Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Uszczelnienie zakazu handlu już za chwilę. Co zrobią znane sieci? Na razie są dość tajemnicze

537
Podziel się:

Zakaz handlu zostanie uszczelniony już od 1 lutego. To oznacza kluczowe zmiany dla tych sieci, które decydowały się w przeszłości otworzyć swoje sklepy na podstawie tzw. wyjątku pocztowego. Co zrobią już za moment? Tylko niektóre odpowiadają jednoznacznie.

Uszczelnienie zakazu handlu już za chwilę. Co zrobią znane sieci? Na razie są dość tajemnicze
Wkrótce wejdzie w życie nowelizacja przepisów o zakazie handlu w niedziele uchwalona w 2021 r. (East News, Bartlomiej Magierowski)

Niemal przyzwyczailiśmy się już do tego, że wiele sklepów jest otwartych także w niedziele z zakazem handlu na podstawie tzw. przesłanki pocztowej, czyli tego, że prowadzą również działalność umożliwiającą odbiór czy wysyłkę przesyłek. To się jednak zmieni. I to już za moment.

Od 1 lutego w niedziele objęte zakazem handlu będą mogły działać tylko te placówki, którym działalność pocztowa przynosi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Sklepy, które tego progu nie przeskoczą, na podstawie tej przesłanki nie będą mogły działać w te dni.

Handel w niedziele. Gdzie będzie można robić zakupy?

Co zrobią takie sieci jak: Żabka, Biedronka czy Lidl? Próbował ustalić to portal dlahandlu.pl. Żabka w odpowiedzi na pytania portalu poinformowała, że od początku lutego małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu. Decyzje o tym, z jakiego wyłączenia skorzystają, mają podejmować indywidualnie.

Większość franczyzobiorców Żabki korzysta z zapisu przewidzianego dla przedsiębiorców prowadzących handel osobiście i na własny rachunek. Jeżeli dana placówka będzie spełniała warunki umożliwiające zastosowanie innych wyłączeń, to również z nich skorzysta - poinformowała sieć, cytowana przez portal.

Biedronka stwierdziła jedynie, że co do zasady bezwzględnie stosuje się do obowiązujących przepisów prawa. Na pytanie o niedziele handlowe odpowiedziała wymijająco - zapraszając klientów na zakupy w najbliższą niedzielę handlową, czyli 30 stycznia.

Lidl, odpowiadając na to pytanie, najpierw przypomniał, że sklepy tej sieci funkcjonują również jako placówki pocztowe. Następnie sieć stwierdza, że zawsze działa zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz że "wykonując nową usługę, również dostosuje się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego 2022 roku".

Zobacz także: Money. To się liczy

Zakaz handlu w niedziele po zmianach. Jakie wyłączenia?

Ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedziele została uchwalona przez Sejm we wrześniu. W październiku podpisał ją prezydent Duda. Kancelaria tłumaczyła wtedy, że jej celem jest "wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta".

Ustawa pozwoli przedsiębiorcy, który prowadzi sklep, na korzystanie w niedziele z zakazem handlu z nieodpłatnej pomocy m.in. małżonka, dzieci, rodzeństwa. Te osoby nie mogą być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Wyłączone z zakazu handlu mogą być placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Ustawa wskazuje jednak, że takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.

W 2022 r. będzie siedem niedziel handlowych:

  • 30 stycznia
  • 10 kwietnia
  • 24 kwietnia
  • 26 czerwca
  • 28 sierpnia
  • 11 grudnia
  • 18 grudnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(537)
Xxx
2 lata temu
Jak zwykle nic nie działa Piekary , Bytom wszystkie sklepy pootwierane wszędzie pracownicy
darko65
2 lata temu
kpina z prawa i wyzysk pracowników
Sebs
2 lata temu
Całkowity zakaz handlu! Wszystkie sklepy, kina, teatry, stacje benzynowe, muzea, zoo! Zbanować lodziarnie, kawiarnie i restauracje. Puby i piwiarnie zaspawać. Zakazać transportu publicznego. Wszyscy do kościoła marsz! Poszedłbym dalej, że w sobotę wszystko otwarte do 14:00.
Żaby
2 lata temu
A prywaciaże zatrudniają na zlecenie i sklepik otwarty, takie omijanie bo właściciel na wakacjach a pracownik na zleceniu w sklepiku.
eee
2 lata temu
Która ustawa zakazuje handlu? Coś ściemniacie...
...
Następna strona