Notowania

ue
06.06.2018 13:23

USA nakłada cła. Unia Europejska odpowiada tym samym

Unia Europejska kontratakuje. Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o nałożeniu karnych ceł na amerykańskie towary w odwecie za cła na stal i aluminium, które wprowadziły USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
Cła nałożone na USA będą dotyczyły amerykańskich produktów, których eksport do UE osiągnął wartość 6,4 mld euro

Jak podaje Polskie Radio, procedura ma być sfinalizowana do końca miesiąca, by nowe cła zaczęły obowiązywać od lipca.

Jak podaje PAP, KE oświadczyła, że jej decyzja jest zgodna z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Cła nałożone na USA będą dotyczyły amerykańskich produktów, których eksport do UE osiągnął wartość 6,4 mld euro. Środowa decyzja dotyczy produktów o wartości handlowej 2,8 mld. Kolejne kroki w sprawie dalszych 3,6 mld zostaną podjęte później.

Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"

Władze Meksyku zapowiedziały nałożenia na USA ceł odwetowych. - Będziemy bronić interesów Meksyku, tak jak robiliśmy dotychczas -powiedział meksykański minister spraw zagranicznych Luis Videgaray. Dodał, że na politykę jego kraju nie będą mieć wpływu takie nieuzasadnione jednostronne kroki.

Łączna wartość eksportu do USA stali i aluminium z UE, Kanady i Meksyku wyniosła w 2017 r. 23 mld dol. Wartość całego amerykańskiego importu tych surowców wyniosła w zeszłym roku 48 mld dol.

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie karnych ceł już marcu, ale wstrzymał się wtedy z tą decyzją w odniesieniu do najbliższych sojuszników USA. Teraz jego administracja mówi o braku porozumienia w celu rozwiązania problemów z bezpieczeństwem narodowym, związanych z importem stali i aluminium.

"Nielegalne, absurdalne, totalnie nie do zaakceptowania". Nagła decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu na najbliższych sojuszników USA ceł zaporowych na stal i aluminium wywołała powszechne oburzenie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który pozostał dotychczas w wyjątkowo bliskich i ciepłych stosunkach z Donaldem Trumpem, w rozmowie telefonicznej z amerykańskim prezydentem nazwał jego ruch "nielegalnym". Powiedział też, że UE zareaguje na to w stanowczo i proporcjonalnie.

Brytyjski minister handlu zagranicznego Liam Fox nazwał cła Trumpa "kompletnie absurdalnymi" i ocenił to posunięcie jako zwykły protekcjonizm.

Kanclerz Angela Merkel określiła nałożone przez USA cła jako "bezprawne" i ostrzegła przed eskalacją konfliktu. - Uważamy to jednostronne posunięcie za bezprawne, a przytaczane powody bezpieczeństwa narodowego są nieuzasadnione - powiedział w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Dlatego niemiecki rząd odrzuca tę decyzję.

Oficjalnego stanowiska wobec nałożenia przez USA na kraje Unii Europejskiej ceł na stal i aluminium nie zajął jeszcze polski rząd.

Tagi: ue, komisja europejska, Donald Trump, cła na stal i aluminium, karne cła, towary z usa, cła odwetowe, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-06-2018

AdamDobrze by było wyrwać Amerykę z łap żydów

06-06-2018

ObserwatorPoziom "0" jak zwykle bez detali. Na co te cla? Na alkohol i bzdety i tyle w temacie... Kto jeszcze za UE?

06-06-2018

eatrzymamy z UE !

Rozwiń komentarze (17)