Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabiorą nam miliardy? Awantura o budżet Unii

0
Podziel się:

Janusz Lewandowski jest oburzony. - To sprzeczne z niedawnymi ustaleniami.

Zabiorą nam miliardy? Awantura o budżet Unii
(ec.europa.eu)

Unijni ambasadorowie proponują redukcję europejskiego budżetu na przyszły rok, komisarz Janusz Lewandowski jest oburzony. _ Jak kraje członkowskie mogą jednego dnia wzywać do inwestycji na wzrost i zatrudnienie, a dwa tygodnie później obcinać fundusze w tych obszarach - _dziwi się polski komisarz.

Komisja zaproponowała kilka miesięcy temu wzrost wydatków w przyszłorocznym budżecie o 6,8 procent, czyli o prawie 9 miliardów więcej niż w tym roku. Teraz ambasadorowie uszczuplili tę sumę o 5 miliardów euro, z czego ponad połowę przeznaczoną na wspieranie wzrostu.

Komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski, krytykując tę decyzję podkreślił, że stoi ona w sprzeczności z niedawnymi ustaleniami europejskich przywódców.

_ - Jestem zaskoczony. 29. czerwca europejski szczyt wezwał do inwestycji, które zwiększą konkurencyjność, podkreślając że unijny budżet musi wspierać wzrost i zatrudnienie. Teraz Rada chce zredukować naszą propozycję o ponad 5 miliardów euro. Jak kraje członkowskie mogą jednego dnia wzywać do inwestycji na wzrost i zatrudnienie, a dwa tygodnie później obcinać fundusze w tych obszarach, które właśnie służą wzrostowi gospodarczemu - _powiedział Lewandowski.

Decyzja ambasadorów o redukcji wydatków oznacza, że tym razem zwyciężyło stanowisko bogatych krajów Unii, które domagały cięć i oszczędności. To jednak nie koniec negocjacji. Jeszcze w tym miesiącu projektem budżetu zajmą się unijni ministrowie do spraw europejskich. Zapowiadają się trudne rozmowy, a ich koniec planowany jest jesienią.

Roczny budżet Unii Europejskiej wynosi blisko 142 mld euro (dane z 2011 r.). To ogromna suma, ale stanowi ona jedynie 1 proc. PKB wypracowywanego co roku przez państwa UE.

Duża jego część kierowana jest do uboższych regionów i słabszych grup społecznych oraz przeznaczana na stymulowanie wzrostu i zatrudnienia w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Dostaniemy 80 mld euro? Rusza batalia Niklewicz: Polska będzie miała duży wpływ na kształt unijnego budżetu.
Duże pieniądze w zasięgu naszych rąk Polska może liczyć na nieoczekiwane wsparcie w walce o hojne, unijne dotacje.
Będzie nowy podatek. Tym kusi nas Barroso Haracz ma przynieść Brukseli 57 mld euro rocznie. Zobacz, czym szef Komisji Europejskiej przekonuje opornych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)