Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop ojcowski - ile trwa, komu przysługuje i kiedy złożyć wniosek?

0
Podziel się:

Urlop ojcowski utożsamiany jest często z urlopem tacierzyńskim. Jest to spowodowane podobną nazwą. Choć oba dotyczą ojca dziecka to jednak urlopy te znacznie się różnią.

Maksymalny wymiar urlopu ojcowskiego to 14 dni
Maksymalny wymiar urlopu ojcowskiego to 14 dni (Fotolia)

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski

Możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego przysługuje osobie, która jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego. Nie jest istotne czy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe czy dobrowolne. Znaczy to, że może z niego skorzystać pracownik, ale i zleceniobiorca, a nawet osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą.

Każdy z tych urlopów przysługuje osobie ubezpieczonej, gdy urodzi się dziecko, albo z tytułu przysposobienia bądź przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza.

Kodeks pracy nie ma przepisów, które mówią o urlopie macierzyńskim. Nazwa ta dotyczy tej części urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka dziecka.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski

Maksymalna długość urlopu ojcowskiego to 14 dni. Nie musi on być wykorzystany za jednym razem. Można z niego skorzystać w częściach. Żadna z tych części nie może być krótsza niż 7 dni.

W przypadku urlopu tacierzyńskiego nie istnieje coś takiego jak określony wymiar tego urlopu. Ważne jest, że pracownica nie może z niego zrezygnować wcześniej niż 14 tygodni po porodzie. Jeśli matka zrezygnuje po tym czasie z urlopu, to macierzyński trwa:

  • 6 tygodni jeśli urodzi się jedno dziecko;
  • 17 tygodni – dwoje dzieci;
  • 19 tygodni – troje dzieci;
  • 21 tygodni – czworo dzieci;
  • 23 tygodnie – pięcioro i więcej.

Urlop macierzyński nie może być podzielony na części. Trzeba z niego skorzystać w całości wtedy, gdy matka zrezygnuje z części urlopu macierzyńskiego. Urlop ojcowski nie musi być natomiast wykorzystywany od razy po tym jak dziecko się urodzi. Ojciec może z niego skorzystać aż do momentu, gdy dziecko skończy 2 lata

Można skorzystać z urlopu ojcowskiego, w momencie gdy matka przebywa na macierzyńskim. Jeśli mamy do czynienia z tacierzyńskim, to rodzice nie mogą korzystać z niego jednocześnie.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski - wniosek

Żeby skorzystać z urlopu ojcowskiego, trzeba złożyć u pracodawcy wniosek. Musi on dotrzeć do pracodawcy najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. W przypadku urlopu tacierzyńskiego, taki wniosek trzeba złożyć nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem.

Jeśli matka dziecka chce odstąpić swój urlop macierzyński na rzecz ojca, to musi o tym poinformować swojego pracodawcę przynajmniej tydzień przed powrotem do pracy

Świadczenie w przypadku urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski to czas, za który należy się zasiłek macierzyński. Podstawą tego zasiłku jest przeciętne wynagrodzenie, które wypłacano w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Świadczenie zasiłku macierzyńskiego to 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Wysokość urlopu tacierzyńskiego zależy od tego, kiedy złożony będzie wniosek o jego udzielenie.

Jeżeli pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie, to w takim wypadku urlop macierzyńskiego i rodzicielskiego wypłacane jest świadczenie w wysokości 80 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)