Notowania

radosław sikorski
24.05.2013 10:48

Wymiana ambasadorów. Radosław Sikorski wręczył nominacje

Czechy należą do najważniejszych partnerów handlowych Polski. W minionym roku obroty handlowe z Republiką Czeską wyniosły ponad 14 mld zł więcej niż z Francją czy ze Stanami Zjednoczonymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powołał nowych ambasadorów: *Grażynę Bernatowicz* *w Czechach i Artura Lorkowskiego w Austrii. *

_ - Czechy to kraj zaprzyjaźniony, ale z którym są sprawy do załatwienia _ - powiedział szef MSZ podczas ceremonii wręczania nominacji. Jak mówił, chodzi m.in. o rozwój połączeń infrastrukturalnych i o promocję polskiej żywności, której reputacja u naszych południowych sąsiadów ostatnio się pogorszyła.

Sikorski zwrócił ponadto uwagę, że Czechy należą do najważniejszych partnerów handlowych Polski. Jak mówił, w minionym roku obroty handlowe z Republiką Czeską wyniosły ponad 14 mld zł więcej niż z Francją czy ze Stanami Zjednoczonymi. _ _

_ - Dlatego wysyłamy do Pragi to, co mamy najlepsze. Pani minister jest jednym z naszych najbardziej doświadczonych dyplomatów. Strata centrali będzie zyskiem Pragi _ - powiedział Sikorski i podziękował Bernatowicz za to, że przez pięć lat pracy na stanowisku wiceministra była dla niego wsparciem i _ dobrym duchem resortu _.

_ - Austria to ważny kraj w rozgrywce, jaka ma miejsce wokół spraw energii i w ogóle gospodarki; to kraj, który trzeba jeszcze przekonywać i do Partnerstwa Wschodniego i do dokończenia połączeń drogowych na południu naszego kontynentu _ - powiedział Sikorski. Jak zaznaczył, z tego względu Lorkowski, który przez wiele lat kompetentnie wspierał resort w sprawach ekonomicznych, jest właściwą osobą na stanowisko ambasadora w Wiedniu.

Bernatowicz powiedziała, że podczas swej pracy w Pradze będzie dążyła do tego, aby sympatia Czechów do Polaków była równie wysoka jak Polaków do Czechów. _ - Mamy pewne problemy, jeśli chodzi o żywność, ale nie są to problemy polityczne; to nie jest kwestia złej współpracy ministrów rolnictwa czy innych agend rządowych, ale są po prostu pewne ośrodki, które robią negatywną reklamę polskiej żywności _ - powiedziała ambasador.

Według niej najlepszym remedium na tę sytuację jest prowadzenie szeroko zakrojonej promocji polskich produktów i przekonywania Czechów do ich jakości. _ - To nie jest w sumie tak skomplikowane, ponieważ nasza żywność w relacji cena-jakość jest bardzo dobra _ - zaznaczyła. Jej zdaniem ważną rzeczą jest też wzmocnienie kontroli na granicy polsko-czeskiej, _ aby mieć z naszej strony pewność, że to co do Czech jest wysyłane z Polski, jest prawidłowej jakości _.

Lorkowski powiedział, że podczas swej pracy w Wiedniu będzie m.in. starał się przekonywać Austriaków do Partnerstwa Wschodniego. - _ Austria jest krajem głęboko zaangażowanym poza wschodnimi granicami UE. Zaangażowanie to ma charakter przede wszystkim bardzo pragmatyczny i biznesowy _ - powiedział.

Jak zaznaczył, będzie starał się pokazywać Austriakom, że dla skutecznej realizacji celów biznesowych na Wschodzie ważne jest, aby mieć zapewnioną stabilność polityczną i przejrzystość prawną w krajach za wschodnią granicą Unii. - _ A stabilność polityczną daje nam powodzenie programu Partnerstwa Wschodniego i to będzie mój sposób przekonywania Austriaków do tej inicjatywy _ - dodał.

Lorkowski podkreślił, że Austriacy mają ambicje, aby ich kraj stał się miejscem dystrybucji gazu ziemnego w Europie Środkowej i Wschodniej. _ - Dostrzegamy te ambicje, a nawet wspieramy projekt gazociągu Nabucco-West. Z mojego punktu widzenia, to jest pole do rozmowy z Austriakami, aby poprzez Słowację czy Czechy, gaz ten mógł dotrzeć także do Polski _ - powiedział ambasador.

Grażyna Bernatowicz pełniła obowiązki wiceministra spraw zagranicznych ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka od 28 listopada 2007 r. Nadzorowała współpracę dwustronną Polski z najważniejszymi państwami członkowskimi UE: Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami oraz Hiszpanią. Bernatowicz była też zaangażowana we współpracę z państwami aspirującymi do członkostwa w Unii, wielokrotnie odwiedzała region Europy Południowo-Wschodniej.

Artur Lorkowski w latach 2003-2009 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Odpowiadał m.in. za koordynowanie stanowiska Polski w Radzie UE w zakresie: transportu i energii, konkurencyjność, środowiska, rolnictwa i rybołówstwa. Uczestniczył m.in. w negocjacjach części energetycznej Traktatu z Lizbony, pakietu klimatyczno-energetycznego, zniesienia rosyjskiego embargo dla polskich produktów rolnych oraz reformy wspólnej polityki rolnej UE. Po połączeniu MSZ i UKIE w 2010 r. rozpoczął pracę na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Ekonomicznej w MSZ. W 2010 r. uczestniczył w negocjacjach polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m265595.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;czarny;dzien;dla;polskiej;dyplomacji,231,0,1273831.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "To czarny dzień dla polskiej dyplomacji" Tak posłowie PiS nazwali zgłoszenie kandydatury Arabskiego na ambasadora. Zobacz, jakie mają wobec niego zarzuty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/m262346.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;papiez;ma;nie;lada;wyzwanie,228,0,1270500.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będzie zmiana ambasadora w Watykanie _ W Polsce tragedią jest to, że dla coraz większej liczby ludzi głos Kościoła jest nieodróżnialny od głosu ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m190794.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ewakuacja;polskiej;ambasady;w;syrii,177,0,1132721.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ewakuacja ambasady Polski. Coraz groźniej Decyzję podjęto z powodu dramatycznie zaostrzającego się kryzysu wewnętrznego w kraju.
Tagi: radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz