcze, lecz socjologiczno-etnograficzne.
...
Następna strona