Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

USA grozi niewypłacalność. Biden: liczę, że Ameryka nie zbankrutuje

135
Podziel się:

- Jestem przekonany, że amerykański Kongres osiągnie porozumienie, pozwalające na zwiększenie limitu zadłużenia i uniknięcie katastrofalnej niewypłacalności długu Stanów Zjednoczonych — oświadczył w środę Joe Biden, prezydent USA.

USA grozi niewypłacalność. Biden: liczę, że Ameryka nie zbankrutuje
"Jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie w sprawie budżetu, a Ameryka nie zbankrutuje" – powiedział Biden przed wylotem na szczyt G7 w Hiroszimie. EPA/Al Drago / POOL Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/Al Drago / POOL)

Zdaniem prezydenta Joe Bidena, brak porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia rządu groziłby niewypłacalnością Ameryki i mogłoby prowadzić do katastrofy gospodarczej.

We wtorek amerykański prezydent zwołał drugie spotkanie w Gabinecie Owalnym z liderami Kongresu, aby ustalić, jak zapobiec niewypłacalności. Prezydent i przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy zlecili grupie negocjatorów podjęcie próby zawarcia ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

"Jestem przekonany, że Ameryka nie zbankrutuje"

"Jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie w sprawie budżetu, a Ameryka nie zbankrutuje" – powiedział Biden przed wylotem na szczyt G7 w Hiroszimie w Japonii.

Dodał, że grupa negocjatorów będzie się spotykać, ponieważ jak to określił "nie ma alternatywy". Jak stwierdził, negocjacje dotyczą zarysu budżetu, a nie tego, czy Ameryka zamierza spłacić swoje długi. "Wszyscy liderzy Kongresu zgodzili się, że nie zbankrutujemy" - podkreślił.

W czerwcu może zabraknąć pieniędzy na spłatę zobowiązań

W poniedziałek ministerstwo skarbu USA ponownie ostrzegło, że już 1 czerwca może zabraknąć pieniędzy na opłacenie wszystkich zobowiązań finansowych rządu. Spowodowałoby to niewypłacalność, która zdaniem ekonomistów, prawdopodobnie wywołałaby gwałtowne spowolnienie gospodarcze.

Tymczasem Reuters przypomina, że Republikanie, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów, nalegali, aby Demokraci zgodzili się na cięcia wydatków w zamian za porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia. Taka decyzja musi być podejmowana regularnie, bo w każdym roku rząd wydaje więcej, niż otrzymuje w podatkach.

Jak podaje agencja AP, dług publiczny USA wynosi obecnie 31,4 bln dolarów. Zwiększenie limitu zadłużenia nie upoważniałoby do nowych wydatków federalnych; pozwoliłoby tylko na zaciąganie pożyczek na spłatę tego, co Kongres już zatwierdził.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpływamy na trudne wody. "To może doprowadzić do kryzysu finansowego"

Skutki będą opłakane i zdestabilizują rynki

Co się stanie, jeśli USA nie uda się podnieść limitu? Eksperci są zgodni, że będziemy mieć do czynienia z trudnymi do przewidzenia konsekwencjami. Wiadomo jednak, że skutki będą opłakane i zdestabilizują rynki finansowe na całym świecie.

Niewypłacalność USA mogłaby wiązać się m.in. z utratą wartości przez amerykańskie obligacje, zaliczane tradycyjnie do najbardziej bezpiecznych inwestycji na świecie. Równocześnie rząd USA, nie mogąc emitować nowego długu, musiałby prawdopodobnie zacząć drastycznie ciąć wydatki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(135)
buba2020
12 miesięcy temu
Czyli Józio sie obudził...
j23
12 miesięcy temu
Pierwszy pastuch, przedstawiciel ludobójców, przyjechał na tereny na których dokonali, jako jedyni na ziemi, mega ludobójstwa, za które nigdy nie odpowiedzieli. Watykan likwidował całe cywilizację, miliony ludzi, ale chyba więcej ludzi zlikwidowali barbarzyńcy okupujący ziemie Indian. Jedni i drudzy zawsze mają Boga na ustach. Aż się cofa.
antyklerykal
12 miesięcy temu
/...Około ćwierć miliona żołnierzy amerykańskich przebywa na stałe poza granicami USA. W razie potrzeby, Pentagon jest w stanie przerzucić w szybkim czasie 2 lub 3 razy więcej żołnierzy w jakikolwiek rejon kolejnej interwencji militarnej. Dla przykładu: w wojnie przeciwko Irakowi w 1991 r. brało udział prawie 700.000 żołnierzy amerykańskich.,..Na szyi świata powoli zaciska się militarna pętla mocarstwa amerykańskiego, najpotężniejszej machiny wojennej w historii świata. ,......................Trudno jest dokładnie nawet ustalić ile razy i gdzie USA interweniowały militarnie. Oblicza się jednak, że w krótkim czasie swego istnienia jako niepodległe państwo od 1776, USA przeprowadziły ok. 400 akcji militarnych i ok. 6000 ukrytych interwencji w ponad 100 krajach. [ 3 ] Tylko od czasu II Wojny Światowej, USA zbombardowały aż 19 krajów, w tym tak małe i biedne jak Guatemala i Grenada, nie mówiąc o zmasakrowaniu Wietnamu, Iraku, czy ostatnio Afganistanu. ,....Nikt też nie wie — i chyba nigdy nie będzie dokładnie wiedział — ile milionów ludzi straciło życie w wyniku zbrojnych interwencji USA. ,...........więcej /Bój się USA/
Putin
12 miesięcy temu
Karramba :):)
wstyd
12 miesięcy temu
W Kanadzie dzieci musza pracowac w McDonald zeby zarobic na szkole i jeszcze placa z tego podatek
...
Następna strona