Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja europejska
02.10.2013 15:57

Unia pomoże ludziom dotkniętym kryzysem

- Jesteśmy to winni 26 milionom bezrobotnych i najuboższych w naszym społeczeństwie - przyznaje szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Walcząc z kryzysem zadłużenia UE musi też łagodzić społeczne problemy, spowodowane przez kryzys, jak wysokie bezrobocie czy ubóstwo - uważa Komisja Europejska, która zaproponowała dziś wzmocnienie społecznego wymiaru Unii Gospodarczej i Walutowej.

Na zdjęciu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso

Propozycje Komisji zostały uznane za odpowiedź na zarzuty, że programy ratunkowe dla takich krajów, jak Grecja czy Portugalia, koncentrowały się wyłącznie na cięciach budżetowych, lekceważąc koszty ponoszone przez społeczeństwa.

_ - Ostry kryzys, szczególnie w strefie euro nauczył nas, że musimy bliżej współpracować, aby uleczyć społeczne blizny, jakie po sobie pozostawił - oświadczył przewodniczący Komisji Jose Barroso . - Jesteśmy to winni 26 milionom bezrobotnych i najuboższych w naszym społeczeństwie _.

Według komisarza UE do spraw zatrudnienia Laszlo Andora kraje UE powinny lepiej koordynować swoje polityki socjalne i dotyczące zatrudnienia. _ - Musimy być w stanie rozpoznawać już na wczesnym etapie największe wyzwania w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz przeciwdziałać tym problemom, aby zapobiec pogłębianiu się różnic między krajami Unii _ - powiedział komisarz.

W tym celu Komisja zamierza publikować rankingi, porównujące sytuację na rynku pracy i problemy socjalne w poszczególnych krajach. Porównania te mają uwzględniać poziom bezrobocia, liczbę młodych ludzi, którzy nie uczą się, nie pracują ani nie przechodzą szkoleń zawodowych, realny dochód gospodarstw domowych, odsetek populacji zagrożonych ubóstwem oraz nierówności w podziale dochodu narodowego. Dane te powinny być uwzględniane w raportach i rekomendacjach gospodarczych KE dla krajów Unii.

Zdaniem Andora konieczne jest też ułatwienie mobilności na europejskim rynku pracy, szczególnie ograniczenie kosztów i barier w przepływie siły roboczej w UE. Według danych KE jedynie 2,6 proc. mieszkańców UE, w tym 4 proc. mieszkańców strefy euro przeprowadza się do innych krajów UE, aby tam mieszkać i pracować. W 2014 r. Komisja zamierza przedstawić propozycje, które mają ułatwić pobieranie zasiłków bezrobotnym, poszukującym pracy za granicą.

W zwalczaniu społecznych skutków kryzysu pomóc ma też - zdaniem KE - bardziej intensywny dialog ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców, a także przeznaczenie 20 proc. środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na walkę z wykluczeniem społecznym i ubóstwem.

Przedstawione dziś propozycje to część planów reformy Unii Gospodarczej i Walutowej, mającej na celu wzmocnienie integracji i zarządzania gospodarczego w strefie euro. Zdaniem Komisji Europejskiej największym wyzwaniem stały się coraz głębsze różnice gospodarcze i społeczne między poszczególnymi krajami. W 2012 r. stopa bezrobocia na południu eurolandu osiągnęła średnio poziom 17,3 proc., podczas gdy na północy i w centrum - 7,1 proc. Z kolei odsetek młodych ludzi, którzy nie mają pracy ani nie uczestniczą w szkoleniu zawodowym wyniósł 22,4 proc. na południu i obrzeżach strefy euro, zaś na północy i w centrum - 11,4 proc. W dwóch trzecich krajów eurolandu wzrosła liczba osób, żyjących na granicy ubóstwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisja ukarała Polskę karą 4 mln euro Jak wynika z raportu KE Polska przekroczyła kwotę mleczną o 0,2 procent.
To on ma szansę na fotel szefa KE Fotel szefa Komisji Europejskiej dla Martina Schulza na wyciągnięcie ręki? Wszystko zależy od tego, z kim chadecy Angeli Merkel zdecydują się na koalicję.
Zniesienie roamingu w UE? Już niebawem Michał Boni chwali pomysły Jose Manuela Barroso dotyczące agendy cyfrowej i stworzenia jednolitego rynku cyfrowego.
Tagi: komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz