Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Unijny budżet. Weto oznacza straty dla miast

28
Podziel się

Polskie i węgierskie weto wobec unijnego budżetu oznacza coraz więcej problemów. Miasta już w przyszłym roku mogą odczuć brak gotówki.

Unijny budżet. Weto oznacza straty dla miast
Mnożą się ryzyka w związku z wetem dla budzetu. (PAP, AA, ABACA)
bDAusBGZ

Jak zauważa "Rzeczpospolita", jeśli rządy Polski i Węgier nie cofną się o krok w sprawie groźby weta wobec unijnego budżetu, Wspólnota będzie musiała rozpocząć prace nad prowizorium budżetowym na przyszły rok. Okazuje się, że takie rozwiązanie może być pułapką.

Zobacz także: Niedziela handlowa 6 grudnia. "Mam nadzieję, że Polacy nie ruszą tłumnie do galerii"

W niektórych przypadkach prowizorium może opóźnić, a nawet uniemożliwić wykorzystanie unijnego wsparcia także na lata 2014–2020. Wszystko dlatego, że do unijnej kasy wpłynie mniej pieniędzy. O ile mniej? Nawet o 25-30 mld euro rocznie.

bDAusBHb

W tym momencie wydatki z bieżącego budżetu są zakontraktowane na 89 proc. do końca roku 2020. Istnieje zatem ryzyko, że pieniędzy za pozostałych 10-11 proc. przepadną.

Co więcej, jeśli chodzi o nową perspektywę na lata 2021–2027, prowizorium wyklucza w ogóle nowe inwestycje czy przedsięwzięcia rozwojowe. Oznacza to duże kłopoty dla samorządów, które planowały wydatki na infrastrukturę, kulturę czy turystykę.

Dlatego samorządowcy apelują do rządu polskiego o odłożenie polityki na bok i pilne porozumienie w kwesti budżetu, którego znaczenie rośnie z uwagi na potrzebę podniesienia się po pandemii.

bDAusBHh

- Bez dotacji z UE rynek inwestycji samorządowych w zasadzie zamiera – podsumował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

bDAusBHC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Suweren
2 miesiące temu
To prawda że miasta nie mają pieniędzy na wiele projektów i dokończenie tych już rozpoczętych. Pinokio kłamie mówiąc że nie potrzebujemy tych pieniędzy bo oni je dodrukują ok niech drukują tylko zwykły chleb z makiem będzie kosztować 10zl bo pan premierrr nie wie co to inflacja.
Masakra PiS
2 miesiące temu
Nie podpisanie budżetu przez rząd PiS to bedzie zdrada stanu interesów ekonomicznych państwa polskiego w imię wewnętrznej wojny polsko -polskiej pomiędzy Morawieckim i Ziobrą. Może to wywołać potężne demonstracje protestacyjne w całej Polsce i poważne zadymy ludzi którzy w krótce zostaną bez pracy i środków na utrzymanie swoich rodzin. Najbardziej odczują to firmy budowlane i samorządy zwłaszcza w miastach.
aaa
2 miesiące temu
Po wyborach wszystkich pod sąd za działanie przeciwko obywateom na szkodę państwa a państwo to my a nie rząd. I niech im sie nie zdaje że lepiej wiedzą czego my chcemy od nas.
bDAusBHD
prst
2 miesiące temu
I po co ta panika - rząd się wyżywi.
ZK590
2 miesiące temu
dziwna ta polska gospodarka z najwyższym PKB w UE. Bez unijnych pieniędzy nie mieliby nawet za co ulic pozamiatać.
...
Następna strona