Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK pogroził firmom. 400 mln zł zwrócone po kontroli

Interwencja UOKiK spowodowała, że firmy, które zwlekały z zapłatami swoim dostawcom, uregulowały rachunki niemal od ręki. Kwota zaległości spadła o 400 mln zł. Eksperci zwracają jednak uwagę, że powinno się bardziej zwrócić uwagę na warunki, przez które firmy nie dokonały spłat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)

70 spośród skontrolowanych przez UOKiK 96 przedsiębiorców z branży spożywczej i handlowej zalegała z płatnościami wobec rolników i dostawców. Łączna kwota zaległości wyniosła prawie miliard złotych, a największymi dłużnikami były m.in. sieci handlowe. Ich nazw jednak nie wymieniono.

Interwencja Urzędu przyniosła skutek. "20 firm natychmiast uregulowało opóźnienia w całości, a 37 kolejnych spłaciło zaległości w części. Łącznie przedsiębiorcy zapłacili ponad 15 tys. faktur na kwotę ok. 400 mln zł" - chwali się UOKiK w komunikacie.

Obejrzyj także: Covidowe oszustwa. Szef UOKiK: nawet spółdzielnia mleczarska naciągała klientów

Firmy nie płacą, by skorzystać z nieformalnego kredytu kupieckiego. Jak tłumaczą eksperci w "Rzeczpospolitej", to praktyka dostrzegana nie tylko w handlu. Strony po cichu umawiają się na późniejszą płatność na przykład za lepsze ceny.

Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności zauważa w "Rz", że zatory mogły w przeszłości doprowadzić do wielu bankructw. Zwraca uwagę jednak, że skoro groźba kar do 3 proc. przychodów spowodowała, że spłacono "jedynie 40 proc." zaległości, to przyczyny zatorów mogą być głębsze. Chodzić może o zablokowanie gastronomii w czasie pandemii, co wiązało się z dużymi spadkami zamówień.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2020

PrzedsiębiorcaProblem jest znacznie poważniejszy! Wielu mikroprzedsiębiorców nie płaci w ogóle. Mamy wielu klientów z wyrokami prawomocnymi, którzy latami prowadzą … Czytaj całość

04-06-2020

edzioCi co nie płacą w terminie powinni być traktowani jak złodzieje i karani więzieniem. Czym się rożni taki co wyjdzie ze sklepu z ciastkiem? od tego co … Czytaj całość

04-06-2020

APIPrzepisaliście Państwo mój artykuł, ale w źródle przypisujecie tylko wypowiedź eksperta. No niezbyt ładnie

Rozwiń komentarze (12)