Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks wyborczy
14.07.2011 13:04

Ważniejszej sprawy w Trybunale jeszcze nie było

Pełnomocnik PiS mecenas Janusz Wojciechowski przekonuje sędziów Trybunału Konstytucyjnego, że rzetelność wyborów jest niepewna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 14.23

*Kodeks wyborczy wpisuje się w tendencję ograniczania praw opozycyjnych partii politycznych - oświadczył przed Trybunałem Konstytucyjnym poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Trybunał analizuje zakwestionowane przez PiS przepisy nowego kodeksu. *

Pełnomocnik wnioskodawców - mecenas Janusz Wojciechowski mówił, że mamy do czynienia z zagrożeniem procesu rzetelności wyborów. Ustawodawca, zamiast kodeks poprawić, zdecydowanie go pogorszył, a chodzi o zasadę 6-miesięcznej ciszy legislacyjnej - podkreślał Wojciechowski. W jego ocenie nastąpiła zła dla państwa sytuacja, w której prezydent stał się ustawodawcą.

Rozprawa trwa, a pełnomocnik wnioskodawców europoseł PiS Janusz Wojciechowski podkreśla, że to jeden z najpoważniejszych wyroków, przed jakimi stanął Trybunał Konstytucyjny.

- _ To jest chyba jedna z najważniejszych spraw, jakie Trybunał miał na swojej wokandzie. Akt wyborczy to podstawa demonstracji. Nie może być żadnych wątpliwości, że odbywa się on zgodnie z konstytucją _ - mówi Wojciechowski.

POSŁUCHAJ JANUSZA WOJCIECHOWSKIEGO:

Przedstawiciel Sejmu Grzegorz Karpiński odpierał zarzuty wnioskodawcy. W jego ocenie przyjęcie tej ustawy miało wyjątkowy charakter i Sejm był tego świadomy. Podkreślił jednocześnie, że ten dokument nie jest sprzeczny z konstytucją.

Nowe rozwiązania wprowadzają przede wszystkim możliwość oddania głosu przez pełnomocnika i ustanawiają jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. Dodatkowo zakazują prowadzenia agitacji wyborczej na billboardach. Skarga PiS, wraz z uzasadnieniem, liczy ponad czterdzieści stron.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t97351.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kodeks;wyborczy;w;tk;dzis;wyrok,109,0,872557.html) Kodeks wyborczy w TK. Dziś wyrok Poseł PiS Andrzej Dera uważa, że dwudniowe wybory są niezgodne z konstytucją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;prezydent;przeciw;kolegom;bedzie;taniej;o;60;milionow;zlotych,5,0,866309.html) Wawryszuk: Prezydent przeciw kolegom. Będzie taniej o 60 milionów złotych Wybory będą kosztowały mniej. Nerwów i pieniędzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t131983.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/poncyljusz;dwudniowe;wybory;sa;lepsze,165,0,814757.html) Poncyljusz: Dwudniowe wybory są lepsze Pomimo wątpliwości dwudniowe wybory do parlamentu są dobrym pomysłem i zwiększają szansę na wyższą frekwencję - uważa Paweł Poncyljusz z klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.
Tagi: kodeks wyborczy, Grzegorz Karpiński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz