Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Allegro. Podejrzewa, że gigant wykorzystuje swoją pozycję

36
Podziel się

We wtorek 10 grudnia Prezes UOKiK Marek Niechciał zapowiedział postępowanie przeciwko Allegro. – Uważamy, że spółka wykorzystywała swoją pozycję rynkową do faworyzowania swojego sklepu internetowego kosztem ofert niezależnych sprzedawców na platformie Allegro – tłumaczy Niechciał.

UOKiK sprawdzi postępowanie Allegro względem mniejszych podmiotów.
UOKiK sprawdzi postępowanie Allegro względem mniejszych podmiotów. (East News, Mateusz Grochocki/East News)
bDBlzYPV

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzuca Allegro m.in. wykorzystywanie informacji na temat funkcjonowania platformy, które nie są dostępne dla innych sprzedawców. Powołano się przy tym na dane pochodzące z tzw. algorytmu trafności – sprzedawcy mają mieć do nich dostęp w mniejszym stopniu, niż sama platforma – podaje PAP.

Według Urzędu, niektóre funkcje sprzedaży i promocji dostępne były wyłącznie dla oficjalnego sklepu Allegro, ale nie dla sprzedawców zewnętrznych.

– Na czym polega kwestionowana praktyka Allegro? Po pierwsze na wykorzystaniu informacji niedostępnych dla innych sklepów do pozycjonowania sklepu Allegro. Po drugie, niektóre funkcje promocyjne były dostępne tylko dla sklepu Allegro – tłumaczy Wojciech Dorabialski, dyrektor departamentu ochrony konkurencji w UOKiK.

bDBlzYPX
Zobacz także: Zobacz też: Sposób na telemarketera? Ekspert mówi, jak sobie radzić

Kontrolerzy Urzędu przeprowadzili przeszukanie w siedzibie firmy. Na odpowiedź spółki nie trzeba było długo czekać.

– Allegro pomaga polskim małym i średnim firmom docierać do klientów z całego kraju i rozwijać działalność. Przez ostatnie lata, zmieniliśmy się z serwisu aukcyjnego w prężnie działającą platformę handlową, opierającą się prawie w całości na niezależnych sprzedawcach. W 2019 roku wystawili oni na Allegro 40 milionów nowych ofert (w sumie jest ich ponad 130 milionów), znacząco zwiększając swoją sprzedaż w sieci – podaje platforma w komunikacie. Sklep Allegro, jak dodaje, odpowiada za mniej niż 1 proc. sprzedaży i ma za zadanie wyłącznie uzupełnienie luk w ofertach podczas szczytów zakupowych.

bDBlzYQd

Allegro powołuje się też na liczby. W komunikacie można przeczytać, że w każdym tygodniu rejestruje się i rozpoczyna sprzedaż 500 nowych spółek, z czego większość to małe i średnie firmy. Liczba wszystkich sprzedawców wzrosła do 140 tys.

– To najlepszy dowód zaufania dla nas oraz potwierdzenie, że łatwo jest rozpocząć sprzedaż na naszej platformie, docierając z ofertą do blisko 18 milionów polskich klientów w każdym miesiącu – natychmiast i bez żadnej bariery wejścia – powiedział cytowany w komunikacie Francois Nuyts, prezes Allegro. Zapewnił również, że firma będzie w pełni współpracować z UOKiK.

Co grozi polskiemu gigantowi? "Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. Praktyka Allegro mogła mieć wpływ na handel między krajami UE, dlatego UOKiK prowadzi postępowanie zarówno w związku ze złamaniem przepisów polskich, jak i unijnych" – tłumaczy UOKiK na stronie internetowej.

UOKiK wskazał, że wszczął postępowanie w odpowiedzi na wiele zgłoszeń nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić na platformie Allegro. – Jednym z impulsów do naszego działania były liczne skargi od sklepów internetowych na działania Allegro – mówi Anna Sekinda-Maicka zastępca dyrektora departamentu ochrony konkurencji w UOKiK.

bDBlzYQe

Przedstawiciele Urzędu zapowiedzieli, że postępowanie przeciwko Allegro jest efektem wprowadzenia tzw. programu dla sygnalistów. To osoby, które informują o zmowie podmiotów rynkowych, ale wolą pozostać anonimowe. UOKiK wdrożył specjalne narzędzia, które mają zagwarantować utrzymanie ich tożsamości w tajemnicy.

– Zastosowany przez nas system gwarantuje, że nawet pracownik (UOKiK – red.) kontaktujący się z sygnalistą nie będzie miał technicznej możliwości poznania jego tożsamości. Dopóki sygnalista będzie chciał – pozostanie anonimowy – przekonuje wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

UOKiK jest ostatnio bardzo aktywny. Przed kilkoma tygodniami bowiem Urząd nałożył rekordową karę w swojej historii w wysokości 172 mln złotych na szwajcarską spółkę Engie Energy. Spółka ta miała utrudniać postępowanie kontrolerów ws. budowy Nord Stream 2.

bDBlzYQf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBlzYQy
KOMENTARZE
(36)
Tomek
rok temu
Coś genialnego. Dopiero teraz odkryli że Allegro wykorzystuje swoją monopolistyczną pozycję. Ciekawe jak długo nad tym myśleli ?
były klient a...
rok temu
Bardzo dobrze - Niech PIS dopieprzy im taką karę, żeby zbankrutowali. To allegrolokalnie - utwierdziło mnie w tym przekonaniu, że powinni splajtować jak najszybciej
Ech
rok temu
Nie bardzo wiem o jakim polskim gigancie piszą. Przecież to nie jest polska firma.
bDBlzYQz
Jamnik
rok temu
Ostatnie zmiany na A. doprowadziły do tego, że nie tylko przestałem wystawiać, ale też przestałem szukać tam czegokolwiek. Brawo dla nich, cytując klasyka "urżnęli kurze złote jaja"
it-290
rok temu
"Polski gigiant"? Od dawna nie jest to polska spółka. Przez lata kontrolowana przez RPA a od 2016 roku przez fundusze inwestycyjne z Londynu. Trochę rzetelności proszę!
...
Następna strona