Notowania

emisja co2
23.11.2013 17:40

Wstępne porozumienie na szczycie klimatycznym

Przedstawiciele 194 państw przyjęli harmonogram prac nad globalnym projektem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Wstępne porozumienie na szczycie klimatyczny w Warszawie. Przedstawiciele 194 państw przyjęli harmonogram prac nad globalnym porozumieniem, które ma być przyjęte za 2 lata na szczycie we Francji. Tekst porozumienia jest mniej ambitny niż poprzednia wersja dokumentu.

Wiceminister środowiska Beata Jaczewska przyznawała w rozmowie z dziennikarzami, że porozumiene ma słabsze pod względem prawnym znaczenie. Jaczewska tłumaczy, że w ciągu najbliższych dwóch lat państwa nie będą musiały określić konkretnych planów redukcji emisji CO2:

_ - To jest dramatyczna różnica, bo kraje rozwijające się nie są w stanie przygotować normy, jakie my w UE przerabiamy od dłuższego czasu - _ powiedziała Beata Jaczewska.

Konkretne deklaracje mają paść dopiero na szczycie klimatycznym w Paryżu w 2015 roku.

W ostatniej chwili w uzgodnionym porozumieniu zastąpiono słowo _ zobowiązanie _ do konkretnych redukcji emisji CO2 na wyraz _ wkład _ w walkę z globalnym ociepleniem. Ta zmiana jest korzystna dla krajów rozwijających się i największych trucicieli takich jak Chiny czy Indie. Dzięki temu nie będą musiały zadeklarować o ile konkretnie chcą zredukować emisje dwutlenku węgla, lecz na przykład jedynie ile pieniędzy przeznaczą na walkę z globalnym ociepleniem.

Teraz porozumienie ma być przyjęte przez wszystkich delegatów szczytu w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: emisja co2, szczyt klimatyczny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz