Notowania

Ustawa "maturalna" z podpisem prezydenta. Rząd się zabezpiecza

Zmiana w ustawach dotycząca przeprowadzenia matur została przyjęta przez Sejm w czwartek, a już na drugi dzień podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prace legislacyjne nad nowelę - od rządowego projektu rządowego do podpisu - zajęły dwa dni. (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji widnieje już informacja, że nowela Prawa oświatowego czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Kiedy posłowie debatowali nad zmianami w ustawie oświatowej, które miały zabezpieczyć przeprowadzanie egzaminów maturalnych mimo ogólnopolskiego strajku, do posłów dotarła informacja o zawieszeniu strajku. Przekazał ją marszałek Ryszard Terlecki. Rząd mimo tego przegłosował ustawę.

W piątek trafiła ona na biurko prezydenta.

Tempo zostało narzucone już wcześniej. Do egzaminów maturalnych bowiem zostało kilkanaście dni, więc ustawa musiałby wejść w życie w najbliższych dniach. W środę premier zapewnił, że jest już po rozmowach z marszałkami Sejmu i Senatu, którzy obiecali jak najszybsze procedowanie projektu.

Obejrzyj też: Zalewska żaliła się posłowi. Jakubiak uchylił rąbka tajemnicy

Jak pisaliśmy w money.pl, zamiany przyznają dodatkowych uprawnień i kompetencji dyrektorowi szkoły. W wyjątkowych sytuacjach dyrektor będzie miał uprawnienia do dokonania klasyfikacji uczniów i dopuszczenia ich do egzaminu końcowego - matury.

Obecnie kompetencja ta przysługuje wyłącznie radzie pedagogicznej, a te w wielu szkołach nie mogą się odbyć z powodu protestu nauczycieli.

Gdyby, z jakiegokolwiek powodu, dyrektor nie był w stanie dokonać klasyfikacji, uprawienie to przejdzie na organ prowadzący szkołę, czyli samorząd.

Do tej pory uczniów klasyfikowała rada pedagogiczna. Aby jednak jej uchwała była ważna musi być przyjęta zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków. W sytuacji strajku zebranie co najmniej połowy nauczycieli było w wielu szkołach niemożliwe, gdyż część pedagogów zapowiedziała, że nie pojawi się na zebraniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2019

PolakI kolejny pucz dla totalnej nie wyszedł. Brawo rząd.

26-04-2019

To jestWyjątkowo PODŁA ZMIANA.

26-04-2019

polladługopisik

Rozwiń komentarze (582)