Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Współpraca transgraniczna. Dzięki tej ustawie mocniej zacieśnimy więzi z Unią

0
Podziel się:

Regulacja wprowadza mechanizm tzw. milczącej zgody na przystąpienie do EUWT.

Współpraca transgraniczna. Dzięki tej ustawie mocniej zacieśnimy więzi z Unią
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Usprawnienie współpracy transgranicznej między instytucjami w Unii Europejskiej - zakłada projekt noweli ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej, który we wtorek przyjął rząd.

Europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (EUWT) to - jak podkreśliło we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR) - instrument prawny wprowadzony przez Unię Europejską. "Ma on ułatwić współpracę terytorialną i służyć wzmacnianiu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej UE" - wskazało CIR.

Według CIR w każdym EUWT uczestniczą partnerzy z co najmniej dwóch państw. Rejestr wszystkich istniejących EUWT prowadzi Komitet Regionów. Jak zaznaczono do końca 2013 r. w Unii Europejskiej zarejestrowano 45 ugrupowań, w tym 3 EUWT z udziałem polskich podmiotów: Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy, Tatry i Tritia.

Projekt doprecyzowuje zasady zakładania i przystępowania do EUWT. Regulacja wprowadza mechanizm tzw. milczącej zgody na przystąpienie do EUWT. Oznacza to, że odpowiednie władze wydające zgodę zainteresowanym instytucjom na udział w EUWT mają maksymalnie sześć miesięcy, od momentu otrzymania wniosku w tej sprawie, na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu.

Po przekroczeniu tego terminu decyzję władzy uznaje się za pozytywną, chyba że instytucje tworzące EUWT nie udzielą odpowiedzi na wcześniej zgłaszane pytania i wątpliwości.

W projekcie - podkreśla CIR - doprecyzowano regulacje dotyczące prowadzenia rejestru EUWT w Polsce. Rejestr ma być jawny i prowadzony przez ministra spraw zagranicznych w formie elektronicznej.

Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej mogą być zakładane przede wszystkim przez samorządy, władze państwowe i instytucje przez nie powołane, np. przedsiębiorstwa wykonujące działania dla dobra wspólnego czy stowarzyszenia.

"Rozszerzono katalog potencjalnych członków EUWT o przedsiębiorstwa publiczne i realizujące usługi o ogólnym interesie gospodarczym, co oznacza, że więcej podmiotów będzie mogło uczestniczyć w EUWT. Procedura przystępowania do EUWT tych podmiotów będzie analogiczna do stosowanej wobec jednostek samorządu terytorialnego" - podkreśliło CIR.

Zgody na przystępowanie do EUWT przez polskie instytucje wydaje Rada Ministrów (w przypadku członkostwa Polski i władz państwowych) i Ministerstwo Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z resortami: spraw wewnętrznych, finansów oraz infrastruktury i rozwoju (dla pozostałych podmiotów).

wiadomości
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)