Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa budżetowa przyjęta. Bez deficytu, poprawki Senatu do kosza

Sejm przyjął budżet na 2020 rok. Jego niezwykłość wynika z tego, że istnieje wyłącznie na papierze, bo koronawirus i miliardy, które trzeba przeznaczyć na walkę z nim, zupełnie wywróciły planowanie na najbliższe miesiące. Ustawa zdaje się jednak tego nie zauważać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Posłowie przyjęli ustawę budżetową, odrzucając przy tym wszystkie poprawki Senatu (Fot: Jakub Kaminski/East News)

Posłowie odrzucili wszystkie poprawki Senatu, m.in. te przekazujące 2 mld zł na służbę zdrowia. Wystarczyło do tego jedno głosowanie.

Budżet został przyjęty większością 228 głosów. Przeciw było 207 parlamentarzystów, a wstrzymało się 12 z nich.

Ustawa zakłada, że do kasy państwa wpłynie w 2020 roku 435,3 mld zł i tyle samo z niej wypłynie. W teorii deficyt ma być więc zerowy. Wzrost PKB ma sięgnąć 3,7 proc., a inflacja - 2,5 proc.

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Marek Kacprzak o obradach Sejmu: rewia mody

Ustawa budżetowa w obecnej formie będzie - mówiąc ostrożnie - trudna do wykonania. Zgodnie z nią przychody miały się idealnie równoważyć z wydatkami budżetu. W kontekście miliardów, które zostaną wydane na ratowanie miejsc pracy w dobie epidemii – a które nijak nie były w ten sposób projektowane w budżecie – oraz miliardów, które nie wpłyną do budżetu, bo prawie cała gospodarka stoi od dwóch tygodni – ten budżet istnieje głównie na papierze.

Czym więc tłumaczyć upór partii rządzącej? "Potrzebujemy aktu prawnego" - mówił money.pl Leszek Skiba, wiceminister finansów.

- Potem będziemy rozważali nowelizację. Dziś możliwe jest przesuwanie środków w ramach budżetu, nie ma potrzeby pilnych zmian. Jednak za miesiąc lub dwa może się okazać, że taka konieczność będzie - dodawał. I wtedy Ministerstwo Finansów będzie pracować nad zmianami.

Leszek Skiba w programie "Money. To się liczy" zapewniał, że przyjęta w tej chwili ustawa budżetowa nie będzie tylko fikcyjnym dokumentem, ale bazą do wprowadzania oszczędności i szukania środków na finansowanie tarczy antykryzysowej.

- Prace nad nowelizacją ustawy budżetowej powinny zacząć się jak najszybciej, odkładanie ich w nieskończoność niczemu nie służy - mówił z kolei money.pl Piotr Bartkiewicz, ekonomista mBanku. I podkreślał, że nikt nie ma wątpliwości, że ustawa budżetowa opisuje rzeczywistość, której już nie tylko nie ma, ale też się jej nie doczekamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, tarcza antykryzysowa, budżet, gospodarka, wiadomości, deficyt
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2020

gosiaBrawo PiS! Brawo premierze MorawieckI!

28-03-2020

dianaTo historyczny budżet, wielki sukces premiera Morawieckiego

28-03-2020

pyzdraGratulacje panie premierze. Cieszę się, że ustawa budżetowa została przyjęta.

Rozwiń komentarze (100)