Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od sklepów z jedzeniem po innowacyjne start-upy. Ukraińcy zakładają biznesy w Polsce

64
Podziel się

- Wiem, że Polacy lubią czasem narzekać. Ale dla nas, ukraińskich przedsiębiorców, ten kraj jest po prostu rajem - mówi Vadim Zemlyanoy, prowadzący z żoną firmę w Rzeszowie. Ukraińskich biznesów jest nad Wisłą coraz więcej - są restauracje, sklepy, a nawet innowacyjne start-upy.

Pracownica sklepu "Ukrainoczka". Ukraińcy zakładają w Polsce biznesy. - To znacznie prostsze niż na Ukrainie -  mówią
Pracownica sklepu "Ukrainoczka". Ukraińcy zakładają w Polsce biznesy. - To znacznie prostsze niż na Ukrainie - mówią (Ukrainoczka)
bDIjYINx

- Wiem, że Polacy lubią czasem narzekać. Ale dla nas, ukraińskich przedsiębiorców, ten kraj jest po prostu rajem - mówi Vadim Zemlyanoy, prowadzący z żoną firmę w Rzeszowie. Ukraińskich biznesów jest nad Wisłą coraz więcej.

Choć szacuje się, że Ukraińców mieszka w Polsce dużo ponad milion, to do końca skala emigracji z tego kraju nie jest znana. Wiadomo natomiast, że Polska Ukraińcom się naprawdę podoba, a dla blisko połowy z nich nasz kraj jest miejscem docelowym. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zamiast etatu Ukraińcy wolą własny biznes.

bDIjYINz

Ukraińskie restauracje, ukraińskie delikatesy

Szacuje się, że rocznie ok. tysiąc Ukraińców zakłada w Polsce działalność gospodarczą. Ukraińcy odkryli biznes nad Wisłą jednak stosunkowo niedawno - w 2005 roku na przykład mieszkańcy Ukrainy założyli tu zaledwie 50 firm. Obecnie 3072 Ukraińców prowadzi w Polsce działalność, a niemal 700 ma ją zawieszoną. Natomiast 42 obywateli tego kraju prowadzi działalność w ramach spółki cywilnej - informuje money.pl Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Najwięcej Ukraińców ma firmy transportowe, zajmujące się pośrednictwem pracy czy ubezpieczeniami. Coraz więcej przedsiębiorczych Ukraińców chce też przekonać Polaków do swojej kuchni.

- Mieliśmy kilka restauracji w centrum Ukrainy, więc cztery lata temu postanowiliśmy swoich sił spróbować i w Polsce - mówi nam menedżerka warszawskiej restauracji "U Sióstr". Lokal ma coraz większą konkurencję - ukraińską restaurację można znaleźć już właściwie w każdym dużym mieście.

bDIjYINF

(mat. prasowe) Restauracja "U sióstr"

Zobacz także: Ukraińcy nie chcą pracować za najniższą krajową. Zobacz wideo:

Ukraińcy z Gorzowa Wielkopolskiego postanowili pójść dalej i założyli własne delikatesy. W sklepie "Ukrainoczka" można znaleźć tylko produkty sprowadzane z Ukrainy i innych wschodnich krajów. Biznes szedł tak dobrze, że właściciele postanowili po kilku miesiącach otworzyć kolejną placówkę - tym razem w samym centrum Szczecina.

bDIjYING

- Myślimy o dalszym rozwoju. Chcemy się skupić na zachodzie kraju, więc może Wrocław? - zastanawia się menedżerka sklepu, zaznaczając jednak, że konkretnych planów otwierania nowych placówek jeszcze nie ma.

Kto odwiedza ukraińskie delikatesy? - Połowa naszych klientów to Ukraińcy, którzy tęsknią za produktami z ojczyzny. Ale druga połowa to Polacy, którzy chcą odkryć wschodnie specjały - mówi.

(mat. prasowe) Ukrainoczka - delikatesy działają w Gorzowie i Szczecinie

bDIjYINH

Ukraińskie drabinki w rodzinnej odsłonie - pomysł z Rzeszowa

- Niemal każde ukraińskie dziecko zna drewniane ławeczki do ćwiczeń. Pomyśleliśmy: co jeśli zrobić na ich podstawie sprzęt do ćwiczeń dla całej rodziny? - mówi Vadim Zemlyanoy z firmy BenchK.

Powstała kilka lat temu firma wytwarza dziś ławeczki gimnastyczne. - Dzięki niej można w kącie w domu stworzyć sobie małą, domową siłownię dla osób w każdym wieku - zachwala przedsiębiorca z Rzeszowa. Zapewnia, że na produkty jest popyt, i to nie tylko w Polsce. 60 proc. produkcji idzie na eksport - do Niemiec, Czech czy Skandynawii.

bDIjYINI

(mat. prasowe) BenchK - pomysł Ukraińców z Rzeszow

Ukraińcy zakładają w Polsce start-upy

Pomysłów nie brakuje też młodym Ukraińcom działającym w branży technologicznej. Chyba najbardziej znany taki projekt, który został założony przez Ukraińców, to CallPage. Aplikacja ułatwia kontakt osobom odwiedzającym strony z właścicielami firm. Ross Knap, Sergey Butko i Andrew Tkachiv założyli firmę w 2015 roku, inwestując swoje oszczędności, wkrótce potem przyszli jednak inwestorzy.

- Obecnie ponad 3200 firm korzysta z naszego systemu. Około 40 proc. z nich to polskie firmy. Użytkownicy z Ukrainy stanowią niecały procent naszych klientów - opowiada money.pl Sergey Butko.

Inny ciekawy start-up to Framewhere, który pomaga znaleźć fotografa i zorganizować sesję zdjęciową.

Nie wszystkim się jednak udało. Nie działa na przykład założony przez Ukraińca serwis Wishround, który miał pomóc wybierać prezenty przy ograniczonym budżecie.

Biznes w Polsce? Raj na ziemi

Zdaniem współzałożyciela BenchK Polacy narzekają, bo ciągle porównują się do Zachodu. - A zachodnie kraje przecież mają zupełnie inną historię niż Polska - mówi nam Vadim Zemlyanoy. Zapewnia, że warunki do prowadzenia biznesu są w porównaniu do Ukrainy niemal doskonałe. - Są jasne reguły, wystarczy się do nich dostosować. Dla nas to jak raj - mówi.

Podobnie uważają właściciele delikatesów "Ukrainoczka". - Jak się płaci podatki, a przecież trzeba to robić, to czego tu się obawiać? - podkreślają.

Jednak Sergey Butko uważa, że nad Wisłą można by trochę poprawić. - Największymi problemami są: duży stopień biurokracji i wysokie podatki. Zwracam również uwagę na niedopracowane prawo w kwestii prowadzenia działalności przez spółki z obcym kapitałem - mówi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIjYIOa
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
CB
3 lata temu
Mimo wszystko wolałbym 2 mln. Białorusinów niż 1 mln. Ukraińców. Z Białorusinami przynajmniej nie mamy nieobciążonych historycznie spornych relacji, czego nie można powiedzieć o Ukraińcach. Białorusini są dla nas o wiele wiele przyjaźniej nastawienie niż Ukraińcy. Mam nadzieję że zajmą oni szybko miejsce Ukraińców.
Neg
3 lata temu
A moze niech wp napisze taka darmowa reklame z podaniem przynajmniej kilku naszych firm.
kam22
3 lata temu
NA UKRAINIE POLAK BY MUSIAŁ PŁACIĆ CHARACZ ŻE BY MU NIC NIE ZOSTAŁO W KIESZENI TYLKO U NAS OBCY MA ELDORADO I WSZYSTKO MOŻE
bDIjYIOb
AGNES
3 lata temu
Niedługo we własnym kraju będziemy ukraińcom czyscić buty dieki tym nieudacznikom złodziejom którzy nami rządą od 30 lat.nabijac sobie kieszenie a resztę mając w głębokim poważaniu
xxx
3 lata temu
A u siebie na Ukrainie tych biznesów nie potrafią prowadzić? Narobili u siebie gnoju i łapownictwa i przyjeżdżają go zaprowadzać u nas.
...
Następna strona