Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Upadłości firm. Co druga sygnalizowała wcześniej problemy

18
Podziel się

W pierwszej połowie 2019 roku upadło w Polsce 282 firm. Co druga z nich była notowana w Krajowym Rejestrze Długów w dniu ogłoszenia upadłości przez sąd. Ich łączne zadłużenie wynosiło 17,2 mln zł.

Coraz więcej firm nie opłaca faktur na czas i bankrutuje.
Coraz więcej firm nie opłaca faktur na czas i bankrutuje. (SPL/East News, Tomasz Kawka)
bDzveOZN

Eksperci Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej przeanalizowali 282 firmy, w stosunku do których sądy od stycznia do czerwca 2019 roku przyjęły wnioski o upadłość obejmującą likwidację majątku. Okazuje się, że co druga z tych firm sygnalizowała wcześniej problemy finansowe.

Pierwsze oznaki niewypłacalności w tych firmach pojawiły się już na rok przed ogłoszeniem upadłości. W rejestrze widniało wówczas 28 proc. przyszłych bankrutów. Pół roku później ich odsetek wzrósł do 35,1 proc.. Na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji przez sąd w KRD widniało już 42,5 proc. zadłużonych firm, a w dniu upadłości – ponad połowa (52,1 proc.).

- Z każdym miesiącem w KRD przybywa firm, które nieuchronnie zmierzają do bankructwa, a wraz ze wzrostem liczby zadłużonych firm, przybywa też wierzycieli. Jednak, co znamienne, liczba tych ostatnich rośnie znacznie szybciej niż liczba dłużników. W efekcie, w minionym półroczu, na jedną zadłużoną firmę przypadało ponad trzech wierzycieli - komentuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

bDzveOZP
Zobacz także: Obejrzyj: Upadłość konsumencka krok po kroku. Adam Łącki wyjaśnia

W wyniku współpracy z przyszłymi bankrutami, wierzyciele stracili łącznie 17,2 milionów złotych.

bDzveOZV

Na liście wierzycieli w pierwszym półroczu 2019 roku znalazły się podmioty niemal z każdego sektora gospodarki. Najwięcej dłużnicy byli winni instytucjom finansowym, takim jak banki, firmy leasingowe etc. (6,4 mln zł). Drugie z kolei o swoje pieniądze upominały się gminy i sądy (1,3 mln zł). Dalej na liście wierzycieli są firmy budowlane i produkcyjne, a także towarzystwa ubezpieczeniowe, operatorzy telekomunikacyjni czy dostawcy mediów.

Zgodnie z Ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzveOZW
bDzvePaq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(18)
Edzio
rok temu
Tak będzie się działo jak będziemy płacić podatki ,VAT od faktur za które nie otrzymaliśmy zapłaty a nie od kasy która jest na koncie bo niby skont firmy mają brać kasę , z pustego to i Salomon nie-napełni należy zmienić przepisy i płacić podatki tak jak w Niemczech od kasy otrzymanej a nie od wirtualnej i tyle w temacie ...
poborca
rok temu
Taki mamy system .Doić podatkami aż padnie .
Anty PiS
rok temu
PiS zniszczy wszystko i Wszystkich
bDzvePar
taak
rok temu
nie dziwie się, że tyle firm upada - coaz to nowe podatki, że finansować loty elyty pisu
szkoda bo
rok temu
niestety w większości padają firmy podwykonawcze tzw. usługowe . A najwięcej to w branżach transportowych gdzie vaty ,opłaty, licencje i inne koszy prowadzenia DG są najwyższe a i tu jeszcze trzeba dodać że terminy płatność to jakaś paranaoja bo częstą praktyką są to 90 dni i jeszcze trzeba się prosić o pieniądze . Padają jak widać większości mikro lub małe firmy gdzie w większości przypadków same robią błąd bojąc się stracenia kontraktów, zerwania umów lub kar za niewykonanie usługi - z drugiej strony są ci co notorycznie nie płacą w terminie bazując na "darmowym" kredycie i utrzymywaniu płynności finansowych swoich firm kosztem właśnie tych co na końcu . A państwo zawsze miało i dalej ma gdzieś , bo małego łatwiej wydoić i złupać niż większego którego stać na prawników i mając potworzone spółki z zabezpieczeniem do 5 tyś PLN po prostu się śmieją . To państwo teoretyczne w którym ten mały na końcu wystawia fakturę na 90 dni płatność czyli 3 miesiące a już w następnym miesiącu musi odprowadzić podatki, zusy - pomijam inne koszty bieżące , w drugim miesiącu kolejny raz to samo i w trzecim też i tu powinna się pojawić kasa za pierwszy miesiąc jeżeli kontrahent nie przeciągnie sobie parę dni ... Trzeba być odpornym psychicznie i jeszcze przy okazji bogatym na tyle żeby to przetrwać bo już w drugim miesiącu wykazując w deklaracji Vat 7 podatek należny trzeba go opłacić do 25 dnia miesiąca . Pomijam odsetki ale teraz po 7 dniach już komornik zaczyna działać.
...
Następna strona