Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że gigant wykorzystuje swoją pozycję

36
Podziel się:

We wtorek 10 grudnia Prezes UOKiK Marek Niechciał zapowiedział postępowanie przeciwko Allegro. – Uważamy, że spółka wykorzystywała swoją pozycję rynkową do faworyzowania swojego sklepu internetowego kosztem ofert niezależnych sprzedawców na platformie Allegro – tłumaczy Niechciał.

UOKiK sprawdzi postępowanie Allegro względem mniejszych podmiotów.
UOKiK sprawdzi postępowanie Allegro względem mniejszych podmiotów. (East News, Mateusz Grochocki/East News)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca Allegro m.in. wykorzystywanie informacji na temat funkcjonowania platformy, które nie są dostępne dla innych sprzedawców. Powołano się przy tym na dane pochodzące z tzw. algorytmu trafności – sprzedawcy mają mieć do nich dostęp w mniejszym stopniu, niż sama platforma – podaje PAP.

Według Urzędu, niektóre funkcje sprzedaży i promocji dostępne były wyłącznie dla oficjalnego sklepu Allegro, ale nie dla sprzedawców zewnętrznych.

– Na czym polega kwestionowana praktyka Allegro? Po pierwsze na wykorzystaniu informacji niedostępnych dla innych sklepów do pozycjonowania sklepu Allegro. Po drugie, niektóre funkcje promocyjne były dostępne tylko dla sklepu Allegro – tłumaczy Wojciech Dorabialski, dyrektor departamentu ochrony konkurencji w UOKiK.

Zobacz także: Zobacz też: Sposób na telemarketera? Ekspert mówi, jak sobie radzić

Kontrolerzy Urzędu przeprowadzili przeszukanie w siedzibie firmy. Na odpowiedź spółki nie trzeba było długo czekać.

– Allegro pomaga polskim małym i średnim firmom docierać do klientów z całego kraju i rozwijać działalność. Przez ostatnie lata, zmieniliśmy się z serwisu aukcyjnego w prężnie działającą platformę handlową, opierającą się prawie w całości na niezależnych sprzedawcach. W 2019 roku wystawili oni na Allegro 40 milionów nowych ofert (w sumie jest ich ponad 130 milionów), znacząco zwiększając swoją sprzedaż w sieci – podaje platforma w komunikacie. Sklep Allegro, jak dodaje, odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży i ma za zadanie wyłącznie uzupełnienie luk w ofertach podczas szczytów zakupowych.

Allegro powołuje się też na liczby. W komunikacie można przeczytać, że w każdym tygodniu rejestruje się i rozpoczyna sprzedaż 500 nowych spółek, z czego większość to małe i średnie firmy. Liczba wszystkich sprzedawców wzrosła do 140 tys.

– To najlepszy dowód zaufania dla nas oraz potwierdzenie, że łatwo jest rozpocząć sprzedaż na naszej platformie, docierając z ofertą do blisko 18 milionów polskich klientów w każdym miesiącu – natychmiast i bez żadnej bariery wejścia – powiedział cytowany w komunikacie Francois Nuyts, prezes Allegro. Zapewnił również, że firma będzie w pełni współpracować z UOKiK.

Co grozi polskiemu gigantowi? "Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. Praktyka Allegro mogła mieć wpływ na handel między krajami UE, dlatego UOKiK prowadzi postępowanie zarówno w związku ze złamaniem przepisów polskich, jak i unijnych" – tłumaczy UOKiK na stronie internetowej.

UOKiK wskazał, że wszczął postępowanie w odpowiedzi na wiele zgłoszeń nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić na platformie Allegro. – Jednym z impulsów do naszego działania były liczne skargi od sklepów internetowych na działania Allegro – mówi Anna Sekinda-Maicka zastępca dyrektora departamentu ochrony konkurencji w UOKiK.

Przedstawiciele Urzędu zapowiedzieli, że postępowanie przeciwko Allegro jest efektem wprowadzenia tzw. programu dla sygnalistów. To osoby, które informują o zmowie podmiotów rynkowych, ale wolą pozostać anonimowe. UOKiK wdrożył specjalne narzędzia, które mają zagwarantować utrzymanie ich tożsamości w tajemnicy.

– Zastosowany przez nas system gwarantuje, że nawet pracownik (UOKiK – red.) kontaktujący się z sygnalistą nie będzie miał technicznej możliwości poznania jego tożsamości. Dopóki sygnalista będzie chciał – pozostanie anonimowy – przekonuje wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

UOKiK jest ostatnio bardzo aktywny. Przed kilkoma tygodniami bowiem Urząd nałożył rekordową karę w swojej historii w wysokości 172 mln złotych na szwajcarską spółkę Engie Energy. Spółka ta miała utrudniać postępowanie kontrolerów ws. budowy Nord Stream 2.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
WIKI
3 lata temu
Prosimy także o kontrolę i zwrócenie uwagi na drakonskie pobieranie opłat za prowizje ze sprzedazy produków na aukcjach .
Temidariusz
3 lata temu
Nareszcie zaskoczyli .. rychło w czas !!!
czm
3 lata temu
Na Allegro nie dzieje się najlepiej. Najpierw kolesie pokłócili się teraz ten silniejszy prowadzi dziwną grę. Też zastanawiam się czy nie iść do skarbówki.
Max BOT ADS
3 lata temu
Przestrzegam wszystkich przed ofertą ADS . Wystawiłem kilka drogich produktów jedynych w swoim rodzaju. Przez 3 miesiące przeznaczałem po 300zl/mc na promocje ADS w każdym miesiącu pula odsłon była wykorzystana do końca, ograniczona kwotą 300zl bylo to po kilka tysięcy odsłon produktu, ale w tym czasie nie było zadnych dodanych do obserwowanych żadnych prób kontaktu tel. email nic. Po trzech jałowych miesiącach wyłączyłem ADS teraz mam 15 - 30 odsłon w miesiącu w tym 4- 10 obserwujących kilka telefonów i jakąś sprzedaż. Oraz 300zł co mc w kieszeni.
Iza
3 lata temu
Kiedyś Allegro było lepsze , dla zwykłych ludzi . Można był kupować tanio i sprzedać co tylko się chce . Co się wystawiło to zaraz się sprzedało . To nie jest ta sama polityka co kiedyś . Jeden wielki sklep . Jedna wielka platforma dla firm a nie dla zwykłych ludzi . Gdzie każdy mógł sobie dorobić pare groszy
...
Następna strona