Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Urlop ojcowski coraz popularniejszy. Podali, ile osób skorzystało

3
Podziel się:

W pierwszej połowie tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 88,5 tys. mężczyzn - podał we wtorek resort rodziny. To o 2,9 tysiąca osób więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku.

Mężczyźni coraz częściej korzystają z urlopów ojcowskich.
Mężczyźni coraz częściej korzystają z urlopów ojcowskich. (East News, East News)

Urlop ojcowski to dwutygodniowy urlop, który można wykorzystać w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka. Można go wykorzystać w całości lub podzielić na dwie części.

Jak podało ministerstwo, od stycznia do czerwca 2,5 tysiąca mężczyzn skorzystało też z prawa do urlopu rodzicielskiego, który trwa 32 miesiące.

"Rodzice mogą podzielić się tym czasem opieki, ale także zdecydować się na pełne 32 tygodnie tylko dla mamy lub tylko dla taty. W pierwszym półroczu tego roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 280,9 tys. kobiet" - przypomina ministerstwo.

Zobacz także: Obejrzyj też: Pułapka 500+. "Jest ryzyko, że część kobiet po wychowaniu dziecka nie wróci do pracy"

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku urodziło się około 182 tys. dzieci. To o prawie 6 proc. (ponad 11 tys.) mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Dane te były zaszkoczeniem dla analityków, którzy spodziewali się mniejszego spadku.

- Spadek urodzeń jest duży. Przy zmniejszającej się liczbie kobiet w wieku rozrodczym powinien wynieść ok. 3 proc. To już wręcz tąpnięcie - mówił w lipcu "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak tłumaczył, prawdopodobnym powodem tego spadku jest to, że program 500+ przestał działać.

Jednym z celów sztandarowego programu PiS miało być właśnie zwiększenie liczby urodzeń. Jednak dość szybko okazało się, że nie przynosi on zbyt dużych efektów, a rząd zaczął bardziej podkreślać jego wpływ na ogromne zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
joanna
5 lata temu
obciach,żeby mój facet siedział w domu , a ja pracowała, nigdy nie chciałabym takiego kapcia...
aw
5 lata temu
jak można szanować faceta, któremu nie chce się pracować i udaje,że zostanie na urlopie macierzyńskim, wstyd,żeby facet czekał aż jego partnerka zarobi na niego.
Piotr
5 lata temu
"(...) też z prawa do urlopu rodzicielskiego, który trwa 32 miesiące." - chyba 32 tygodnie?