Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
USA nakłada cła. Unia Europejska odpowiada tym samym

USA nakłada cła. Unia Europejska odpowiada tym samym

Cła nałożone na USA będą dotyczyły amerykańskich produktów, których eksport do UE osiągnął wartość 6,4 mld euro
Cła nałożone na USA będą dotyczyły amerykańskich produktów, których eksport do UE osiągnął wartość 6,4 mld euro

Unia Europejska kontratakuje. Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o nałożeniu karnych ceł na amerykańskie towary w odwecie za cła na stal i aluminium, które wprowadziły USA.

Jak podaje Polskie Radio, procedura ma być sfinalizowana do końca miesiąca, by nowe cła zaczęły obowiązywać od lipca.

Jak podaje PAP, KE oświadczyła, że jej decyzja jest zgodna z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Cła nałożone na USA będą dotyczyły amerykańskich produktów, których eksport do UE osiągnął wartość 6,4 mld euro. Środowa decyzja dotyczy produktów o wartości handlowej 2,8 mld. Kolejne kroki w sprawie dalszych 3,6 mld zostaną podjęte później.

Minister handlu USA Wilbur Ross ogłosił 31 maja nałożenie 25-proc. cła na stal i 10-proc. cła na aluminium z Unii Europejskiej Kanady i Meksyku. Decyzja weszła w życie o 6 rano polskiego czasu w piątek 1 czerwca.

Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"

 

 

Władze Meksyku zapowiedziały nałożenia na USA ceł odwetowych. - Będziemy bronić interesów Meksyku, tak jak robiliśmy dotychczas -powiedział meksykański minister spraw zagranicznych Luis Videgaray. Dodał, że na politykę jego kraju nie będą mieć wpływu takie nieuzasadnione jednostronne kroki.

Łączna wartość eksportu do USA stali i aluminium z UE, Kanady i Meksyku wyniosła w 2017 r. 23 mld dol. Wartość całego amerykańskiego importu tych surowców wyniosła w zeszłym roku 48 mld dol.

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie karnych ceł już marcu, ale wstrzymał się wtedy z tą decyzją w odniesieniu do najbliższych sojuszników USA. Teraz jego administracja mówi o braku porozumienia w celu rozwiązania problemów z bezpieczeństwem narodowym, związanych z importem stali i aluminium.

"Nielegalne, absurdalne, totalnie nie do zaakceptowania". Nagła decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu na najbliższych sojuszników USA ceł zaporowych na stal i aluminium wywołała powszechne oburzenie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który pozostał dotychczas w wyjątkowo bliskich i ciepłych stosunkach z Donaldem Trumpem, w rozmowie telefonicznej z amerykańskim prezydentem nazwał jego ruch "nielegalnym". Powiedział też, że UE zareaguje na to w stanowczo i proporcjonalnie.

Brytyjski minister handlu zagranicznego Liam Fox nazwał cła Trumpa "kompletnie absurdalnymi" i ocenił to posunięcie jako zwykły protekcjonizm.

Kanclerz Angela Merkel określiła nałożone przez USA cła jako "bezprawne" i ostrzegła przed eskalacją konfliktu. - Uważamy to jednostronne posunięcie za bezprawne, a przytaczane powody bezpieczeństwa narodowego są nieuzasadnione - powiedział w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Dlatego niemiecki rząd odrzuca tę decyzję.

Oficjalnego stanowiska wobec nałożenia przez USA na kraje Unii Europejskiej ceł na stal i aluminium nie zajął jeszcze polski rząd.


UE
Czytaj także
Polecane galerie
maniek
2018-06-19 15:17
to może ursus się odbije od dna jak john deere zostanie obłożony cłem...
gość2
2018-06-07 15:11
Teraz pora na USA. Powinni nałożyć 25% cła na Mercedesy, BMW, Audi, Porsche, Ferrari, Volkswageny, samochody koncernu PSA.
Adam
2018-06-06 15:04
Dobrze by było wyrwać Amerykę z łap żydów
Pokaż wszystkie komentarze (13)