Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK: ponad 500 interwencji w sprawie frankowiczów

Przez ostatni rok Urząd zainterweniował ponad 500 razy w sprawie kredytów hipotecznych. Efektem były "istotne poglądy", które mogą pomóc frankowiczom w sądach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tomasz Chróstny zapewnia, że Urząd wspiera frankowiczów (Fot: Radek Pietruszka)

- Od października 2019 r. wydaliśmy ponad 500 istotnych poglądów w sprawach kredytów hipotecznych - poinformował UOKiK, który zapewnia, że "regularnie wspiera kredytobiorców dochodzących swoich roszczeń w sądach".

Dokładnie rok temu, 3 października 2019, Trybunał Sprawiedliwości UE wydał korzystną opinię w sprawie państwa Dziubaków, którzy wzięli kredyt na 40 lat w Raiffeisen Bank. W pewnym momencie kredyt urósł o kilkaset tysięcy zł z powodu kursu franka. Po decyzji TSUE warszawski sąd postanowił unieważnić umowę kredytową Dziubaków.

- Cieszę się, że sądy w większości przypadków pomyślnie orzekają w sprawach kredytów walutowych - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zbijają majątki na cudzym nieszczęściu. UOKiK ostrzega

Dodaje jednak, że "jest jeszcze wiele kwestii do rozwiązania". - Choćby ta dotycząca żądania przez nie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej - uważa szef Urzędu.

Czym są "istotne poglądy" w sprawie kredytów, które wydaje UOKiK? To pisemne stanowisko prezesa UOKiK, w którym przedstawia argumenty i poglądy ważne dla danego sporu. Jest to zwykle bardzo ważny argument dla sądu.

Tomasz Chróstny zapewnia, że Urząd wspiera frankowiczów na różne sposoby. - Wszczynamy postępowania administracyjne i wydajemy decyzje, przedstawiamy swoje stanowisko w sądowych sporach konsumentów z bankami - wylicza.

- W wielu przypadkach dostrzegamy, że banki jako silniejsza strona narzucają konsumentom niekorzystne warunki. Nie waham się wtedy nakładać surowych, a jednocześnie sprawiedliwych sankcji finansowych - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-10-2020

PytUbezpieczenia do kredytów też są często naciągane , szczególnie te od utraty zysku.Nikt nic z tym nie robi.A tam jest ukrywana lichwa.

05-10-2020

R.Artykuł napisany w taki sposób, że ktoś czytając może zrozumieć, że sąd unieważnił umowę kredytową p. Dziubaków przez to, że kurs franka wzrósł, a to … Czytaj całość

05-10-2020

123nicoZamiast uregulować bandycki rynek kredytów, obrano grupę "pokrzywdzonych" i ich ratuje się, ale nie pomaga się innym kredytobiorcom zmuszonym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)