Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

UOKiK pogroził firmom. 400 mln zł zwrócone po kontroli

12
Podziel się:

Interwencja UOKiK spowodowała, że firmy, które zwlekały z zapłatami swoim dostawcom, uregulowały rachunki niemal od ręki. Kwota zaległości spadła o 400 mln zł. Eksperci zwracają jednak uwagę, że powinno się bardziej zwrócić uwagę na warunki, przez które firmy nie dokonały spłat.

UOKiK pogroził firmom. 400 mln zł zwrócone po kontroli
(PAP)

70 spośród skontrolowanych przez UOKiK 96 przedsiębiorców z branży spożywczej i handlowej zalegała z płatnościami wobec rolników i dostawców. Łączna kwota zaległości wyniosła prawie miliard złotych, a największymi dłużnikami były m.in. sieci handlowe. Ich nazw jednak nie wymieniono.

Interwencja Urzędu przyniosła skutek. "20 firm natychmiast uregulowało opóźnienia w całości, a 37 kolejnych spłaciło zaległości w części. Łącznie przedsiębiorcy zapłacili ponad 15 tys. faktur na kwotę ok. 400 mln zł" - chwali się UOKiK w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Covidowe oszustwa. Szef UOKiK: nawet spółdzielnia mleczarska naciągała klientów

Firmy nie płacą, by skorzystać z nieformalnego kredytu kupieckiego. Jak tłumaczą eksperci w "Rzeczpospolitej", to praktyka dostrzegana nie tylko w handlu. Strony po cichu umawiają się na późniejszą płatność na przykład za lepsze ceny.

Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności zauważa w "Rz", że zatory mogły w przeszłości doprowadzić do wielu bankructw. Zwraca uwagę jednak, że skoro groźba kar do 3 proc. przychodów spowodowała, że spłacono "jedynie 40 proc." zaległości, to przyczyny zatorów mogą być głębsze. Chodzić może o zablokowanie gastronomii w czasie pandemii, co wiązało się z dużymi spadkami zamówień.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
laca
4 lata temu
Kryzys mamy! To nie czas na eksperymenty. Nie marnujmy 3,5 roku na spory o samoloty, krzesła, wizyty i to kto jest ważniejszy
Krzysi
4 lata temu
Trzaskowski trzyma w ratuszu Rabieja, który się nago fotografuje ze swoim partnerem-gejem i chce, żeby takie pary jak on mogły adoptować dzieci. Zabierze go pewnie do Pałacu i tam będą ideologizować społeczeństwo.
sdqc
4 lata temu
A ilu nie idzie do sądów z pozwami o swoje, bo PiS-owcy gdziś o 100% podnieśli wpisy sądowe. Ja mam do odebrania ok. 8 tyś. zł i co ? No nie idę do sądu bo do tego jeszcze dołożę, wpis, opłaty komornicze, a gościu będzie udawał, że nic nie ma. Tak w Polsce działa prawo i sprawiedliwość w PiS wykonaniu.
ksjdhfvv
4 lata temu
sieci handlowe są przecież zagraniczne, na pewno im nie brak pieniędzy, łagodnie się z nimi kontrola obchodzi - nie widzę wzmianki o karach, o pokryciu kosztów przeprowadzonej czynności, o odsetkach za zwłokę dla tych rolników
Gd
4 lata temu
Fortuny w Polsce są zbudowane na ludzkiej krzywdzie. Ci co nie płacą lub chronią tych co nie płacą podwykonawcom i dostawcom zasiadają na Wiejskiej w Warszawie. Jeden z nich powiedział, że pierwszy milion trzeba ukraść, więc nie będą uchwalać prawa przeciwko sobie.