Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran

Zamach w Bułgarii. Premier Izraela oskarża Iran

Fot. Tallicfan20 / domena publiczna

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył Iran o to, że stoi za zamachem przeprowadzonym na lotnisku w bułgarskim mieście Burgas na autobus z izraelskimi turystami, w którym - jak wynika z informacji MSW w Sofii - zginęło co najmniej pięć osób.

Wszystkie znaki wskazują na Iran - głosi komunikat izraelskiego premiera. - W ostatnich miesiącach widzieliśmy irańskie próby podniesienia ręki na Izraelczyków w Tajlandii, Indiach, Gruzji, Kenii na Cyprze i gdzie indziej. Także o zamachy w tych miejscach Izrael oskarżał Iran.

- Osiemnaście lat po zamachach na budynek wspólnoty żydowskiej w Argentynie, zbrodniczy irański terroryzm dotyka niewinne osoby - dodał Netanjahu, przypominając zamach w Buenos Aires z 18 lipca 1994 roku. Zginęło wówczas 85 osób a 300 zostało rannych; także ten zamach przypisano Iranowi.

- Na całym świecie postępuje irańska ofensywa terrorystyczna. Izrael zareaguje z całą mocą na irański terroryzm - zapewnił premier.

Czytaj więcej Wybuch w Burgas. To był zamach terrorystyczny Według świadków, zamachowiec zdetonował ładunek niesiony w plecaku. Ofiary to głownie obywatele Izraela, w tym ciężarne kobiety. Eksplozja nastąpiła w autobusie na parkingu lotniska Burgas w chwili, kiedy wchodzili do niego turyści. Oficjalnie potwierdzono, że pochodzili z Izraela i że chodzi o zamach. Według świadków, przeprowadził go zamachowiec samobójca. Co najmniej 27 osób trafiło do szpitala z obrażeniami.

Izraelskie MSZ powołało specjalną komórkę kryzysową a wieczorem do Bułgarii przylecieć mają z Izraela ekipy ratunkowe - podało izraelskie radio publiczne.

Był to pierwszy zamach terrorystyczny w Bułgarii od ponad 25 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Cudzoziemiec planował zamachy na turystów
Według telewizji Sigma TV cudzoziemiec ten pochodzi z Libanu, ale ma szwedzki paszport. Został zatrzymany 7 lipca i osadzony w areszcie.
Oskarża o terroryzm. Odwet za naukowców?
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył w niedzielę libański Hezbollah o planowanie ataku na obywateli izraelskich na Cyprze.
Są podejrzani o szpiegostwo. Trafili do aresztu
Jak zauważa Reuters, incydent może pogorszyć napięte od miesięcy relacje między Teheranem i Baku.
zamach, iran, burgas, oskraża
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
obst
83.12.94.* 2012-07-19 13:58
Dlaczego inne narody nie lubią Żydów?
heniek14
91.225.188.* 2012-07-19 06:14
A ja Izrael.Kto mieczem wojuje,od miecza ginie.
Bodeke
83.238.5.* 2012-07-18 22:55
Trzeba by zadać pytanie czemu cały świat jest przeciw Izraelowi.
I czemu Oni są przeciw całemu światu.
Zobacz więcej komentarzy (6)