Notowania

francja
12.12.2013 20:05

Wielki strajk kolejarzy i listonoszy

We Francji strajkowali kolejarze i listonosze, ci pierwsi protestowali przeciwko reformie - ci drudzy przeciwko reorganizacji poczty francuskiej. Protest na kolejach ma potrwać do jutra do 8 rano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ell brown/CC/Flickr)

Akcja kolejarzy objęła całe terytorium Francji, ale tylko w niektórych rejonach i nie na wszystkich połączeniach pasażerowie odczuli skutki protestu. W strajku wziął udział przeciętnie co czwarty pracownik francuskich kolei państwowych SNCF, ale w niektórych miejscach protestowała niemal połowa zatrudnionych - na przykład w rejonie Pirenejów.

W regionie paryskim kursował co czwarty skład podmiejskiej szybkiej kolejki RER B, na trzech pozostałych co drugi, a na linii A łączącej północ Ile de France z południem pociągi odchodziły normalnie. Z dworców odjeżdżało siedem na dziesięć pociągów dalekobieżnych zaś ekspresy łączące Paryż z Londynem i z Brukselą kursowały bez zakłóceń.

Kolejarze protestują przeciwko planom reformy przewidującej liberalizację rynku obsługi ruchu pasażerskiego, natomiast listonosze domagają się odwołania programu likwidacji znacznej części sortowni przesyłek pocztowych. Dyrekcja zamierza zainwestować znaczne sumy w zamontowanie sortowni automatycznych, co przyniesie oszczędności, ale straci wtedy pracę około 2 tysięcy zatrudnionych na poczcie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: francja, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, unia, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz