Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Nowe szaty UOKiK. Tomasz Chróstny zapowiada kolejne zdecydowane kroki

116
Podziel się:

Najpierw gigantyczna kara dla Gazpromu, potem dla Biedronki, a do tego kontrowersyjna decyzja w sprawie Agory. O UOKiK-u tak głośno jeszcze nigdy nie było. Dla jednych to "wyjście z marazmu", dla innych - powód do niepokoju. A prezes Chróstny już zapowiada, że nie zejdzie z ostrego kursu.

Nowe szaty UOKiK. Tomasz Chróstny zapowiada kolejne zdecydowane kroki
Tomasz Chróstny jest prezesem od roku. Od tego czasu wydał sporo kontrowersyjnych decyzji (PAP, Rafał Guz)
bEEqDLCd

- To, co się stało ostatnio z UOKiK-iem, to jedno z największych zaskoczeń ubiegłego roku. A mówimy tu o 2020 roku - uśmiecha się menedżer jednej z większych polskich firm.

Urząd raczej do tej pory unikał gigantycznych kar czy kontrowersyjnych decyzji. To się jednak ostatnio zmieniło za sprawą 36-letniego Tomasza Chróstnego, który od roku kieruje instytucją. Od tej pory UOKiK nałożył na Gazprom karę w wysokości 29 mld zł, Biedronka ma zapłacić 723 miliony. Zablokowano też przejęcie przez Agorę 60 proc. udziałów w spółce Eurozet, która kontroluje Radio Zet.

Co na to Tomasz Chróstny? Wyjaśnia, że jego zdaniem Urząd nie może tylko pilnować przestrzegania przepisów, powinien mieć też "funkcję gospodarczą".

bEEqDLCf
Zobacz także: UOKiK zablokował przejęcie radia Zet. "Naciągany argument, marginalizacja publicznego radia nie jest możliwa"

- Musimy wyróżniać się wnikliwością, analizować dogłębnie praktyki w toku postępowań, ale również wyciągać wnioski i przekładać je na konkretne regulacje służące uczciwemu i sprawnemu mechanizmowi rynkowemu - mówi w rozmowie z money.pl prezes UOKiK.

I dodaje, że nie będzie weryfikacji zdecydowanego kursu. Wręcz przeciwnie - zaznacza, że nieuczciwi menedżerowie nie powinni spać spokojnie. Bo jego zdaniem karani powinni być również oni, a nie tylko ich firmy.

bEEqDLCl

Kary dla menedżerów

- W niektórych przypadkach karami powinni być objęci konkretni menedżerowie. Oczywiście nakładanie takich kar jest dużo trudniejsze, bowiem trzeba udowodnić umyślne działanie danej osoby. Niemniej w postępowaniach będziemy na każdym etapie weryfikowali odpowiedzialność osób fizycznych - mówi Chróstny w rozmowie z money.pl.

- Chodzi również o to, by pokazywać, które osoby stały za konkretnymi decyzjami szkodliwymi dla konsumentów czy uczciwych przedsiębiorców. Imiona i nazwiska takich osób są przez nas publicznie przedstawiane - dodaje.

bEEqDLCm

Większość firm, która została ukarana w najgłośniejszych ostatnio sprawach, już złożyła odwołania do sądu lub to zapowiedziała. Przedłużający się proces odwoławczy jest, zdaniem Chróstnego, kolejnym problemem, z którym warto walczyć.

- Będziemy się starali usprawnić [proces odwoławczy]. Robimy w tej chwili przegląd rozwiązań, którymi dysponują analogiczne urzędy w różnych państwach członkowskich Unii - opowiada.

Chróstny uważa, że obecnie duże firmy często grają na czas. - Nawet gdy wiedzą, że zebrany materiał jest bardzo mocny. Można mieć wrażenie, że w wielu przypadkach są to po prostu świadome decyzje menedżerów czy ich doradców. Wolą walczyć z decyzją latami w sądach, pobierając w tym czasie duże premie czy inne benefity - mówi.

- Tymczasem natychmiastowe zapłacenie kary przez zarządzaną przez nich spółkę mogłoby oznaczać istotne uszczuplenie takich korzyści menedżerskich, dlatego wolą odsuwać te skutki w czasie, niekiedy już na swoich następców - dodaje.

bEEqDLCn

Pracownicy UOKiK-u tymczasem zastanawiają się, czy przypadkiem następcy Tomasza Chróstnego nie będą musieli się tłumaczyć z nakładanych przez niego gigantycznych kar. - Byli już prezesi, którzy nakładali duże kary, choć nie aż tak duże. Sądy zwykle je mocno redukowały - opowiada nam doświadczony pracownik Urzędu.

Również wielu polityków PiS jest zaskoczonych działaniami UOKiK-u. Z naszych rozmów wynika jednak, że otoczenie premiera Morawieckiego jest zadowolone z pracy Chróstnego.

- Powiedzmy sobie szczerze, o UOKiK-u przez lata nie było zbyt wiele słychać. To była raczej instytucja pogrążona w marazmie. Teraz to się zmienia - opowiada nam wysoki rangą pracownik jednego z ministerstw.

bEEqDLCo

Budżetowe wyzwania

Są i krytyczne opinie. - Nie jest tajemnicą, że w UOKiK nie zarabia się kokosów. Jednak ci urzędnicy z UOKiK-u muszą teraz walczyć z wielkimi korporacjami, których stać na najlepszych prawników. To porywanie się z motyką na słońce - opowiada nam jeden z polityków PiS.

- Wydaje mi się, że prezes UOKiK-u chce najpierw przekonać decydentów do swojej wizji tej instytucji. Pokazać, że działa i nie boi się podejmować się zdecydowanych działań. To powinno mu zapewnić większy budżet. Zresztą, na pewno wzmocnieniem będzie planowane przejęcie kompetencji Rzecznika Finansowego - odpowiada na to w rozmowie z nami współpracownik premiera.

A co na to sam Tomasz Chróstny? - Zdajemy sobie oczywiście sprawę z wyzwań budżetowych. Co roku wynagrodzenia rosną, choć ciągle nie zawsze są wystarczająco konkurencyjne wobec wolnorynkowych stawek. Pracujemy nad tym, podobnie jak pracujemy nad uporządkowaniem struktury organizacji - mówi.

I dodaje, że coraz więcej specjalistów z rynku chce pracować w jego urzędzie. - Po prostu widzą, że praca w UOKiK ma sens, że można mieć realny wpływ na życie gospodarcze. Podobnie jest na przykład w USA, gdzie dla wielu świetnych studentów z najlepszych uczelni praca w urzędach federalnych to szczyt ambicji - mówi.

Czy szykują się kolejne kontrowersyjne decyzje UOKiK-u pod wodzą Chróstnego? Na rynku gigantyczne emocje wywołuje sprawa przejęcia koncernu Polska Press przez Orlen. I tu jednak potrzebne jest zielone światło od UOKiK-u - Działamy niezależnie i decyzje wynikają wyłącznie z przesłanek merytorycznych. Nie chciałbym spekulować na temat terminu, kiedy decyzja zostanie wydana - mówi nam Chróstny.

Zarówno menedżerowie dużych firm, jak i politycy PiS, nie spodziewają się jednak niekorzystnej dla Orlenu decyzji. - Jest dość jasne, że w kwestii Agory i Zetki UOKiK walczył o zaufanie Nowogrodzkiej. Obstawiam, że teraz będzie tak samo - opowiada nam polityk PiS, krytyczny wobec otoczenia Mateusza Morawieckiego.

Szef UOKiK-u nie ukrywa też, że przygląda się sprawie gry Cyberpunk 2077. Chróstny zauważył "pozytywne reakcje" firmy po kryzysie, w tym zapewnienie możliwości zwrotów i odzyskania pieniędzy. Jednak dodaje, że wszystko musi być dokładnie prześwietlone.

I dodaje, że przedsiębiorcy nie powinni się bać UOKiK-u - a przynajmniej ci, którzy grają fair. - Gdy firmy będą wiedziały, że za łamanie praw konsumentów czy za nieuczciwą konkurencję czeka je kara, że nie ma bezkarności szkodliwych działań rynkowych – wówczas gospodarka będzie funkcjonowała sprawniej - mówi prezes. I dodaje, że "jest po stronie uczciwych".

Menedżerowie dużych firm unikają jak ognia wypowiedzi o prezesie UOKiK-u pod nazwiskiem. - Powiem tak: w pewnym sensie mu kibicuję, bo mamy w Polsce mnóstwo gospodarczych patologii. Lecz gigantyczne kary mogą się skończyć wylaniem dziecka z kąpielą. Zwłaszcza w tak trudnych dla firm czasach - mówi nam anonimowo jeden z nich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEqDLCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
zocha
9 miesięcy temu
Dlaczego pis ciku nie zablokowałeś zakupów mediów przez Orlen
jan
9 miesięcy temu
moze wreszcie zajmie sie PGE .Czas by ogladnal faktury wystawiane klientom,tam oprocz ceny za kw placi sie 2 razy tyle lub wiecej za coraz bardziej wydumane nazwy uslug pisalem w tej sprawie kilka lat wczesniej do uokik obiecali zajac sie sprawa ale do tej pory nie dostalem info jak sie zajeli tylko na fakturze przybylo kilka dodatkowych uslug do zaplaty.a przeciez cala ta pge jest monopolista na polskim rynku chociaz pisza ze nie bo co z tego ze podzielona a i tak dzialaja w porozumieniu
Zenek
9 miesięcy temu
Oto trzydzieści pytań, które trzeba zadać obecnej władzy. 1. W których więzieniach siedzi osądzona mafia VAT? 2. O ile obniżono podatek VAT? 3. Gdzie są setki tysięcy imigrantów z pasożytami i chorobami? 4. O ile podniesiono kwotę wolną od podatku? 5. Jaką pomoc otrzymali frankowicze? 6. Kto mieszka w 100 tysiącach mieszkań plus? 7. Kto jeździ milionem samochodów elektrycznych? 8. Jak wysokie są reparacje wojenne z Niemiec? 9. Jakie wojska latają zakupiony helikopterami dla armii? 10. Kto oddycha czystym powietrzem i w jakiej miejscowości? 11. Dokąd pływają promy ze szczecińskiej stoczni? 12. Jak pokonano ASF? 13. O ile krótsze są kolejki do lekarzy? 14. Ile łóżek szpitalnych przybyło w Polsce? 15. O ile wzrosły emerytury i renty? 16. Jak zmalały kolejki w sądach i skróciły się czasy rozpraw? 17. Ilu Polaków wróciło z emigracji zarobkowej? 18. Ilu Polaków wyjechało na dobre z kraju? 19. Jak ochroniono środowisko? 20. Gdzie jest pół miliarda posadzonych drzew? 21. O ile mniej węgla sprowadzamy z Rosji? 22. O ile wzrósł udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym Polski? 23. O ile mniej energii importuje Polska z Niemiec, Szwecji, Litwy? 24. Gdzie jest wrak Tupolewa? 25. Gdzie jest narodowa zgoda i połączenie wszystkich Polaków? 26. Gdzie jest broń, którą miano dozbroić nasz kraj? 27. Ilu urzędników mniej pracuje w ministerstwach? 28. Dlaczego nie przeprowadzono ekshumacji w Jedwabnem? 29. Gdzie można przeczytać aneks do raportu WSI? 30. Kto jeździ po 100 obwodnicach polskich miast?
bEEqDLCH
uczciwy
9 miesięcy temu
A kto PERSONALNIE!!!! zapłaci za maseczki i repsiratory?
Czasnamłodych
9 miesięcy temu
Mam 69 lat i pytam dlaczego w moim kraju nie żądzą młodzi tylko ludzie tacy jak ja albo starsi. Dlaczego, kto mi odpowie.
...
Następna strona