Trwa ładowanie...
bEDkauhx
Notowania

Finanse Polski – Wszystkie wiadomości

4. fala pandemii nadciąga. Polska gotowa na kolejny lockdown?
397
14.07.2021 15:50

PANDEMIA
 / 
4. fala pandemii nadciąga. Polska gotowa na kolejny lockdown?

Nadciąga 4. fala pandemii koronawirusa, budżet Polski jest w stanie udźwignąć kolejny lockdown? - To są kolejne koszty dla gospodarki, one się objawiły bardzo dużym wzrostem zadłużenia. To wzrosło o 290 mld zł, chciałbym przypomnieć, bo deficyt budżetu państwa, który niby reprezentuje całe finanse, to było tylko 80 mld zł, a prawdziwy dług wzrósł aż o prawie 300 mld zł. 4. fala grozi kolejnym wzrostem zadłużenia i zamknięciem branż - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. - Największym problemem Polski jest brak zaufania, które jest kluczowe. Wtedy mamy większy poziom zaszczepienia społeczeństwa, wtedy społeczeństwo łatwiej dostosowuje się do obostrzeń sanitarnych, przez co nie trzeba stosować zamykania gospodarki. Przez ostatnie lata to zaufanie zostało rozbite. Kraj taki jak Korea Południowa, który najlepiej radzi sobie z pandemią, tam na pierwszej stronie strategii zarządzania pandemią jest słowo "zaufanie". Tego w Polsce zabrakło, dlatego trzeba stosować metody policyjne - zamykanie, kary. A na końcu mamy dużo ofiar i duże koszty dla gospodarki - dodał.

Lockdown dobije finanse Polski? Kościński: Zadłużyliśmy się, by mieć poduszkę finansową
9
31.03.2021 13:57

DEFICYT
 / 
Lockdown dobije finanse Polski? Kościński: Zadłużyliśmy się, by mieć poduszkę finansową

Zamknięte firmy to mniej wpływów podatkowych do kasy państwa. Lockdown odbije się na finansach publicznych? - Wykorzystam to pytanie, bo to kolejny dzień, gdy pisze do mnie znajomy i pyta jak to możliwe, że dwa dni temu złożył PIT i już ma na rachunku pieniądze z nadpłaty podatku. To pokazuje, że finanse publiczne są w nienajgorszym stanie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Kościński, minister finansów. - Przypominam, że kilka tygodniu temu Fitch podtrzymał rating Polski na poziomie A-, agencje ratingowe pozytywnie patrzą na to co się dzieje w polskiej gospodarce, w styczniu i lutym misja Banku Światowego też bardzo pozytywnie oceniła polską gospodarkę, Komisja Europejska w raporcie pokazuje Polskę jako jeden z najlepszych krajów. Wszystkie wskaźniki pokazują, że polska gospodarka działa względnie dobrze. Zadłużenie to jest dobry przykład, to nie było po to, by ratować finanse publiczne, ale by stworzyć poduszkę finansową, co możemy wykorzystać w tym roku - dodał.

Spadek PKB Polski. "Odbicie jest realne, kryzys przeżywamy łagodnie"
28
29.07.2020 10:30

KRYZYS
 / 
Spadek PKB Polski. "Odbicie jest realne, kryzys przeżywamy łagodnie"

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia dotyczące PKB Polski, w tym roku spadek o 4,6 proc., a w 2021 r. wzrost o 4 proc. - Myślę, że są to konserwatywne założenia. Realne, bliżej konserwatywnych. Wynik PKB może być lepszy niż ten, który jest przewidywany, gospodarka ma szansę odbić w 3. i 4. kwartale - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. - Siła tkwi w dobrym zarządzaniu państwem, makroekonomicznym, w polityce fiskalnej, monetarnej, ale również rozwojowej. W czasach kryzysu bardzo liczy się to, jak państwo reaguje. Polska bardzo dobrze sobie poradziła, co potwierdzają komisarze unijni. Nasza gospodarka jest też bardzo silnie zdywersyfikowana, to bardzo dobrze. Znacznie łagodniej przeżywamy szok związany z kryzysem - dodał.

Polska jest gotowa na zawirowania wywołane przez Grecję
04.07.2015 14:23

FINANSE POLSKI
 / 
Polska jest gotowa na zawirowania wywołane przez Grecję

Według Mateusza Szczurka należy liczyć się z zawirowaniami na rynkach finansowych, ale jego zdaniem nie powinny one zaszkodzić Polsce.