Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PRC
|

Nord Stream 2. Prezes UOKiK nakłada gigantyczną karę na Gazprom

727
Podziel się

Budowa drugiej nitki gazociągu łączącego Rosję z Niemcami spotkała się z twardym sprzeciwem Polski. Ponad 29 mld zł kary dla Gazpromu i kolejne ponad 234 mln zł na 5 spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2 nałożył UOKiK.

Nord Stream 2. Prezes UOKiK nakłada gigantyczną karę na Gazprom
(East News)
bDAIYXcR

UOKiK nałożył w sumie na 6 spółek maksymalne kary za koncentrację przy Nord Stream 2 bez zgody polskiego organu antymonopolowego. Chodzi o rosyjski Gazprom, francuski Engie Energy, niemiecki Uniper, austriacki OMV, holendersko-brytyjski Shell oraz niemiecki Wintershall (ostatnie cztery spółki są zarejestrowane w Holandii).

- Wydałem decyzję, w której nałożyłem ponad 29 miliardów zł na Gazprom i ponad 234 miliony zł na 5 spółek uczestniczących w budowie - poinformował na Twitterze szef UOKiK Tomasz Chróstny. Sam urząd określa tę decyzję jako bezprecedensową.

UOKiK nakazał także rozwiązanie umów zawartych, aby finansować budowę gazociągu. Jak tłumaczy urząd, w 2017 r. pomimo braku zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, 6 spółek (uczestników konsorcjum Nord Stream 1) zawarło szereg umów dotyczących finansowania NS2, co w efekcie było potwierdzeniem ich ważnej i niezbędnej roli w całym projekcie.

bDAIYXcT

Umowy te dotyczyły zarówno finansowania jak i wielu innych uprawnień, jak np. możliwości ingerowania w działalność NS2.

"Ponadto ustanawiając zastaw na akcjach Nord Stream 2 finansujący stali się "quasi" akcjonariuszami tej spółki – w przypadku niewypełnienia umowy kredytowej przez Gazprom przejęliby akcje spółki budującej gazociąg. Korzyści i zobowiązania związane z udziałem w całym przedsięwzięciu były dla wszystkich jasno ustalone" - podkreśla UOKiK.

- Postępowanie prowadziliśmy w sposób niezwykle dokładny. Zebrany materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości, że przedsiębiorcy umyślnie naruszyli prawo - zapewnił Chróstny i dodał, że nie znalazł żadnych okoliczności łagodzących. - Działania 6 spółek wywarły negatywny wpływ na konkurencję na rynku gazu ziemnego w Polsce, który odgrywa ogromną rolę dla całej gospodarki - dodał.

bDAIYXcZ

To nie pierwsza kara finansowa nałożona przez Polskę. W maju 2018 roku UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom, które odpowiadały za powstanie oraz finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Urząd podejrzewał, że chociaż spółki wycofały wniosek, to nadal wspólnie realizują cały projekt.

W sierpniu UOKiK nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom. Był to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz także: Nord Stream 2. Są zapowiedzi nowych sankcji. "Projekt będzie musiał się zmienić"
bDAIYXda

Wcześniej, w listopadzie 2019 roku prezes UOKiK nałożył 172 mln zł kary na spółkę Engie Energy za uporczywe i bezpodstawne odmawianie Polsce przekazania żądanych dokumentów w śledztwie ws. potencjalnej zmowy przy realizacji projektu Nord Stream 2.

bDAIYXdb

Niemcy i Rosja przekonują, że jest to projekt wyłącznie biznesowy, ale dla większości krajów w tym USA, Polski ma on charakter politycznych. Nie tylko omija wschodnie kraje, które do tej pory były tranzytem rosyjskiego gazu do Europy zachodniej, ale również uzależnia UE od rosyjskich wpływów i polityki, w ramach której manipulacje dostawami są jednym z mechanizmów nacisku.

bDAIYXdu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(727)
Greg
4 miesiące temu
UOKiK to sobie może nakładać kary. Rosjanie i Niemcy maja je w głębokim poważaniu
fff
4 miesiące temu
i co zapłacą, hehehe
marek
4 miesiące temu
Ile z tych kar zapłacili?
bDAIYXdv
Baca
4 miesiące temu
Gumożuje chcą mieć monopol na dostawy gazu do Europy. Potem podniosą ceny a polaczki będą płacić drożej niż od ruskiego. Znów liżemy rów wielkiemu bratu, tym razem z zachodu.
Jacek
4 miesiące temu
Nie rozumiem tego przecież gazociąg w ogóle nie przebiega przez nasze terytorium i i strefą morską. No to tak jakby jakiś rosyjski odpowiednik nałożył na na kraj 100 mld dolarów za węgiel. Przecież Rosjanie nie są członkami UE, aby ich cokolwiek obowiązywało.
...
Następna strona