Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna polsko-polska w Strasburgu. Ziobro atakuje Tuska

0
Podziel się

Poseł PiS na forum Parlamentu Europejskiego oskarżał premiera o tłamszenie demokracji.

Wojna polsko-polska w Strasburgu. Ziobro atakuje Tuska
(PAP/EPA)
bEiqGigR

[Aktualizacja: 12:27]

Wystąpienie Donalda Tuska na temat priorytetów polskiej prezydencji spotkało się z ostrą krytyką ze strony części europosłów, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

-_ Dlaczego pan udaje, że wszystko idzie dobrze, skoro Europa jest w głębokim kryzysie strukturalnym, Grecja, Portugalia, Hiszpania nie przeżyją w strefie euro, a Dania zrewała umowę z Schengen _- zaatakował Tuska Nigel Farage, kontrowersyjny poseł z Wielkiej Brytanii.

"Człowieku, nie wypada"

Ostrych słów nie szczędzili premierowi także polscy parlamentarzyści. Zbigniew Ziobro oskarżał Tuska o zamykanie ust opozycyjnym mediom, a Michał Kamiński stwierdził, że premier przedstawia Polskę jaką sam chciałby widzieć. **

bEiqGigT

_ - To za pana rządów w Polsce masowo z mediów publicznych zwalniano dziennikarzy. Czy tylko dlatego, że byli krytyczni wobec rządu? _ - pytał Tuska w Strasburgu Ziobro. Zarzucił obecnemu gabinetowi, że chciał doprowadzić _ do likwidacji najbardziej prestiżowego i najczęściej cytowanego dziennika w Polsce, bo był krytyczny wobec rządu _.

_ - To za pana rządów funkcjonariusze służb specjalnych uzbrojeni w broń ostrą wkroczyli do mieszkania internauty, studenta, tylko dlatego, że prowadził krytyczną wobec władzy stronę internetową, by go zastraszyć i zarekwirować komputer _ - dodał.

fot: PAP/Pawe Supernak_ fot: PAP/Pawe Supernak _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/klotnie;w;parlamencie;europejskim;podczas;wystapienia;tuska,galeria,5797,0.html)Na tę wypowiedź zareagował europoseł Siwiec. - _ Czy pamięta pan rząd, w którym był pan ministrem sprawiedliwości, gdy uzbrojone bandy atakowały ludzi? W Polsce o szóstej rano zamykano ludzi do więzienia, a jedna z pań, którą chcieliście zamknąć, popełniła samobójstwo. Czy dobrze pamiętam, że był pan wówczas ministrem sprawiedliwości, czy się pomyliłem _ - pytał Siwiec.

bEiqGigZ

Ponownie zabrał głos Ziobro, przyznając, że za rządów PiS zdarzało się, że policja i służby specjalne wkraczały, ale do ludzi władzy podejrzanych o korupcję. _ My walczyliśmy z korupcją, a wy walczycie z kim: walczycie z internautami, którzy krytykują władzę _ - dodał Ziobro.

Potem podczas debaty kilkakrotnie doszło do wymiany zdań między polskimi europosłami różnych partii politycznych, także m.in. między Michałem Kamińskim (PJN) i Zbigniewem Ziobrą o dopłaty dla rolników.

Jacek Protasiewicz (PO) przeprosił za to, że _ europosłowie przenoszą na forum PE kampanię wyborczą i prowadzą polsko-polskie spory _. _ - Człowieku, nie wypada _ - zwrócił się do Ziobry. Ubolewał też w tej sprawie Marek Migalski (PJN), ale jego zdaniem, _ przyczyną tego jest Tusk, który zdecydował się na wybory podczas prezydencji _.

Odpowiadając na ten zarzut premier zaznaczył, że termin wyborów wyznacza konstytucja, a rząd nie ma z tym nic wspólnego. Przyznał jednak, że to niedobrze, iż wybory odbędą się w trakcie prezydencji, ale - jak zapewnił - Polska zadba, aby _ oba te procesy ze sobą nie kolidowały _.

bEiqGiha

_ - Lepiej mieć władzę demokratyczną, która przestrzega terminów konstytucyjnych, niż władzę wykonawczą, która wykorzystuje dowolny pretekst, aby skrócić lub wydłużyć kadencję _ - powiedział Tusk.

Jak zaznaczył, tak było w przypadku poprzedniego rządu, który skrócił kadencję i de facto zdecydował o tym, że polska prezydencja przypada równocześnie z wyborami. Tusk podkreślił, że w Sejmie nie złożono żadnego wniosku w sprawie skrócenia kadencji parlamentu.

Banalny kryzys w Grecji

Wcześniej Donald Tusk apelował, by nie szukać kozła ofiarnego, jeśli chodzi o przyczyny kryzysu finansowego. Często mówimy o Grecji, ona kojarzy się niektórym z naruszaniem zasad, ładu finansowego - mówił premier. Dodał, że szukając metod walki z kryzysem wszyscy pozostali powinni się zastanowić, czy byli wierni zasadom, jakie sami sobie nałożyli.

- _ Pamiętajmy też o tym, że Grecja w naszej europejskiej świadomości, to nie bolesne, ale w rzeczy samej dość banalne problemy finansowe. Nie lekceważę ich, ale są banalne co do charakteru _ - mówił Tusk.

bEiqGihb

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

(Źródło: IAR)

Premier dodał, że wszyscy pochodzą z Grecji. Zaznaczył, że nie byłoby zjednoczonej Europy bez wysiłku Greków.

- _ Gdyby ludzie skłóceni drobnymi interesami nie spotkali się któregoś dnia i powiedzieli: możemy i musimy być razem, kiedy jest takie wyzwanie. Dla mnie Grecja to ciągle o wiele bardziej Perykles, niż dzisiejsze demonstracje z powodu cięć finansowych _ - mówił Tusk.

bEiqGihc

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

(Źródło: IAR)

Wśród najważniejszych wyzwań prezydencji premier wymienił przezwyciężenie kryzysu ekonomicznego i kryzysu zaufania do idei zjednoczenia. Podkreślił, że odpowiedzią europejczyków na kryzys powinna być dalsza integracja Europy. Zaznaczył, że ani europejski budżet, ani cele i instytucje Wspólnoty nie są źródłem kryzysu finansowego. _ _

_ - Kiedy Europejczycy wierzyli, że odpowiedzią na zagrożenia jest wzrost nacjonalizmu i etatyzmu, to zawsze kończyło się katastrofą _- przypomniał. Odpowiedzią na kryzys powinien być zatem wzrost zaufania do instytucji europejskich i ich wzmocnienie.

Donald Tusk dodał, że w interesie Europy jest ochrona podstawowych uprawnień obywateli, jakim jest przemieszczanie się bez granic. To nie stoi w konflikcie z przekonaniem, że granice zewnętrzne Unii powinny być szczelne. Premier dodał, że tworzenie barier wewnątrz Europy nie jest właściwą metodą ochrony wspólnoty.
Odpowiedzią na kryzys jest więcej integracji, a to wymaga wzmocnienia instytucji europejskich - zaznaczył premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;liczy;na;kompromis;w;sprawie;budzetu;ue,3,0,841475.html) Tusk liczy na kompromis w sprawie budżetu UE Premier Donald Tusk ma nadzieję, że przywódcy Unii Europejskiej wypracują kompromis w sprawie budżetu na lata 2014-2020, który nie będzie uderzał w biedniejsze kraje Wspólnoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t136415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;pomoze;moldawi;wejsc;do;ue,237,0,803053.html) Polska pomoże Mołdawi wejść do UE Taką deklarację złożył na forum Unia Europejska- Mołdawia premier Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t40512.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/250;tysiecy;na;oficerow;lacznikowych,74,0,756042.html) 250 tysięcy na oficerów łącznikowych Polska przygotowuje się do prezydencji w UE. Planuje zatrudnić minimum 80 osób.
bEiqGihu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)