Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

UOKiK coraz potężniejszy. Będzie mógł skontrolować mieszkania Polaków

685
Podziel się

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł skontrolować mieszkania w ramach prowadzonego postępowania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Obecnie takie uprawnienia ma wyłącznie policja.

UOKiK coraz potężniejszy. Będzie mógł skontrolować mieszkania Polaków
UOKiK będzie mógł skontrolować mieszkanie obywatela. Na zdjęciu prezes Urzędu Tomasz Chróstny. (UOKiK, UOKiK)
bDyVmqDF

Nowe uprawnienia dla Urzędu są następstwem nowelizacji przepisów o ochronie konsumentów, która z kolei jest niezbędna, aby do polskiego prawa wdrożyć dyrektywę unijną (2019/1). Nowela będzie rozszerzać uprawnienia UOKiK-u, m.in. o możliwość przeszukiwania mieszkań obywateli.

Przepisy powinny być klarownie napisane

"DGP" zwraca uwagę, że obecnie może to zrobić wyłącznie policja. Po zmianach będzie mógł uczynić to także UOKiK, jeżeli uzna, że w mieszkaniu mogą znajdować się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców. Przy przeszukaniu będzie mógł być obecny urzędnik.

Prawnicy, z którymi rozmawiał dziennik, zwracają uwagę, że "sama idea nie jest zła". Funkcjonariusze przeszukujący dom nie zawsze wiedzą, czego konkretnie mają szukać. Zastrzegają jednak, że posłowie w momencie tworzenia przepisów powinni zadbać o pełne gwarancje dla obywateli.

bDyVmqDH
Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Nie wszystko złoto co się świeci, czyli pułapki wyświechtanych cytatów

O co chodzi? W projekcie nowych przepisów można wyczytać, że nowe regulacje oprzeć na przepisach dotyczących przeszukiwania przedsiębiorstw. Te z kolei powołują się na pojedyncze przepisy o przeszukaniu z Kodeksu postępowania karnego.

Adwokat Krzysztof Witek z kancelarii Affre i Wspólnicy w rozmowie z "DGP" zwraca uwagę, że taka zmiana "może doprowadzić do wyłączenia kilku podstawowych zasad, jak choćby prowadzenia przeszukań w porze dziennej, z poszanowaniem godności i prywatności oraz umożliwić przeszukania pod nieobecność gospodarza lokalu".

bDyVmqDN

UOKiK odpowiada w swoim stanowisku, że chętnie pochyli się nad każdą zgłoszoną uwagą do projektu. Podkreśla jednocześnie, że zaproponowane przepisy nie są żadną rewolucją.

Urząd zwraca uwagę, że uprawnienia do przeszukania mieszkań kadry zarządzającej już posiada (art. 91 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów), a chodzi jedynie o doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań i tego, że czynności te są prowadzone wspólnie przez pracowników urzędu i policjantów.

bDyVmqDO

UOKiK nałoży też nowe kary

Po wejściu w życie zmian prezes UOKiK będzie mógł także nałożyć karę na osobę fizyczną, jeżeli ta udzieli fałszywych informacji lub nie udzieli ich w ogóle. Osoba taka będzie mogła odmówić współpracy tylko w przypadku, gdy przekazanie informacji lub dokumentów narazi ją na odpowiedzialność karną.

Pojawią się też okresowe kary pieniężne, które prezes UOKiK nałoży na przedsiębiorców np. za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji lub żądania Urzędu, a także w przypadku niestawienia się na rozprawie lub przesłuchaniu. Karę Urząd nałoży również za uniemożliwianie, czy utrudnianie przeprowadzenia kontroli albo przeszukania.

bDyVmqDP

Nałożone przez UOKiK okresowe kary pieniężne będą mogły wynosić maksymalnie 5 proc. dziennego średniego obrotu przedsiębiorcy.

bDyVmqEi
KOMENTARZE
(685)
sondor
3 dni temu
Chcieliście tego głosując na PIS, nawet za "komuny" tego rodzaju spraw nie było, owszem ale na wyraźne polecenie sądowe. Niedługo nawet i kibelku nie będziecie bezpieczni-pamiętajcie to wszystko zawdzięczacie tym z PISu!!!
olo
3 dni temu
Idę mieszkać pod most, przynajmniej nie będzie problemu z włamaniem siłowym do mieszkania. Co to ma być wszyscy już mają możliwość łażenia po mieszkaniu i szukaniu nie wiadomo czego. SZOK.
fe3ec 2
3 dni temu
Jeśli nie pozbędziemy się szmojtków , to oni nas wykończą żywcem.
bDyVmqEj
@meryt
3 dni temu
Powinni zacząć od przeszukania mieszkań u swoich "bonzów"! Znaleźli by, z pewnością, bardzo interesujące artefakty a być może kasę: za respiratory, maseczki i inne tego typu "zakupy"!
Polak sercem
3 dni temu
To chyba jakiś zart! ...... Nie,....no nie do wiary ! Tym musi się zająć Haga. Przekraczanie wszelkich granic....
...
Następna strona