Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Wiemy jaką pomoc dostanie od Unii Portugalia

0
Podziel się:

Będzie to prawdopodobnie 80 mld euro - zapowiedział unijny komisarz Olli Rehn.

Wiemy jaką pomoc dostanie od Unii Portugalia
(ec.europa.eu)

**KE otrzymała wniosek o pomoc finansową od Portugalii, która po Grecji i Irlandii, jest trzecią ofiarą kryzysu zadłużenia w strefie euro. Szacuje, że pomoc wyniesie _ prawdopodobnie około 80 mld euro _ i będzie uzależniona m.in. od ambitnego programu prywatyzacji.

Na zdjęciu komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Wniosek Lizbonystał się głównym tematem rozpoczętego dziś dwudniowego spotkania ministrów finansów UE w Goedoelloe pod Budapesztem. - _ Otrzymaliśmy formalny wniosek rządu portugalskiego o pomoc finansową Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego _ - powiedział w Goedoelloe komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Deficyt budżetowy Portugalii za rok 2010 wyniósł 8,6 proc. produktu krajowego brutto, czyli więcej niż prognozowane przez rząd 7,3 proc. PKB.
Na konferencji prasowej Rehn sprecyzował, że _ według wstępnych szacunków _ pomoc dla Portugalii będzie wynosić _ prawdopodobnie około 80 mld euro _. - _ Chodzi o kilkuletni program, najpewniej trzyletni _ - dodał Rehn.

Przypomniał, że w zamian za udzielenie pożyczki, Portugalia będzie musiała zobowiązać się do wysiłków, by uzdrowić finanse publiczne i podjąć reformy strukturalne; sprecyzował, że wchodzi w to także _ ambitny program prywatyzacji _.

Program powinien być przyjęty w połowie maja, a w jego uzgodnieniu powinny uczestniczyć wszystkie partie polityczne, tak by _ program mógł zostać wdrożony szybko po utworzeniu nowego rządu _ - powiedział z kolei szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Wybory parlamentarne w Portugalii zaplanowane są 5 czerwca.

Portugalia nie wytrzymała presji rynków finansowych i z powodu zbyt wysokich kosztów pożyczek, które okazały się nie do udźwignięcia dla rządu, wystąpiła o pomoc do Brukseli. Do tej pory tymczasowy rząd premiera Jose Socratesa kategorycznie zapewniał, że Portugalia jest w stanie sama wypełnić swe zobowiązania finansowe: do połowy czerwca kraj musi oddać 9 mld euro, z czego 4,2 mld do 15 kwietnia.

_ _

Pytanie, czy ostatni rygorystyczny program reform rządu Socratesa, zaaprobowany przez UE, ale odrzucony w marcu przez parlament, będzie służył za podstawę negocjacji pomocy z UE. Jak mówią źródła w Brukseli, wydaje się, że Portugalia, w tym opozycja, która doprowadziła do odrzucenia programu, a następnie dymisji premiera Socratesa, _ nie będzie miała wyjścia _.

_ - Pakiet reform musi być bardzo rygorystyczny, bardziej niż ten odrzucony przez parlament w Portugalii _ - powiedział fiński minister finansów Jyrki Katainen. _ - Muszą w nim być reformy strukturalne. Same środki konsolidacji budżetowej nie wystarczą _ - dodał.

Zgodnie z procedurami, po zgodzie UE na pomoc dla Portugalii, eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) udadzą się na miejsce, by dokładnie oszacować potrzeby.

W ubiegłym tygodniu Pedro Passos Coelho, lider centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej, prowadzącej w sondażach przedwyborczych, zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa jego rząd poprosi o pomoc finansową z MFW dla ratowania finansów publicznych.

Do tego czasu, jak zapowiedział Coelho, Partia Socjaldemokratyczna jest gotowa wraz z rządem tymczasowym wynegocjować _ minimalne ramy pomocy _. Czyli - jak interpretowała portugalska prasa - opozycja chciałaby, by najpierw wynegocjowana została pośrednia pomoc, która pomoże przetrwać Portugalii do wyborów 5 czerwca, a dopiero potem miałaby być negocjowana - już przez nowy rząd - długoterminowa pożyczka.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t136944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to;pewne;kolejny;kraj;unii;prosi;o;pomoc,227,0,807651.html) To pewne: Kolejny kraj Unii prosi o pomoc Ustępujący premier Portugalii Jose Socrates zapowiedział, że jego kraj będzie potrzebował finansowego wsparcia z zagranicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t137109.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpania;bedzie;nastepna;po;portugalii,218,0,808666.html) Hiszpania będzie następna po Portugalii? Unijni ministrowie finansów radzą w Budapeszcie nad ratowaniem eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/80;mld;euro;dla;portugalii;kolejna;transza,208,0,808144.html) 80 mld euro dla Portugalii. Kolejna transza Komisja Europejska czeka na oficjalną prośbę z Lizbony w sprawie pomocy.
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)