Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ustawa "maturalna" z podpisem prezydenta. Rząd się zabezpiecza

582
Podziel się:

Zmiana w ustawach dotycząca przeprowadzenia matur została przyjęta przez Sejm w czwartek, a już na drugi dzień podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Prace legislacyjne nad nowelę - od rządowego projektu rządowego do podpisu - zajęły dwa dni.
Prace legislacyjne nad nowelę - od rządowego projektu rządowego do podpisu - zajęły dwa dni. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEKyyqdh

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji widnieje już informacja, że nowela Prawa oświatowego czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Kiedy posłowie debatowali nad zmianami w ustawie oświatowej, które miały zabezpieczyć przeprowadzanie egzaminów maturalnych mimo ogólnopolskiego strajku, do posłów dotarła informacja o zawieszeniu strajku. Przekazał ją marszałek Ryszard Terlecki. Rząd mimo tego przegłosował ustawę.

W piątek trafiła ona na biurko prezydenta.

bEKyyqdj

Tempo zostało narzucone już wcześniej. Do egzaminów maturalnych bowiem zostało kilkanaście dni, więc ustawa musiałby wejść w życie w najbliższych dniach. W środę premier zapewnił, że jest już po rozmowach z marszałkami Sejmu i Senatu, którzy obiecali jak najszybsze procedowanie projektu.

Zobacz także: Obejrzyj też: Zalewska żaliła się posłowi. Jakubiak uchylił rąbka tajemnicy

Jak pisaliśmy w money.pl, zamiany przyznają dodatkowych uprawnień i kompetencji dyrektorowi szkoły. W wyjątkowych sytuacjach dyrektor będzie miał uprawnienia do dokonania klasyfikacji uczniów i dopuszczenia ich do egzaminu końcowego - matury.

bEKyyqdp

Obecnie kompetencja ta przysługuje wyłącznie radzie pedagogicznej, a te w wielu szkołach nie mogą się odbyć z powodu protestu nauczycieli.

Gdyby, z jakiegokolwiek powodu, dyrektor nie był w stanie dokonać klasyfikacji, uprawienie to przejdzie na organ prowadzący szkołę, czyli samorząd.

Do tej pory uczniów klasyfikowała rada pedagogiczna. Aby jednak jej uchwała była ważna musi być przyjęta zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków. W sytuacji strajku zebranie co najmniej połowy nauczycieli było w wielu szkołach niemożliwe, gdyż część pedagogów zapowiedziała, że nie pojawi się na zebraniu.

bEKyyqdq

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKyyqdK
KOMENTARZE
(582)
Szczepanska
2 lata temu
Co tu dużo mówić, grunt ze już po wszystkim i można powiedzieć ze strajk zażegnany. Nie ma sensu robić burzy, gdy nie potrzeba. Nauczyciele poszli po rozum do głowy i taki tego efekt.
Jacek
2 lata temu
Mój syn pisał egzamin gimnazjalny i już był stres czy będzie bo nic nie było wiadomo, ale na maturze jeszcze ustne i wgl bardziej poważniejsze to nie dziwie się nikomu ze się bal
Boska
2 lata temu
Nawet nie chce myśleć co te dzieci przeżywały gdy strajk nie był zawieszony. Porażka jak nie wiem
bEKyyqdL
Nick
2 lata temu
Plan wprowadziliście w życie ale jakim kosztem.. dzieci na zakładników czy jak ? Byście się wstydzili, wy niby uczeni..
Stępień
2 lata temu
Dużo nastolatków jest zawiedziona postawą nauczycieli, ale szczerze mówiąc to nie ma się co dziwić, zostawiliście swoich uczniów.. wiec porażka
...
Następna strona