Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
29.10.2018 11:18

Niemcy otworzą rynek pracy dla Ukraińców. Co drugi wyjedzie z Polski

Od 3 do 4 razy więcej może zarobić Ukrainiec, pracując w Niemczech zamiast w Polsce. Jeśli nie podniesiemy płac, wielu pracowników ucieknie na Zachód.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Taki exodus jest bardzo prawdopodobny – pisze ”Rzeczpospolita”. Właśnie ziszcza się czarny sen pracodawców. Rynek pracy, który ratował się dotąd pracownikami ze Wschodu, znów może czekać szok.

Niemiecki rząd szykuje szersze otwarcie swojego rynku pracy dla osób spoza Unii Europejskiej. Przez pół roku będą mogli legalnie szukać zajęcia, a potem legalnie pracować. Nowe zasady mogą wejść w życie już na początku 2019 roku – pisze dziennik.

Według Work Service z Polski może wyjechać nawet 60 proc. Ukraińców. Jak szacują eksperci, wówczas liczba wakatów w gospodarce przekroczyłaby pół miliona. Jak przestrzega ”Rz”, firmy nie byłyby w stanie realizować zamówień, spadłaby produkcja.

Zobacz: Prof. Gomułka: Gdyby nie Ukraińcy, byłby kryzys

Jedyne wyjście, to podnosić płace – twierdzą pytani przez dziennik eksperci – albo sięgnąć po pracowników z Białorusi, Wietnamu, Indii, czy Gruzji.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: praca, ukraińcy w polsce, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2018

KKA my nawet po wejściu do UE czekaliśmy kilka lat na prawo do legalnej pracy w Niemczech. Czy macie jakieś wątpliwości ???

29-10-2018

StivPo Polakach co wyjechali nie plakali a po Ukraincach becza w Tvnach .Niech jada w uj przecierz to dla nich szansa na rozwoj jak nam wmawiano.

29-10-2018

Robertno to teraz zakonczy sie na twoje miejsce mam 30 ukraincow

Rozwiń komentarze (226)