Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budowa dróg i kolei. Branży grozi krach, fala upadłości i likwidacja miejsc pracy

33
Podziel się:

Wciąż to samo - rosnące koszty materiałów i robocizny dobijają firm budowlane. Te realizują przez to nierentowne kontrakty. Krach czai się tuż za rogiem i grozi likwidacją dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

Branży budowlanej grozi krach. Pracę mogą stracić dziesiątki tysięcy osób
Branży budowlanej grozi krach. Pracę mogą stracić dziesiątki tysięcy osób (East News, MAREK LASYK/REPORTER)
bEJRzakB

Gwałtowny wzrost kosztów i brak waloryzacji realizowanych kontraktów na budowę dróg i linii kolejowych grozi falą upadłości. A w konsekwencji - likwidacją nawet 85 tys. miejsc pracy oraz stratą 4,2 mld zł unijnego dofinansowania - ostrzegają branżowe organizacje: Polski Związek Pracodawców Budownictwa i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, na które powołuje się "Rzeczpospolita". Gdyby tego było mało, dojdzie do opóźnień realizacji inwestycji, średnio o 20 do 26 miesięcy.

Jest rozwiązanie, które może przyspieszyć i zmniejszyć koszty realizacji rozgrzebanych inwestycji, z których zeszli wykonawcy. To rewaloryzacja zawartych już kontraktów. Jej koszt byłby znacznie niższy niż zrywanie umów i rozpisywanie przetargów na nowo.

bEJRzakD

Jak wynika z opracowania Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) przy Federacji Przedsiębiorców Polskich, brak szybkich działań ze strony rządu grozi także sektorowi finansów publicznych. Będzie tracił na zrywaniu nierentownych kontraktów i wzroście cen w umowach zawieranych ponownie od 23 nawet do 89 proc. ich wartości.

Rząd odrzuca opcję realnej waloryzacji już prowadzonych umów, a nie ma ku temu żadnych przeszkód. Co więcej, pozwoliłoby to na uzdrowienie sytuacji branży budowlanej. Według CALPE, waloryzacja kosztowałaby od 1,5 do 2,7 mld zł. Nie mało, ale bez niej koszty będą kolosalne. Gdyby jej zaniechać, a wykonawcy najbardziej nierentownych inwestycji zeszliby z budów, koszty ich dokończenia sięgnęłyby 4,7 mld zł, a wliczając straty z powodu upadłości firm – przekroczyłyby 10 mld zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Kolejny rządowy program. Do wydania 14 mld zł
bEJRzakJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJRzale
KOMENTARZE
(33)
Pawko
2 lata temu
Ale to jest bzdura...to moze zamiast walic w opór do wlasnej kieszeni trzeba troche popuscic...przyklad :firma budujaca metro wlosko-turecka...tyle ile tam zostalo przepie...nych poeniedzy to nikomu sie nie snilo...ale zarobili i sa szczesliwi
Marek
2 lata temu
Brawo PiS tak dalej nawet jak wygrać e wybory to za6 miesięcy ludzie waz na taczkach wywioza
Biznesmen
2 lata temu
A na co mam płacić ludziom więcej i więcej wolę zbankrutowac.. Kasa zostanie dla mnie.. oni nic maja.. A moje domy samochody.. Wakacje.. Nieruchomości.. Działki.. Itd same się nie utrzymają.. To chyba logiczne komu należy się kasa
bEJRzalf
I juhuuuu
2 lata temu
Wiecej budować! To nic że Polakow nie stać na mieszkania a i tak większość ma kredyty na cale zycie ale co tak ... budować!
Bartek
2 lata temu
A co to tych Pacanów obchodzi ? Oni biorą po 50 tysi plus i mają nas w D.
...
Następna strona