Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

UOKiK coraz potężniejszy. Będzie mógł skontrolować mieszkania Polaków

703
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł skontrolować mieszkania w ramach prowadzonego postępowania - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Obecnie takie uprawnienia ma wyłącznie policja.

UOKiK coraz potężniejszy. Będzie mógł skontrolować mieszkania Polaków
UOKiK będzie mógł skontrolować mieszkanie obywatela. Na zdjęciu prezes Urzędu Tomasz Chróstny. (UOKiK, UOKiK)

Nowe uprawnienia dla Urzędu są następstwem nowelizacji przepisów o ochronie konsumentów, która z kolei jest niezbędna, aby do polskiego prawa wdrożyć dyrektywę unijną (2019/1). Nowela będzie rozszerzać uprawnienia UOKiK-u, m.in. o możliwość przeszukiwania mieszkań obywateli.

Przepisy powinny być klarownie napisane

"DGP" zwraca uwagę, że obecnie może to zrobić wyłącznie policja. Po zmianach będzie mógł uczynić to także UOKiK, jeżeli uzna, że w mieszkaniu mogą znajdować się dowody na nielegalną zmowę przedsiębiorców. Przy przeszukaniu będzie mógł być obecny urzędnik.

Prawnicy, z którymi rozmawiał dziennik, zwracają uwagę, że "sama idea nie jest zła". Funkcjonariusze przeszukujący dom nie zawsze wiedzą, czego konkretnie mają szukać. Zastrzegają jednak, że posłowie w momencie tworzenia przepisów powinni zadbać o pełne gwarancje dla obywateli.

Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Nie wszystko złoto co się świeci, czyli pułapki wyświechtanych cytatów

O co chodzi? W projekcie nowych przepisów można wyczytać, że nowe regulacje oprzeć na przepisach dotyczących przeszukiwania przedsiębiorstw. Te z kolei powołują się na pojedyncze przepisy o przeszukaniu z Kodeksu postępowania karnego.

Adwokat Krzysztof Witek z kancelarii Affre i Wspólnicy w rozmowie z "DGP" zwraca uwagę, że taka zmiana "może doprowadzić do wyłączenia kilku podstawowych zasad, jak choćby prowadzenia przeszukań w porze dziennej, z poszanowaniem godności i prywatności oraz umożliwić przeszukania pod nieobecność gospodarza lokalu".

UOKiK odpowiada w swoim stanowisku, że chętnie pochyli się nad każdą zgłoszoną uwagą do projektu. Podkreśla jednocześnie, że zaproponowane przepisy nie są żadną rewolucją.

Urząd zwraca uwagę, że uprawnienia do przeszukania mieszkań kadry zarządzającej już posiada (art. 91 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów), a chodzi jedynie o doprecyzowanie dotychczasowych rozwiązań i tego, że czynności te są prowadzone wspólnie przez pracowników urzędu i policjantów.

UOKiK nałoży też nowe kary

Po wejściu w życie zmian prezes UOKiK będzie mógł także nałożyć karę na osobę fizyczną, jeżeli ta udzieli fałszywych informacji lub nie udzieli ich w ogóle. Osoba taka będzie mogła odmówić współpracy tylko w przypadku, gdy przekazanie informacji lub dokumentów narazi ją na odpowiedzialność karną.

Pojawią się też okresowe kary pieniężne, które prezes UOKiK nałoży na przedsiębiorców np. za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji lub żądania Urzędu, a także w przypadku niestawienia się na rozprawie lub przesłuchaniu. Karę Urząd nałoży również za uniemożliwianie, czy utrudnianie przeprowadzenia kontroli albo przeszukania.

Nałożone przez UOKiK okresowe kary pieniężne będą mogły wynosić maksymalnie 5 proc. dziennego średniego obrotu przedsiębiorcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(703)
Emeryt
3 lata temu
PIS to Prawo i Sprawiedliwość ! Ja kocham PIS ! - Dba o miejsca pracy - Dba o ludzi i nasze rodziny - To była Bardzo Dobra Zmiana ! Nigdy więcej PO - KO-munistów !!! Precz z komu.......
Bartek
3 lata temu
Uczciwy nie ma nic do ukrycia i bieliznę żony da sobie przetrzepać ! - nie mam nic do ukryca cale zycie jestem uczciwy i uczciwie place niech scigaja kombinatorow i zlodziei jestem na tak ! Wszyscy komentujący to przedsiębiorcy ?? -- Wolę PIS, który kontroluje, niż Platformę, która tylko kradnie i łupi Polaków !
Kiop
3 lata temu
Czytajcie że zrozumieniem" dyrektywa unijna 2019/1" Chcęcie żeby było jak w Unii to macie - jedźcie do brukselki-berlina : (( większość tu komentujących nawet nie wie o co tu chodzi przeczyta nagłówek i nawet sie nie zastanowi tylko pisze bzdury : )) żenada !!! = To jest Super..30 lat opóźnienia. Dotyczy to zmów cenowych bardzo dobrze bo z korzyścią dla konsumenta. --- Umiecie czytać? Czy tylko narzekać?
L/G
3 lata temu
Szykujcie sie ! - POwas budka neuman IDZIEMY - KOniec - POwiązani - KOniec !!
grazyna
3 lata temu
tylko ktoś co ma cos złego na sumieniu może się bac ,ze urzednik wejdzie do niego do domu - ja jestem uczciwa i do mnie urzędnik może zawsze przyjsc i skontrolowac albo przeszukać mieszkanie - ja sie niczego nie obawiam !
...
Następna strona