Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KB
|
aktualizacja

Unia szykuje bat na piratów drogowych. Będą nowe dotkliwe kary

20
Podziel się:

Parlament Europejski pracuje nad przepisami, które sprawią, że pozbawienie kierowcy prawa jazdy w jednym kraju Unii, będzie automatycznie obowiązywało we wszystkich krajach członkowskich.

Unia szykuje bat na piratów drogowych. Będą nowe dotkliwe kary
wypadek autostrada A4 (WP, Łukasz Kuczera)

Eurodeputowani Parlamentu Europejskiego z Komisji Transportu i Turystyki przyjęli w ubiegły piątek projekt nowych przepisów, które pozbawią prawa jazdy na obszarze całej Unii tych kierowców, którzy utracili prawo jazdy w jednym z krajów członkowskich.

Ma to położyć kres bezkarności na drogach i poprawić bezpieczeństwo w Europie. Obecnie ok. 40 proc. sprawców przestępstw transgranicznych na drogach w UE pozostaje bezkarna.

Aktualnie utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim nie powoduje cofnięcia uprawnień w innych krajach UE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 20 tys. zł za m kw mieszkania? "10 lat temu było to nie do pomyślenia"

Zgodnie z nowymi przepisami, decyzje o ograniczeniu, zawieszeniu lub cofnięciu uprawień będą musiały być przekazywane do kraju, który wydał kierowcy prawo jazdy. To spowoduje, że decyzja będzie respektowana przez wszystkie państwa członkowskie.

Europosłowie zaproponowali również rozszerzenie listy poważnych wykroczeń drogowych, które uruchamiałyby procedurę wymiany informacji pomiędzy państwami.

Poza nadmierną prędkością, jadą pod wpływem narkotyków czy alkoholu, byłoby to również wypadki z udziałem pieszych, ucieczka z miejsca wypadku, czy prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy.

Na przekazywanie sobie informacji o piratach drogowych państwa będą miały określony czas. Transfer danych będzie odbywał się za pomocą nowej ogólnoeuropejskiej platformy do wymiany informacji.

Unia dąży do celu, jakim jest osiągnięcie do 2050 r. zerowej liczby ofiar w transporcie drogowym w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
robotnik
3 miesiące temu
Żądam Europejskiej średniej krajowej na wypłatę i to w Euro
Policjant
3 miesiące temu
To jest chore to zróbcie pozostałe przepisy też jak w Unii bo w jednym kraju za kradzież masz mandat a w innym idziesz siedzieć albo w takiej Francji można 4 piwa wypić i jechać a w Polsce musi być 0 promila czy w Czechach więc gdzie tu sprawiedliwość co na to Unia?
zenek
3 miesiące temu
Może niech się także zajmą kierowcami z poza UE np. ze Wschodu, Azji , Afryki itd. Przecież te osoby pracują w PL jako kierowcy ( Uber itd. ) - czy oni maja prawo jazdy ? Czy legalne ? Dlaczego nie ma obowiązku że aby pracować w UE jako kierowca to trzeba wyrobić prawo jazdy w UE - tak jest np. w USA ??
kiwic
3 miesiące temu
zgoda! piratów drogowych trzeba tępić, ale dlaczego stosuje się zbiorową odpowiedzialność w konsekwencji za ich przestępstwa i wykroczenia? w mojej wsi przeciwko przekroczeniom prędkości wybudowano na głównej drodze próg zwalniający, przy okazji podniesione przejście dla pieszych. rzeczywiście, kilkoro pieszych dziennie przechodzi przez to przejście, ale ok. tysiąc samochodów musi z tego powodu tłuc na tym progu swoje samochody, ponosić koszty napraw, paliwa, klocków, hałasować, zostawiać pył i spaliny, hamować przed i ruszać za, bo taka teraz moda!? były ustawione znaki drogowe, wystarczyło wyegzekwować ich przestrzeganie. dlaczego z góry traktuje się wszystkich jak piratów i przestępców?
Piotr Michala...
3 miesiące temu
Bardzo dobrze, że ujednolicamy Unię! Proszę jeszcze o wyrównanie płacy w PL do stawek w GER, SVE lub BEL