Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Uszczelnienie zakazu handlu. Koniec zasłaniania się usługą pocztową

24
Podziel się:

W lutym 2022 r. zostanie uszczelniony zakaz handlu w niedziele. Funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. Przychody z działalności pocztowej będą musiały przekroczyć 40 proc. przychodów danej placówki.

Uszczelnienie zakazu handlu. Koniec zasłaniania się usługą pocztową
Niedzielny handel ma zostać ukrócony (money.pl, Rafał Parczewski)

1 lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zmiana zakłada uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. „Nasi pracodawcy są bardzo kreatywni”

Zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym. Przychody z działalności pocztowej będą musiały przekroczyć 40 proc. przychodów danej placówki.

Przeważająca działalność

Nowela wprowadza określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń.

Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Ułatwienia dla rolników

Od 1 stycznia będą obowiązywać przepisy dotyczące ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Regulacje te mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Rolnicy mają być zwolnieni od opłaty targowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
edi
2 lata temu
Ot taka zabawa w kotka i myszkę. Jestem w 100% pewny że zamykając tą furtkę otwiera się następna. Jak w tym dowcipie o krótko-skórym który zamykając oczy dpe otwiera.
Roberto9999
2 lata temu
Wystarczy, że sieci sklepów, które są na giełdzie, przekażą swoim pracownikom po jednej akcji, wtedy zostaną oni współwłaścicielami. A właściciel może pracować w niedzielę.
Win7
2 lata temu
59%to usługi pocztowe inaczej to nic nie da
Blleeeeeee
2 lata temu
To stacja paliw Orlen to jeszcze stacja paliw ? Czy sklep spożywczo gastronomiczno motoryzacyjni alkoholowo zabawkowy pocztowo usługowo i Bóg wie co jeszcze ? Czy te orlenowskie markety to zawsze będą ponad prawem ??? A każdy żyjący człowiek zarabiający na zastany rachunek za gaz może zawiązać sznurek i tak podsumować rachunek ??? Stacja paliw to stacja paliw a nie monopolowy !!
Kejt
2 lata temu
Od kiedy 40% to przewaga? 🤦🏻‍♀️
...
Następna strona