Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ustawa okołobudżetowa. Senat chce wykreślenia ważnego zapisu dot. premiera

8
Podziel się:

W nocy z wtorku na środę senatorowie przyjęli ustawę okołobudżetową, do której jednak zgłosili poprawki. Chcą bowiem m.in. wykreślenia zapisu dającego premierowi prawo do samodzielnego blokowania wydatków budżetowych z przeznaczeniem tych środków na obsługę długu publicznego.

Ustawa okołobudżetowa. Senat chce wykreślenia ważnego zapisu dot. premiera
Premier Mateusz Morawiecki (Getty Images, Artur Widak)

Izba wyższa w nocy z wtorku na środę głosowała nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023, czyli nad tzw. ustawą okołobudżetową. Senatorowie zdecydowali się poprzeć ustawę, ale zaproponowali do niej 19 poprawek, z czego trzy zostały zgłoszone podczas drugiego czytania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd pod ścianą. Pod nóż mogą iść wydatki, które odczuje każdy Polak

Senat przyjął ustawę okołobudżetową z poprawkami

Do najważniejszych przyjętych przez Senat poprawek należy wykreślenie z ustawy zapisu, na mocy którego premier uzyskuje uprawnienia do samodzielnego blokowania środków w budżecie, aby przeznaczyć je na obsługę długu publicznego.

Senatorowie zaproponowali ponadto wykreślenie przepisu umożliwiającego przekazanie papierów skarbowych o wartości do 20 mld zł na Fundusz Reprywatyzacji.

Senat chce również podniesienia kwot bazowych, które służą do wyliczania wynagrodzenia nauczycieli, a także sędziów i prokuratorów. W przyjętym przez Sejm akcie prawnym kwota bazowa jest taka jak w roku 2022, a więc na poziomie z 2019 r. Tymczasem senatorowie chcą, aby kwoty te liczone były według warunków z 2021 r.

Izba wyższa chce także wykreślenia zapisów, na mocy których do tworzenia funduszu socjalnego funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej bierze się pod uwagę wartość środków przeznaczonych na emerytury i renty z 2019 r. (w wysokości 0,5 proc.).

Senat przegłosował także poprawkę o wykreśleniu przepisu stanowiącego, że w roku 2023 źródłem przychodu Funduszu Solidarnościowego może być również wpłata z budżetu państwa przekazana przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, przy czym środki na tę wpłatę mogą pochodzić z blokady wydatków budżetowych.

Cześć z poprawek Senatu ma charakter porządkujący i legislacyjny.

Co zakłada ustawa okołobudżetowa

Ustawa okołobudżetowa jest ściśle związana z projektem budżetu na przyszły rok. Przewidziane propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.

W ustawie zapisano m.in., że zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w sferze budżetowej zostanie utrzymany na poziomie z 2022 r., a podstawę ma stanowić 2019 r. Wprowadzona została podstawa prawna dla podwyższenia w 2023 r. kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na Krajowy Fundusz Szkoleniowy – do wysokości ok. 277,5 mln zł, co będzie stanowiło 4 proc. kwoty przychodów ze składki na Fundusz Pracy w 2021 r.

Ponadto w ustawie wprowadzono możliwość przekazania w 2023 r. przez ministra finansów skarbowych papierów wartościowych uczelniom publicznym na program "Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza" oraz wsparcie potencjału uczelni.

Po przegłosowaniu przez Senat propozycji zmian w ustawie okołobudżetowej wróci ona teraz do Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Dolnik
2 miesiące temu
To nie jest premier to jest mafiozo po tym jak zPzu wyprowadził pieniądze i pozbawił górników odszkodowań za choroby zawodowej .
maciek
2 miesiące temu
Budżet to obecnie fikcja. Rząd przepycha gigantyczne pieniądze przez różne fundusze i Bank Gospodarstwa Krajowego, poza jakąkolwiek kontrolą społeczną czy parlamentarną.
joanna
2 miesiące temu
Szyderczy Morawiecki z koleżanką z BGK, samodzielnie doprowadzili Polaków do potężnego zadłużenia w parę lat, i co? I co mu Polacy zrobią? Dalej będzie machał łapkami z tym szydzącym wzrokiem.
Za rok
2 miesiące temu
Prawdy o stanie finansów państwa dowiemy się po procesach dojnej zmiany.
Otwórz oczy
2 miesiące temu
Prawdziwe "NASZE" pieniądze PiS już dawno wyprowadził z budżetu do fundacji pozostających poza kontrolą.