Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Radykalny program niemieckich Zielonych. Rezygnacja z węgla i podwyżka podatków dla najbogatszych

Radykalny program niemieckich Zielonych. Rezygnacja z węgla i podwyżka podatków dla najbogatszych

Fot. Marcin Jurkiewicz/ EastNews

Niemiecka partia Zieloni przyjęła w niedzielę na zjeździe w Berlinie program wyborczy, w którym zapowiada całkowitą rezygnację z węgla i zakaz samochodów z silnikiem spalinowym do roku 2030.

Nasz program jest "realny i radykalny" - powiedział szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. Jak podkreślił, obecne niemieckie społeczeństwo przemysłowe potrzebuje "gruntownej odmiany".

Składający się z 10 punktów program zadań dla przyszłego rządu z udziałem Zielonych przewiduje całkowitą rezygnację z węgla kamiennego i brunatnego do 2030 roku oraz zakaz dopuszczania do ruchu po tym terminie samochodów z silnikiem spalinowym. Od tego czasu energia elektryczna ma pochodzić wyłącznie z odnawialnych źródeł.

Partia nie godzi się na ograniczenie liczby uchodźców, domaga się umożliwienia wszystkim azylantom sprowadzenia do Niemiec najbliższej rodziny.

Zieloni chcą ponadto ograniczyć eksport niemieckiej broni i zakazać całkowicie takich dostaw do regionów, gdzie toczą się wojny. Zapowiadają ponadto podwyżkę podatków dla najbogatszych.

Zieloni nie zadeklarowali, z kim chcą po wyborach utworzyć koalicję. Teoretycznie możliwy jest zarówno ich sojusz z CDU Angeli Merkel i liberalną FDP, jak i wspólny rząd z SPD i Lewicą, choć, jak wynika z ostatnich sondaży, ten ostatni wariant może nie mieć wystarczającej większości głosów.

Oprócz skróconego programu rządowego na zakończenie trzydniowego zjazdu w Berlinie Zieloni uchwalili też obszerny program wyborczy. Dokument zawiera m. in. ostrą krytykę władz Rosji. "Nasilająca się agresywna polityka mocarstwowa prezydenta Putina sprawiła, że Rosja stała się zagrożeniem dla europejskiej architektury pokojowej" - zapisano w programie. Delegaci skrytykowali też prezydenta USA Donalda Trumpa.

W tegorocznych sondażach Zieloni uzyskują ok. 8 proc. poparcia. W wyborach w 2013 roku zdobyli 8,4 proc. głosów. Powstała na przełomie lat 70. i 80. partia współrządziła w Niemczech w latach 1998-2005 jako koalicjant SPD kanclerza Gerharda Schroedera.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

Z Berlina Jacek Lepiarz

niemcy, węgiel, zieloni, podwyżka podatków, energia z oze, silnik spalinowy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Karol
2017-06-20 14:09
Typowa niemiecka hipokryzja
OST
2017-06-19 14:21
Typowi marksiści
CzarnySzymon
2017-06-19 11:39
Zamknąć ich w wariatkowie, zanim narobią poważnych szkód.
Pokaż wszystkie komentarze (25)