Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ważne: Jest porozumienie w sprawie budżetu UE

1
Podziel się

Po długich i trudnych negocjacjach ustalono, że pula przyszłorocznych pieniędzy będzie większa niż ta, na którą początkowo zgadzały się kraje członkowskie.

Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu
Janusz Lewandowski, komisarz ds. budżetu (ec.europa.eu)
bErSTOhx

Unijni ministrowie finansów i Parlament Europejski uzgodnili przyszłoroczne zobowiązania na poziomie 142,6 mln euro , a płatności na poziomie 135,5 mld euro. Po długich i trudnych negocjacjach ustalono, że pula przyszłorocznych pieniędzy będzie większa niż ta, na którą początkowo zgadzały się kraje członkowskie.

Zwiększono środki na wspieranie wzrostu gospodarczego, tworzenie nowych miejsc pracy, innowacje i pomoc humanitarną.

Wśród unijnych ministrów nie było jednak w tej kwestii jednomyślności. - _ Ostateczna decyzja podjęta została kwalifikowaną większością, cztery kraje były przeciwko _ - poinformował Algimantas Rimkunas, litewski wiceminister finansów.

bErSTOhz

Zdaniem unijnego komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego przyszłoroczny budżet jest _ przyzwoity _. - _ Cieszę się, że osiągnięte między Parlamentem Europejskim a Radą porozumienie zapewnia możliwości inwestycyjne dla europejskiego biznesu, naukowców, miast, regionów i studentów w czasie, gdy inwestycje są bardzo potrzebne. Mogę jedynie pochwalić Parlament, litewską prezydencję i kraje członkowskie za ducha współpracy i za kompromisy, na które byli w stanie pójść, by nie zawieść, tych którzy czekają na unijne środki _ - oświadczył.

Komisarz podkreślił także, że porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu jest kluczowym krokiem na drodze do przyjęcia wieloletnich ram finansowych na lata 2014-2020.

Podczas spotkania załatano również kolejną dziurę w budżecie na rok 2013. Dodatkowe 400 mln euro ma zostać przeznaczone na pomoc krajom, które ucierpiały w wyniku powodzi. To jedna z wielu poprawek, jakie trzeba było wprowadzić do tegorocznego budżetu. Podobnie może być i w przyszłym roku.

Teraz unijny budżet musi zostać oficjalnie przyjęty przez Radę i Parlament Europejski. Powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

bErSTOhF

Czytaj więcej w Money.pl

bErSTOia
wiadomości
KOMENTARZE
(1)
słoik
rok temu
a co on jeszcze tam robi?????????????????????????????????????????????/