Notowania

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że gigant wykorzystuje swoją pozycję

We wtorek 10 grudnia Prezes UOKiK Marek Niechciał zapowiedział postępowanie przeciwko Allegro. – Uważamy, że spółka wykorzystywała swoją pozycję rynkową do faworyzowania swojego sklepu internetowego kosztem ofert niezależnych sprzedawców na platformie Allegro – tłumaczy Niechciał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
UOKiK sprawdzi postępowanie Allegro względem mniejszych podmiotów. (Fot: Mateusz Grochocki/East News)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca Allegro m.in. wykorzystywanie informacji na temat funkcjonowania platformy, które nie są dostępne dla innych sprzedawców. Powołano się przy tym na dane pochodzące z tzw. algorytmu trafności – sprzedawcy mają mieć do nich dostęp w mniejszym stopniu, niż sama platforma – podaje PAP.

Według Urzędu, niektóre funkcje sprzedaży i promocji dostępne były wyłącznie dla oficjalnego sklepu Allegro, ale nie dla sprzedawców zewnętrznych.

– Na czym polega kwestionowana praktyka Allegro? Po pierwsze na wykorzystaniu informacji niedostępnych dla innych sklepów do pozycjonowania sklepu Allegro. Po drugie, niektóre funkcje promocyjne były dostępne tylko dla sklepu Allegro – tłumaczy Wojciech Dorabialski, dyrektor departamentu ochrony konkurencji w UOKiK.

Zobacz też: Sposób na telemarketera? Ekspert mówi, jak sobie radzić

Kontrolerzy Urzędu przeprowadzili przeszukanie w siedzibie firmy. Na odpowiedź spółki nie trzeba było długo czekać.

– Allegro pomaga polskim małym i średnim firmom docierać do klientów z całego kraju i rozwijać działalność. Przez ostatnie lata, zmieniliśmy się z serwisu aukcyjnego w prężnie działającą platformę handlową, opierającą się prawie w całości na niezależnych sprzedawcach. W 2019 roku wystawili oni na Allegro 40 milionów nowych ofert (w sumie jest ich ponad 130 milionów), znacząco zwiększając swoją sprzedaż w sieci – podaje platforma w komunikacie. Sklep Allegro, jak dodaje, odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży i ma za zadanie wyłącznie uzupełnienie luk w ofertach podczas szczytów zakupowych.

Allegro powołuje się też na liczby. W komunikacie można przeczytać, że w każdym tygodniu rejestruje się i rozpoczyna sprzedaż 500 nowych spółek, z czego większość to małe i średnie firmy. Liczba wszystkich sprzedawców wzrosła do 140 tys.

– To najlepszy dowód zaufania dla nas oraz potwierdzenie, że łatwo jest rozpocząć sprzedaż na naszej platformie, docierając z ofertą do blisko 18 milionów polskich klientów w każdym miesiącu – natychmiast i bez żadnej bariery wejścia – powiedział cytowany w komunikacie Francois Nuyts, prezes Allegro. Zapewnił również, że firma będzie w pełni współpracować z UOKiK.

Co grozi polskiemu gigantowi? "Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. Praktyka Allegro mogła mieć wpływ na handel między krajami UE, dlatego UOKiK prowadzi postępowanie zarówno w związku ze złamaniem przepisów polskich, jak i unijnych" – tłumaczy UOKiK na stronie internetowej.

UOKiK wskazał, że wszczął postępowanie w odpowiedzi na wiele zgłoszeń nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić na platformie Allegro. – Jednym z impulsów do naszego działania były liczne skargi od sklepów internetowych na działania Allegro – mówi Anna Sekinda-Maicka zastępca dyrektora departamentu ochrony konkurencji w UOKiK.

Przedstawiciele Urzędu zapowiedzieli, że postępowanie przeciwko Allegro jest efektem wprowadzenia tzw. programu dla sygnalistów. To osoby, które informują o zmowie podmiotów rynkowych, ale wolą pozostać anonimowe. UOKiK wdrożył specjalne narzędzia, które mają zagwarantować utrzymanie ich tożsamości w tajemnicy.

– Zastosowany przez nas system gwarantuje, że nawet pracownik (UOKiK – red.) kontaktujący się z sygnalistą nie będzie miał technicznej możliwości poznania jego tożsamości. Dopóki sygnalista będzie chciał – pozostanie anonimowy – przekonuje wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

UOKiK jest ostatnio bardzo aktywny. Przed kilkoma tygodniami bowiem Urząd nałożył rekordową karę w swojej historii w wysokości 172 mln złotych na szwajcarską spółkę Engie Energy. Spółka ta miała utrudniać postępowanie kontrolerów ws. budowy Nord Stream 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: allegro, postępowanie uokik, uokik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

TomekCoś genialnego. Dopiero teraz odkryli że Allegro wykorzystuje swoją monopolistyczną pozycję. Ciekawe jak długo nad tym myśleli ?

10-12-2019

były klient allegroBardzo dobrze - Niech PIS dopieprzy im taką karę, żeby zbankrutowali. To allegrolokalnie - utwierdziło mnie w tym przekonaniu, że powinni splajtować … Czytaj całość

10-12-2019

DEVELOPERMoim zdaniem, UOKIK nie ma podstaw, a donos jest wyssany z palca, bez dowodów. Allegro od dawna pilnuje tych spraw, żeby nie być posądzonym o praktyki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (36)