Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Wielka umowa handlowa UE z Japonią. Powstanie strefa wolnego handlu obejmująca ponad 600 mln osób

16
Podziel się

To największa jak dotąd umowa handlowa wynegocjowana przez UE.

To największa jak dotąd umowa handlowa wynegocjowana przez UE.
To największa jak dotąd umowa handlowa wynegocjowana przez UE. (Yomiuri Shimbun/AP/EAST NEWS)
bEqArYKt

Podpisanie umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią znosi cła, których łączna wartość sięga miliarda euro. Unijne firmy zyskują ponadto dostęp do potężnego rynku 127 mln konsumentów. - Geograficznie dzieli nas odległość. Jednak politycznie i ekonomicznie nie byliśmy nigdy dotąd bliżej - stwierdził Donald Tusk.

To największa jak dotąd umowa handlowa wynegocjowana przez UE. Została podpisana w Tokio we wtorek podczas szczytu UE-Japonia. Sygnowali ją przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Donald Tusk oraz premier Japonii Shinzo Abe.

bEqArYKv

Do tej pory unijne przedsiębiorstwa eksportujące do Japonii płaciły gigantyczne cła. Umowa znosi większość z nich. W sumie znikną obciążenia na miliard euro.

Dodatkowo europejskie firmy zyskują na otwarciu japońskiego rynku. Ten obejmuje 127 mln konsumentów, dla kluczowych unijnych rolnych produktów eksportowych np. wołowiny , wieprzowiny, serwów czy wina. Ale również zwiększa możliwości eksportowe UE w innych sektorach.

Umowa o partnerstwie gospodarczym wzmocni dodatkowo współpracę między Europą i Japonią w różnych obszarach i stanowić będzie potwierdzenie ich wspólnych dążeń do zrównoważonego rozwoju. Ponadto po raz pierwszy zawarto w umowie specjalną deklarację w sprawie porozumienia klimatycznego z Paryża.

bEqArYKB

- To znacznie więcej niż tylko umowa handlowa.- To oczywiście narzędzie, które stworzy nowe możliwości dla naszych przedsiębiorstw, pracowników i obywateli oraz przyczyni się do pobudzenia europejskiej i japońskiej gospodarki - przekonywał Junkner. - Ale jest to również – ze względu na treść, zakres i moment zawarcia tej umowy – deklaracja. Deklaracja dwóch podobnie myślących partnerów, którzy razem tworzą prawie jedną trzecią światowego PKB i którzy potwierdzają swoje zobowiązanie do przestrzegania najwyższych standardów w takich dziedzinach jak zatrudnienie, bezpieczeństwo, ochrona środowiska i konsumentów. W ten sposób oświadczamy, że wierzymy w otwarty, uczciwy i oparty na zasadach handel. Twierdzimy, że umowa handlowa nie jest grą o sumie zerowej, lecz wygraną dla obu uczestniczących stron. Ta umowa przyniesie konkretne korzyści obu stronom, a jednocześnie chronić będzie obszary szczególnie wrażliwe - zaznaczył.

Umowa musi teraz zostać ratyfikowana przez Parlament Europejski oraz Zgromadzenie Narodowe Japonii, po czym będzie mogła wejść w życie w 2019 r. Ma to ogromne znaczenie w świetne rozpętanej przez Donalda Trumpa wojny handlowej i obłożenia towarów z UE dodatkowymi cłami.

Zobacz także: CETA oznacza wzrost roli korporacji? Polska wydała na ugody 2 mld euro:
bEqArYKC

- Razem z Japonią dajemy światu sygnał, że dwie z największych światowych gospodarek wciąż wierzą w otwarty handel i sprzeciwiają się unilateralizmowi i protekcjonizmowi. Płynące z tej umowy korzyści gospodarcze są oczywiste. Zniesienie ceł na miliardy euro, uproszczenie procedur celnych i usunięcie ponadgranicznych barier w handlu zapewni przedsiębiorstwom z obu stron możliwości zwiększenia eksportu i rozwoju działalności gospodarczej – mówiła Komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

- Powody do zadowolenia ma zwłaszcza europejski sektor rolnictwa, który zyska dostęp do ogromnego rynku japońskiego oraz ochronę dla ponad 200 wyróżniających się produktów spożywczych i napojów, jak szampan czy szynka parmeńska. Apeluję teraz do Parlamentu Europejskiego, aby szybko zatwierdził tę umowę, tak aby przedsiębiorstwa, obywatele i rolnicy jak najwcześniej mogli odczuć płynące z niej korzyści - zaznaczyła komisarz.

bEqArYKD

Jednocześnie trwają negocjacje z Japonią w sprawie standardów ochrony inwestycji i rozstrzygania sporów dotyczących ochrony inwestycji. W świetle wspólnego zobowiązania do utrzymania stabilnego i bezpiecznego otoczenia inwestycyjnego w Europie i Japonii obie strony podejmują zdecydowane działania, aby jak najszybciej osiągnąć porozumienie w negocjacjach w sprawie ochrony inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqArYKW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(16)
lech
3 lata temu
To jakieś przekłamanie. To Morawiecki podpisywał tą umowę, a nie Tusk. Morawiecki również wprowadzał Polskę do UE i NATO.
bp
3 lata temu
No to znowu pisowska "Narodowa Polska" waluta "zł" zrobi furorę :-)
jerzy
3 lata temu
już tylko to że umowy będą rozliczane w euro zaboli amerykanów ?
bEqArYKX
tomek29kce
3 lata temu
Czy stanieją wzmacniacze Accuphase?
Hmmm
3 lata temu
[QUOTE] Podpisanie umowy o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią znosi cła, których łączna wartość sięga miliarda euro. Unijne firmy zyskują ponadto dostęp do potężnego rynku 127 mln konsumentów [/QUOTE] 1000.000.000 : 127.000.000 = 8 Euro na osobę. Brawo Tusk - brawo Unia. W końcu mamy sezon ogórkowy.